Bitcoin Fiyatı 18.000 Dolara Ulaştı Ancak Yeni Yükselişten Önce Tekrar Bir Geri Çekilme Bekleniyor

Son güncelleme: 2 ay önce

Bitcoin (BTC), üç yıl sonra ilk kez 18.000 doların üzerine çıkarak 2020’nin en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. 

BTC fiyatı, birçok analistin güçlü bir direnç seviyesi olacağına inandığı yüksek hacimli bir dalgalanmanın ardından fiyatı net bir şekilde 17.100 dolar ile 17.300 dolar aralığına itti ve dün itibariyle 17.858 dolara yükseldi. 

Decentrader’ın kurucu ortağı olan filbfilb, temel desteklerin tutulması halinde Bitcoin fiyatının kısa vadede yükselmeye devam edebileceğini açıkladı. Twitter üzerinden bir tablo paylaşan analist, mevcut fiyat hareketinin şu anda 19.000’de olan Altın Oran Çarpanı’na doğru çok kolay bir şekilde bir savrulma ile sonuçlanabileceğini ifade etti. 

Haftalık grafiklerde de görülebileceği üzere Bitcoin, Aralık 2017’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.763 dolara yeniden ulaşmaya sadece çok az bir zaman kaldığı yönünde sinyaller verdi. Birden fazla zaman diliminde de hacim profili görünür aralığı 17.000 doların üzerinde çok az direnç olduğunu gösterdi. 

Analistler, bazı tüccarların kar elde etmesiyle fiyatın 17.500 ile 17.700 dolar aralığında kısa bir süre sağlamlaşmasını bekliyorlardı ancak boğalar Bitcoin’i daha yükseğe çıkarmaya niyetli olduklarını gösterdi. Bugüne kadar Bitcoin, 16.000 dolarlık direnci aştığından beri %13.06 yükseldiği için bir sonraki adımdan önce destek oluşturması amacıyla bir sağlamlaşma döneminin sağlıklı olacağı ve beklendiği kaydedildi. 

Soru işaretleri bu hafta cevap bulacak

EQUOS’ta küresel satış ticareti başkanı olan Matt Blom, bugünkü fiyat hareketinin arkasındaki temel ilkelere ve kısa vadede görülebilecek olası sonuçlara değinerek piyasanın yükselişe geçerek trend kanalının üzerine çıktığını ve bir patlama aşamasına giriyor gibi göründüğünü söyledi. Güçlü bir boğa piyasası ile eğilimin zirveyi çağırmak olduğunu belirten Blom, kendisi için asıl sorunun, yükselişin hangi noktada kararsız hale geldiği sorusu olduğunun altını çizdi. 

BTC 17.000 dolar seviyesini aşarken, fiyatın 2017’nin en yüksek seviyesinde yakın bir zamanda reddedilip reddedilmeyeceği veya direnci kırıp tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselip yükselmeyeceği hakkında çok fazla konuşma yapıldı. 

Bu hafta 19.050 dolara çıkılması durumunda 17.000 dolar seviyesine doğru bir gerileme bekleyeceğini açıklayan BlomBitcoin’de çok fazla yeni paranın var olduğunu ve bunların, Bitcoin’de asla geri çekilme deneyimi yaşamadıklarını belirtti. Geçmişte Bitcoin’in keskin yukarı hareketleri geri çektiğini hatırlatan başkan, bu sefer eksik bir bileşenin söz konusu olduğunu ve bunun da kaldıraçlı uzun vadeli ürünlerin otomatik satışının olmaması olduğunu söyledi. 

Sığ da olsa bir geri çekilme ihtimal dahilinde

2017’de yükseliş tamamen perakende tüccarlar ve büyük miktarda “kaçırma korkusu” (FOMO) tarafından yönlendirilmiş olsa da 2020’de senaryonun çok farklı olduğu belirtildi. 

2020 senesi boyunca piyasa, kurumsal yatırımcılar tarafından önemli miktarda Bitcoin satın alma eğiliminin arttığını bildirdi. Ayrıca elde edilen veriler, düzenlenmiş Bitcoin ve Ethereum türev piyasalarında artan hacimlerin, Bitcoin’e daha önemli isimlerin dahil olmasının bir sonucu olduğunu gösterdi. 

Bu konuya da değinen Blom, piyasanın şu anda kurumsal çalışma haftasında toparlanma çabalarına odaklandığını hatırlatarak bunun, gerçek paranın geldiğinin açık bir göstergesi olduğunu ve sığ da olsa bir geri çekilmenin pek çok kişi tarafından beklendiğine inandığını söyledi. 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Bitcoin 25.000 Dolar Bariyerini Aşarak Visa'nın Piyasa Değerini Geçti

Bir Cevap Yazın