28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 2020 Sona Ermeden 20 Bin Dolara Ulaşamayacak Gibi Görünüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatı, 11 Aralık’ta kasım ayından bu yana en düşük seviye olan 17.600 doların altına inerek düzeltme modunda ilerlemeyi sürdürmeye devam etti.

Binance indirim kodu

Bitcoin daha düşük zaman dilimlerinde düşüş trendi yaşıyor

Her güzel yükselişin sona ermesi ve ardından bir düzeltme döneminin gelmesi gerçeğine uygun olarak on gün önce Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması üzerine bir düzeltme yaşandı ve BTC bugün itibariyle %10’dan fazla düşüş kaydetmeye başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nde önerilen kripto düzenlemesi gibi bazı yeni haberler, sevincini korumaya devam eden piyasaya korku getirdi. Ancak hisse senetlerinin de soğumasıyla birlikte bu hafta diğer piyasalar da zarar görmeye başladı.

4 saatlik Bitcoin grafiği net bir düşüş trendi gösterirken bu tür bir düşüş eğiliminin, daha düşük zirveler ve daha düşük dipler ile teyit edildiği kaydedildi.

Öncelikle, Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek bölgesini kırmayı başaramadı; ardından 18.500 dolar ile 18.700 dolar aralığı bir hafta boyunca güçlü bir destek alanı olarak hareket etti.

Bu bölgeden gelen her sıçrama sürekli olarak düşük tepeler oluştuğu için daha zayıf bir sıçrama olarak değerlendirildi. Üç testten sonra destek başarısız oldu ve Bitcoin fiyatı 17.600 dolar ile 17.800 dolar arasında yer alan bir sonraki destek seviyesine düştü.

Bu destek bölgesi 18.500 dolar ile 18.700 dolara doğru hafif bir sıçrama başlattı. Yükselişe geçilebilmesi için bu bölgenin destek olarak çevirmesi gerekiyordu fakat bu gerçekleşemedi. O noktada yaşanan reddedilme, aşağı yönlü destek/direnç düşüşünü doğruladı ve ardından düşüş trendi yeniden başladı.

Genel olarak düşüş trendinin, net bir dip bulunana kadar her zaman daha düşük yüksekler ve daha düşük dipler göstermesi gerektiği belirtildi. Piyasa bunu kısa sürede keşfedecek gibi görünmese de daha yüksek zaman dilimleri de aşağı inmeye istekli göründüğü şeklinde yorumlandı.

Günlük zaman diliminde düşüş eğilimi onaylanıyor

Günlük grafik, oynanmaya hazır potansiyel bir düşüş sapması gösteriyor. Bu düşüş eğilimi, Bitcoin fiyatının 18.600 dolar ile 18.800 dolar aralığını kırması üzerine teyit edilmesi bekleniyor.

İlgili Haber:  Ripple, Huobi Borsasına Neden Sürekli XRP Gönderiyor?

Bu anlamda bir önceki direncin, piyasaların genel zayıflığını teyit ederek tekrar direnç haline gelmesi ve bunun da daha fazla olumsuzluğu gündeme getirmesi öngörülüyor.

Günlük grafiğe göre Bitcoin fiyatı, geçen ay bu bölgeden güçlü bir şekilde sıçradığı için destek bölgesi 16.000 dolar olarak kabul ediliyor. Bu seviye, günlük zaman diliminde de ilk büyük destek bölgesi olarak değerlendiriliyor.

Kısa vadede yükselişe geçmek için Bitcoin fiyatının destek amacıyla 18.600 ile 18.800 dolar alanını geri alması gerekirken bunun, düşüş sapmasını ve o esnada yaşanan herhangi bir düşüş görünümünü geçersiz kılması isteniyor.

Toplam piyasa değeri 400 milyar doları aştı

Kripto paraların toplam piyasa değeri tablosu 600 milyar dolara doğru büyük bir yükseliş kaydediyor. Bu işaret aynı zamanda en hayati Fibonacci seviyelerinden biri olan 1.618 Fibonacci seviyesi olarak görülüyor.

Daha da önemlisi, toplam piyasa sermaye miktarı grafiği 600 milyar dolarla daha yüksek bir yükseliş kaydederken bu durum, piyasanın boğa bölgesinde olduğu ve bu yükseliş trendini doğrulamak için düşük de olsa yeni bir yüksek seviye arayacağı anlamına geliyor.

Toplam piyasa değeri tablosunda izlenmesi gereken seviyelerin 470 milyar dolar civarında ve büyük olasılıkla 400 milyar dolar civarında olduğu düşünülüyor. İkinci seviye, önceki direnç bölgesi olarak belirleniyor ve potansiyel olarak güzel bir destek/direnç değişimi için bu bölgenin izlenmesi gerekiyor.

BTC için daha fazla dezavantajın yaşanmasının, altcoinlere fayda sağlamayacağına inanılıyor. Kripto para piyasalarında korelasyonlar hala çok yüksek olduğu için herhangi bir Bitcoin düzeltmesinden büyük olasılıkla altcoinlerin de muzdarip olacağına inanılıyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in bir sonraki dip noktasını bulduğu aşamada altcoinlerin muhtemelen daha kısa zaman dilimlerinde bir kez daha Bitcoin’den daha iyi performans gösterecek şekilde konumlanması bekleniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar