23 Mayıs 2022, Pazartesi
20.9 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 20.000 Doları Aşmaya Çalışırken İzlenmesi Gereken 3 Ölçüm

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) fiyatının, bazı tüccarların sabırlarını kaybetmelerine neden olan 20.000 dolar seviyesiyle flört etmeye başladığı görülüyor. Bazı yatırımcılar, özellikle BTC’nin yaklaşık bir hafta önce 16.200 dolar seviyesini test ettiği düşünüldüğünde, yükseliş momentumunun olmamasının sorunlu olduğunu ifade ediyor.

Binance indirim kodu

Deneyimli tüccarlar, trendin tersine döndüğünün belirtilerini gösteren temel göstergelerin bulunduğunu ve bunların; hacimler, vadeli işlemler primi ve büyük borsalardaki en iyi yatırımcıların pozisyonları olduğunu belirtiyor.

Binance indirim kodu

Her düşüşten önce çok sayıda negatif gösterge gelmese de çoğu zaman bazı zayıflık belirtileri mevcut oluyor. Her tüccarın kendi sistemine sahip olduğu ve bazılarının yalnızca üç veya daha fazla düşüş koşulu karşılandığında harekete geçtiği bilinirken kripto paranın ne zaman alınıp satılacağını bilmek için belirlenmiş bir kural bulunmuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Vadeli işlem sözleşmeleri spot borsaların altında işlem yapmamalıdır

Bazı web siteleri, çeşitli varlıklar için uzun-kısa oranı gösterdiğini iddia eden alım satım göstergelerini barındırıyor ancak gerçekte tekliflerin hacmini karşılaştırıyor.

Diğerleri ise skor tablosu verilerine başvurmayı ve bu nedenle sıralamadan çıkmayan hesapları izlemeyi denese de bu doğru bir yöntem olarak görülmüyor. Sürekli vadeli (ters takas) fonlama oranını izlemek, daha iyi bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Daimi sözleşmelerin alıcılarının ve satıcılarının açık menfaati, herhangi bir vadeli işlem sözleşmesinde her zaman eşleştiriliyor. Her ticaret, bir alıcı (uzun vadeli) ve bir satıcı (kısa vadeli) gerektirdiği için bir dengesizliğin oluşmasının hiçbir yolu bulunmuyor.

Finansman oranları, kur riski dengesizliği olmamasını sağlıyor. Daha fazla kaldıraç talep edenler satıcılar (kısa vadeliler) olduğunda, fonlama oranı negatif oluyor. Bu nedenle de bu tüccarlar ücretleri ödeyenler oluyor.

Negatif aralığa doğru yaşanan ani değişimler, kısa pozisyonları açık tutma konusunda güçlü bir istekliliği temsil ediyor. İdeal olarak yatırımcıların, nihai anormallikleri önlemek için birkaç borsayı aynı anda izlemeleri gerekiyor.

Finansman oranı, perakende tüccarların tercih ettiği araç olduğundan ve sonuç olarak aşırı kaldıraçtan etkilendiğinden bazı bozulmalara neden olabiliyor. Profesyonel tüccarlar, belirlenen bitiş tarihleri olan uzun vadeli işlem sözleşmelerine hakim olma eğiliminde oluyor.

Bir tüccar, vadeli işlemlerin normal spot piyasaya göre ne kadar pahalı olduğunu ölçerek yükseliş seviyelerini ölçebiliyor.

Belirli bir tarihe sabitlenmiş vadeli işlemlerin, normal spot borsalara kıyasla genellikle %0.5 veya daha yüksek bir primle nasıl işlem yapması gerektiğine dikkat etmek büyük bir önem arz ediyor. Bu değer ne zaman azalırsa veya negatif olursa durum, endişe verici bir kırmızı bayrak olarak görülüyor. Gerileme olarak da bilinen böyle bir durum, güçlü bir düşüşe işaret ediyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Bir Sonraki Güncellemesi Tor V3 Adreslerini Destekleyecek

Hacim seviyesini izlemek kilit faktör

Vadeli işlem sözleşmelerini izlemeye ek olarak iyi tüccarlar spot piyasadaki hacmi de izliyor. Düşük hacimlerde önemli direnç seviyelerini kırmak bir şekilde ilgi çekici bulunurken genellikle düşük hacimler güven eksikliğini gösteriyor. Bu nedenle de önemli fiyat değişikliklerine sağlam ticaret hacminin eşlik etmesi gerekiyor.

Son hacimlerin ortalamanın üzerinde olmasına rağmen tüccarların, özellikle son 30 günü göz önünde bulundurarak günlük hacimde yaşanabilecek 3 milyar doların altında önemli fiyat dalgalanmaları konusunda şüpheci olmaya devam etmesi gerektiği düşünülüyor.

Geçen ayki verilere dayanarak işlemciler, Bitcoin fiyatını 20.000 dolar seviyesine itmeye çalışırken hacim, izlenecek temel bir ölçü olarak kalıyor.

En iyi tüccarlar uzun-kısa oranı fiyat değişikliklerini öngörebilmeli

Metrik bilgisine sahip yatırımcıların izledikleri bir diğer önemli şeyin ise önde gelen kripto borsalarında bulunabilen en iyi yatırımcıların uzun-kısa oranı olduğu biliniyor.

Borsaların metodolojisi arasında genellikle farklılıklar bulunduğu için okuyucuların mutlak sayılar yerine değişiklikleri izlemesi öneriliyor. Oran borsalar arasında önemli ölçüde farklılık gösterebiliyor ancak bu etki doğrudan karşılaştırmalardan kaçınarak etkisiz hale getirilebiliyor.

Binance’in aksine OKEx’in en iyi yatırımcılarının, düşüş göstermesi gerekmese de 1.00’in altındaki seviyeleri tutması yaygın bir eğilim olarak görülüyor. 30 günlük verilere göre 0.75’in altındaki rakamlar endişe verici kabul ediliyor.

Bazı tüccarlar, kısa pozisyonlara girmeden veya uzun pozisyonlarını kapatmadan önce birden fazla göstergenin düşüşe geçmesini gerektirdiğinden, büyük düşüşleri tahmin etmek için belirlenmiş bir kural veya yöntem bulunmuyor.

Bununla birlikte fonlama oranını, spot hacimleri ve en iyi tüccarların uzun-kısa oranını izlemek ve basit grafikleri çözebilmek, Göreli Güç Endeksi ve Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması gibi genel ölçümleri okumaktan çok daha net bir piyasa görüşü sağlıyor.

Bunun nedeni; tartışılan metriklerin, profesyonel tüccarların duyarlılığının doğrudan bir ölçüsünü sağlamasıyken BTC’nin 20.000 doları kırmaya çalıştığı bir süreçte bunun net bir şekilde görülebilmesi büyük bir önem arz ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar