Bitcoin Fiyatı 18 Bin Doları Geri Aldı

Bitcoin (BTC) fiyatı önceki hafta ciddi bir düşüşle 19.500 dolardan 16.000 dolara düştü.

Bugün erken saatlerde ise Bitcoin fiyatı 18.0000 doları tekrar gördü.

Düşüşler genellikle ani ve acı verici olduğundan, düzeltmelerin asla sorunsuz bir şekilde gerçekleşmediğinin bilinmesine rağmen en son düşüş, saatler içinde meydana geldiği için son düzeltme de bu genellemenin dışına çıkamadı.

O zamandan beri, Bitcoin‘in fiyatı geçici bir dip noktası olan 16.000 doların üzerinde sağlamlaşma çalışmalarını sürdürdü. Asıl soru, düzeltmenin bitip bitmediği sorusu olurken bu noktada belirleyici bir faktör olarak BTC fiyatının daha fazla yukarı yönlü ivmeyi destekleyecek önemli seviyeleri geri alıp almayacağı tartışılmaya başlandı.

Bitcoin bir hafta sonu rahatlama yükselişinin ortasında

Günlük grafiklerin gösterdiği üzere, 16.000 dolar alanı etrafında çok önemli bir destek alanı oluşturuldu. Bitcoin fiyatı, zincirleme bir satış reaksiyonunun meydana geldiği daha düşük zaman dilimlerinde yükseliş trendini kaybederken bu zincirleme reaksiyon, fiyatın aşağı doğru hızlanmasına neden oldu.

Bitcoin fiyatı sıklıkla yukarı aşağı hareke ettiği için bu gerçekleştiğinde günlük zaman diliminin, tutulması gereken önemli destek seviyelerini işaret ettiği ve bu sayede 16.000 dolar civarındaki bölgenin tutulacak devasa bir alan olduğu görüldü.

Yükseliş ivmesini yeniden kazanmak için Bitcoin 18.000 doları kırmalı

Saatlik grafik, zincirleme reaksiyonun aşağı doğru olmasına neden olan 18.600 dolarlık destek seviyesinden net bir kırılma gösterdi.

Bununla birlikte, bu düzeltme sırasında daha düşük bazı zaman aralığı sinyalleri, 18.000 dolar seviyesinden başlayan önemli direnç seviyelerini ortaya koydu. Bitcoin’in fiyatı destek bölgesine doğru 17.200 dolara düştükten sonra yukarı doğru hafif bir sıçrama yaptı ancak 18.000 doları kırmayı başaramadı.

18.000 doları kırmadaki bu başarısızlıkla bir direnç alanı oluşturuldu. Yükseliş momentumunu sürdürmek için bu direnç alanının kırılması ve ardından daha düşük zaman dilimlerinde yükselişin tersine çevrilmesi gerektiği kaydedildi.

  2018'de Alım Yapan Balinalar Ellerindeki Bitcoin'leri Satmaya Başladı

Bir sonraki engelin ise önceki yükselişte desteği sürdüremeyen 18.600 dolarlık alanda bulunduğu belirtildi.

Toplam piyasa değeri daha fazla dezavantaja hazır durumda

Toplam piyasa sermaye miktarının günlük grafiği, 1.618 Fibonacci seviyesine ulaştıktan sonra toplam piyasa sermaye miktarının önemli ölçüde düştüğü için belirgin bir kırılma gösterdi.

Bununla birlikte yükseliş kısmı, yeni bir yüksek zirve ve 400 milyar dolarlık direnç bölgesinin üzerinde bir kırılma sergiledi.

Bu yükselişte, 400 milyar dolarlık muazzam direnç bölgesi, yeniden test yoluyla hiçbir zaman onay almadı. Bu perspektifte, önceki direnç bölgesinin destek haline gelmesini onaylamak için 400 milyar dolara doğru bir düzeltme daha görmenin çok muhtemel olduğu kaydedildi.

Bitcoin için olası senaryo nedir?

Bitcoin için en olası senaryonun, 18.000 ile 18.500 dolarlık alana doğru bir rahatlama yükselişi yaşayacağı ve bu sayede de bu alanın, açıklanan senaryonun en önemli kırıcı noktası olacağı öngörüldü.

18.000 ile 18.500 ABD doları aralığının kırılması durumunda tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru devam eden yükselişin çok muhtemel bir sonuç olacağı ancak bu direnç bölgesini aşmama durumunun ise yeni bir menzil oluşturacağı belirtildi.

Bu aralık 16.000 ile 18.000 dolar arasında hareket ederken 18.000 dolarlık direnç, yeni düşük zirvenin bir teyidi oldu. Daha düşük zirveler ise düşüş eğilimine işaret ettiği için piyasanın daha aşağı seviyelerde bir düzeltme bekleyebileceği açıklandı.

Bu bağlamda, 14.000 dolara doğru bir düzeltme olası görülmezken bu seviyenin, Haziran 2019’da bir önceki yüksek seviyede olduğu ve piyasalar için büyük bir destek/direnç dönüşü sağlayabileceği kaydedildi.

Bitcoin’in, fiyatını 14.000 doların üzerinde tutması durumunda ise bir sonraki yükselişin, büyük olasılıkla Bitcoin fiyatını 30.000 doların üzerine çıkaracağı açıklandı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın