Son birkaç saat içinde Bitcoin (BTC) fiyatı, 2020’nin en yüksek seviyesi olan 16.473 doları güvence altına almak için 16.200 dolar seviyesini yükseltti.

%6.62’lik hareket, en üst sıradaki bu dijital varlığı 16.465 dolar ile 16.570 dolar arasındaki bir CME açığını kapatmaya yaklaştırdı ve artan sayıda analist, CME açığının kapatılması durumunda fiyatın 17.200 dolar seviyesinin üzerine çıkmasını beklediğini açıkladı.

Bitcoin’in uzun zamandır görülen en yüksek seviyeye ulaşması nedeniyle piyasayı çevreleyen heyecana rağmen Micheal van de Poppe, Bitcoin‘in güçlü destekler oluşturmadan hızla yeni zirvelere yükseldiğine dikkat çekti.

Mevcut fiyatın altındaki birçok seviyenin haftalık zaman diliminde test edilmediğini belirten analist, yeni bir döngü oluşturmanın sağlıklı yolunun, önceki direnç seviyelerinin yeni destek alanları olarak geriye dönük test edilmesi olduğunu söyledi.

Analist ayrıca, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin bir satış sinyali olarak yorumlanabilecek “Aşırı Açgözlülük” seviyesine ulaştığını hatırlattı.

Dow ve S&P 500, günü sırasıyla %1.08’lik ve %0.97’lik bir kayıpla kırmızı renkte kapatırken Bitcoin’in 16.465 dolarlık etkileyici yükselişi geldi.

Siyasi ortam Bitcoin’i etkilemedi

Başkan Joe Biden’in ABD seçimlerinin galibi ilan edilmesi üzerine hisse senetleri başlangıçta yükselirken, son birkaç gün içinde koronavirüs enfeksiyonları günde 150.000’e çıktı ve bu da yatırımcıları yeni bir ekonomik karantina aşamasının ilanı konusunda endişelendirdi.

Başkan Trump’ın seçimi kabul etmeyi reddetmesinin ve bir Biden Yönetimi altında bölünmüş hükümet olasılığının, yatırımcıların geleneksel piyasaların geleceğine olan güvenini olumsuz yönde etkileyebileceği belirtildi.

Bitcoin, hisse senetlerindeki gerilemeyi ve COVID-19’un artan yayılmasını büyük ölçüde görmezden geldi ve kripto para birimi kasım ayında %26.78 ve toplamda %127.7 artış gösterdi.

PayPal’ın kripto para ticareti yapmak isteyen müşteriler için bekleme listesini kapattığını duyurması gibi haberler kesinlikle Bitcoin’in lehine çalıştı. Kripto ödemeleri yakında dünya çapında 26 milyon tüccara sunacağını açıklayan ödeme devi, ABD merkezli müşteriler için işlem sınırını haftada 10.000 dolardan 20.000 dolara yükseltti.

İlgili Haber:  Uzmanlar Bitcoin İçin Alternatif Sezonun Başladığını Açıkladı

PayPal’ın muazzam bir kullanıcı tabanına sahip olduğu göz önüne alındığında, analistler yeni Bitcoin yatırımcıları tarafından akına uğrayıp uğramayacağını görmeye çalıştıklarını çünkü bunun muhtemelen artan taleple sonuçlanacağı ve fiyatı daha da yukarı çekeceği açıklandı.

DeFi 2.0 ne durumda?

Öte yandan, Uniswap’in likiditede güçlü bir artış görmesi ve bu rakamı 3.2 milyar dolara çıkarmasıyla DeFi canlanması devam etti.

DeFi Pulse’tan elde edilen veriler, DeFi platformlarında kilitlenen toplam değerin 13.65 milyar dolara yükseldiğini gösterdi. Bu ise yatırımcıların DeFi tokenlerine, tarım projelerine ve sektörde var olan diğer birçok fırsata olan ilgilerini yeniden canlandırdıklarının bir başka işareti olarak değerlendirildi.

Çeşitli DeFi platformlarında Bitcoin fiyatı ve hacimleri yükselirken, altcoinler marjinal kazançlar gördü. Ether (ETH) %1.29 artışla 460 doların üzerinde işlem gördü ve Cardano (ADA) %7.97’lik bir artış yaşadı. Chainlink (LINK), 12.65 dolardan işlem görmek için %12’lik bir artışla en güçlü performans gösterenlerden biri oldu.

CoinMarketCap; genel kripto para birimi piyasa değerinin şu anda 466.5 milyar dolar olduğunu ve Bitcoin’in hakimiyet oranının ise %65.4’te yer aldığını açıkladı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın