Bitcoin Fiyatı 18.800 Doları Aştı

Son güncelleme: 5 ay önce

Yakın gelecekte Bitcoin için hem düşüş hem de yükseliş senaryoları öngörülüyor. Ayı vakaları; balinalardan borsalara artan BTC mevduatları ve BTC’nin önemli destek seviyelerinin yeniden test edilmemesi gibi iki önemli veri noktasını çevrelerken boğa vakaları ise ellerinde BTC tutanların aktivitesine, adres aktivitelerine, BTC ile altın arasındaki piyasa değeri boşluğuna ve Bitcoin’in elverişli teknik yapısına dayanıyor.

18.500 doları aşan Bitcoin’in, kısa vadeli fiyat döngüsü için kritik konumda olduğu söyleniyor. Güçlü bir direnç alanı olarak hareket eden 18.500 doların hemen üzerinde büyük satış siparişlerinin mevcut olduğu biliniyor. Önceki 18.500 doları geçme girişimlerinde BTC, kısa bir süre içinde önemli ölçüde düşse de bu sefer direnç seviyesini kolaylıkla aşarak temiz bir çıkış yaşayacak gibi görünüyor.

Bitcoin için ayı vakası

BTC’nin teknik olarak güçlü yükselişine rağmen balina verileri, Bitcoin üzerindeki satış baskısının yoğunlaşabileceğini gösterdi.

Zincir içi bir analist olan Cole Garner’ın, CryptoQuant’ın Bitcoin Borsa Balina Oranı’nı aktararak büyük olasılıkla bir tane daha patlama yaşayacağını belirttiği Bitcoin fiyatı, 18 Kasım’da iki saat içinde aniden 18.476 dolardan 17.214 dolara düştüğünde bir patlama gördü. Garner, Bitcoin Borsa Balina Oranı’nın “burada zirveye çıkma geçmişine sahip” olduğunu vurguladı.

Bitcoin (BTC) fiyatı, piyasa bir zamanlar çok yıllık direnç seviyesinin üzerinde güçlü bir ivme gösterdiği için 18.000 doların üzerinde sabitlendi. 20 Kasım’da BTC fiyatı, 18 Kasım’dan itibaren önceki zirveyi geride bırakarak Binance’de 18.828 dolara, yani iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin’in patlamasının ardından analistler gelecekteki fiyat trendi konusunda ikiye bölündü.

Bitcoin Borsa Balina Oranı, yüksek net değerli yatırımcıların borsalara yatırdığı BTC miktarının tahminini gösterdiği için balinalardan gelen satış baskısını ölçmek adına önemli bir ölçü olarak görülüyor. Yatırımcılar genellikle satmak istediklerinde fonları borsalara taşıyor. Yüksek net değere sahip yatırımcılar, fonlarını tamamen kontrol ettikleri ve hukuki olmayan cüzdanlarda saklamayı tercih ediyor. Bu nedenle analistler, borsa mevduatlarını bir satış için potansiyel bir sinyal olarak izliyor.

Küçük bir geri çekilme sinyali veren balina verilerinin yanı sıra, aylık Bitcoin grafiği de aşırı genişletilmiş bir yukarı yönlü fiyat hareketi gösteriyor.

Kurumsal kripto para birimi yatırım firması Arca’da bir tüccar olan Sasha Fleyshman, 1 Kasım’da 13.716 dolar seviyesinin çok önemli bir alan olduğunu söylemişti. Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştığında Aralık 2017 ve Ocak 2018 grafiklerinin açılış ve kapanış fiyatlarını işaret eden Fleyshman, bu nedenle bu seviyeyi aşmanın, 13.716 doların ana makro destek alanı olarak hizmet edeceği anlamına geleceğini belirtti.

  Ani 100 Milyar Dolarlık Bitcoin Satışı Biri Hariç Tüm Büyük Kriptoların Fiyatını Düşürdü

Fleyshman, pek olası olmasa da derin bir düzeltme olması durumunda 13.716 dolarlık “aşikar” destek seviyesinin “yapıyı korumak için gerekli hat olmasını beklediğini” söyledi.

BTC’nin yakın vadede büyük bir düzeltme görüp göremeyeceği sorusu ise belirsizliğini korumaya devam etti. Ancak bir düzeltme yaşanması durumunda Fleyshman, BTC’nin devam eden boğa koşusunu savunmak için büyük bir destek alanına sahip olduğunu açıkladı.

Kripto borsası ve komisyoncu BeQuant’ın araştırma başkanı Denis Vinokourov, son ani düşüşe benzer fiyat düşüşlerinin daha önce de gerçekleştiğini ve son düşüşün önemli alıcı talebiyle karşılandığını ifade etti. Bu nedenle Vinokourov, BTC’nin kısa bir süre içinde büyük bir aşağı yönlü hareket görmesine rağmen bunun ille de düşüş olmayacağına inandığını dile getirdi.

Bitcoin’in amansız yükselişinin, bazılarının ani bir son olarak yanlış yorumlamış olabileceği aşamaya geldiğini belirten komisyoncu, bununla birlikte 18.500 dolardan 17.200 dolara fiyat dalgalanmasının kısa vadeli oynayanlar için kesinlikle uygun olmadığını ve Bitcoin’in çok daha düşük bir değerlemeyle işlem yaparken dolar cinsinden benzer fiyat dalgalanmalarının meydana geldiğini hatırlattı. Buna ek olarak Vinokourov, satış baskısının benzer şekilde agresif dip satın alma ilgisiyle karşılaştığının ve dahası, başlangıçtaki düşüşten bu yana toplam açık opsiyon faizinin aslında daha yüksek olması gerektiğinin altını çizdi.

Bitcoin için boğa vakası

Analistler, Bitcoin’in 18.500 doların üzerine çıkması nedeniyle Bitcoin etrafındaki piyasa duyarlılığının genel olarak iyimser olduğunu söyledi. Kurumsal Bitcoin benimsemelerinde yaşanan artışın yanı sıra Bitcoin’in mevcut görünümünü aydınlatan PayPal ve Cash App destekleri gibi pek çok önemli gelişme yaşandı.

Kasım ayı boyunca Bitcoin’in haftalık ve aylık grafikleri gibi yüksek zaman dilimi çizelgeleri etrafında tartışmalar yaşansa da teknik analistler daha düşük zaman çizelgelerinin iyimser göründüğünü söyledi. Bitcoin 18.500 doların üzerine çıkmadan önce Benjamin Blunts olarak bilinen anonim bir tüccar, BTC’nin önceki 48 saat içinde oluşan ve yanlamasına ilerleyen bir yapı bıraktığını söyledi. Bir süre sonra tüccar yeni bir açıklama yaptı ve bu yükselişin Bitcoin’i, 20.000 dolara ve tüm zamanların en yüksek seviyesine götüreceğini ifade etti.

  Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisi BlackRock, Gizli Bir Şekilde Bitcoin Alım Satımı Yaptı

Bitcoin için sayısız teknik ve temel katalizöre ek olarak, uzun vadede BTC için üste doğru bir büyüme yörüngesini destekleyebilecek gibi görünen çok sayıda güçlü etken bulunduğu kaydedildi.

Bloomberg Intelligence’da kıdemli bir emtia stratejisti olan Mike McGlone ise sadece 300 milyar dolarlık bir piyasa değerinde olan Bitcoin’in, altının 10 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmaktan çok uzak olduğunu belirtti. Bunun aynı zamanda Bitcoin ile altın arasında büyük bir değerleme boşluğu olduğunu da gösterdiğine dikkat çeken McGlone, Bitcoin’in, altının dijital bir sürümü olma yolunda ilerlediğini ancak 2020 itibariyle bundan henüz çok uzakta olduğunu ifade etti.

BTC için bir sonraki tavan ne olacak?

Hirsch, Bitcoin’in mart çöküşünden sonraki sekiz ayda gördüğü çeşitli eğilimleri göz önünde bulundurarak Bitcoin’in 25.000 doları test etme olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Bitcoin’in 20.000 doları geçmesi durumunda bunun, BTC’nin yeni bir tavan keşfetmeye çalışacağı anlamına geleceğini belirten Hirsch, 25.000 ile 30.000 dolar aralığını yakın vadede Bitcoin’in potansiyel zirvesi olarak belirledi.

Bitcoin 20.000 doları aşarsa, yıl bitmeden 25.000 dolara da bir çıkış yapacağını düşünme konusunda herhangi bir engel bulunmadığının altını çizen Hirsch, kendi başına bir fiyat tahmininde bulunmaktan çekiniyor olsa da şu anda Bitcoin’e PayPal gibi uygulamalar aracılığıyla erişebilen ve çok az engelle Bitcoin satın alabilen insan sayısının ardındaki temellerin bunu gösterdiğini söyledi.

Yine de Bitcoin 20.000 doları aştığında, artık BTC’nin bir sonraki hareketini tahmin etmek için herhangi bir tarihsel bağlam kalmıyor. Bu nedenle, tüm zamanların en yüksek seviyesinin üzerinde belirli bir seviyede zirveye ulaşana kadar BTC’nin bir sonraki zirvesini tahmin etmek neredeyse imkansız hale geliyor.

Diğer bir değişkeni ise perakende yatırımcıların, BTC’nin 20.000 doları aştıktan sonra piyasaya girme ihtimalleri oluşturuyor. Bu durumun ise kripto para piyasasının zaten görmekte olduğu yüksek ilgi ve kaçırma korkusuna katkıda bulunması bekleniyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın