2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 23.800 Dolara Yükselirken Litecoin, Dogecoin ve Diğer Büyük Hacimli Altcoinler de Yükseliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) 23.800 doların üzerine çıkmak için savaşırken Litecoin (LTC) ve Dogecoin (DOGE) güçlü bir şekilde yükseliyor. Birçok analist, büyük hacimli altcoinlerdeki artışın Bitcoin’in fiyat hareketiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ve tarihsel verilerin, BTC boğa ve ayı döngülerinden geçtiğinde altcoinlerin de onunla birlikte hareket etme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Binance indirim kodu

Altcoinler yeni keşfedilen ivme belirtileri göstermeye başladıkça tüccarlar BTC trendinin gücüne daha da güveniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Aralık ayı boyunca altcoinlerin, özellikle de BTC 18.000 ile 19.400 dolar aralığından çıkmaya çalışırken Bitcoin’e karşı durduğu ancak bunun, düşük hacimle boğuşan bir ortamda gerçekleştiği biliniyor.

O zamanlar Bitcoin 19.400 doları sürekli olarak reddettiği için kripto para piyasasının hacmi düşüşte olduğundan hacmin çoğunun BTC’ye gitmesinin, altcoin piyasasını geçici olarak ticaret faaliyetlerinden mahrum bıraktığı düşünülüyor.

Bitcoin’in 20.000 doların üzerine çıkması Litecoin ve Dogecoin’e yönelik ilgiyi yeniden canlandırdı

Tarihsel olarak bakıldığında, büyük bir Bitcoin yükselişinden sonraki dönem olan 2011’den 2014’e kadar var olan süreçte altcoinlerin yükselme eğiliminde olduğu biliniyor. Bu kripto paralar arasında Litecoin, Dogecoin ve XRP öne çıkıyor.

Bu altcoin yükselişinin arkasındaki en önemli nedenlerden birinin hacim olduğu öne sürülüyor. Tüccarların, altcoinleri öne çıkarmaktan hoşlanması, hacmin kısa bir süre içinde yükselmesine ve yakıt açısından büyük dalgalanmalara neden oluyor.

Bu kripto paralar önemli tarihsel alaka düzeyine sahip olduğundan, bir yükseliş başladığında momentumları genellikle diğer belirsiz, daha küçük altcoinlerden daha uzun sürüyor.

Örnek olarak Litecoin, son 7 günde %57’nin üzerinde yükselirken aynı dönemde Bitcoin’in, büyük borsalarda 23.800 doları geçmesine rağmen %34 arttığı görülüyor.

Analistlerin tespit ettiği pozitif trendlerden biri, altcoinlerin 2017’de olduğu gibi aşırı dalgalanma görmemesi oluyor. MoonOverlord adlı anonim bir tüccar, insanların 2017’de BTC’nin %5 hareket ettiği her seferinde altcoinlerini paniğe kaptırdıklarını hatırlatarak bu seferki yükselişte bunun yaşanmadığına dikkat çekiyor.

İlgili Haber:  Kripto Hedge Fonlarındaki Varlık Miktarı Geçtiğimiz Yıl İkiye Katlandı

Mevcut dalgalanmanın temelleri mi oluşuyor?

Bir nicelik tüccarı ve DeFi araştırmacısı olan Qiao Wang, analistlerin Bitcoin’i dijital altın olarak yorumlamasına atıfta bulunarak Litecoin’in mutlak bir dijital gümüş olmayabileceğini söylüyor.

Piyasaya sunulduğundan bu yana Litecoin lehine öne sürülen temel argümanın, Bitcoin’ın altın 2.0 olması durumunda bu altcoinin de gümüş gibi davranabileceği olduğu görülüyor.

Kriptoda yeni olup BTC satın alanlara ve hangi kripto varlığın BTC’nin altınına göre gümüş olduğunu merak edenlere yönelik konuşan Wang, bu sorunun cevabının Litecoin değil Ethereum olduğunu söylüyor. Geçen gün Paul Tudor Jones’un, kripto varlıkları sınıflandırmak için metal dünyasından ilginç bir analoji kullandığına dikkat çeken araştırmacı, kripto paraları değerli ve endüstriyel olarak ikiye ayırarak BTC’nin değerli, ETH’nin endüstriyel olduğunu, LTC’nin ise bu iki kategoriye de girmediğini belirtiyor.

Litecoin’in, etrafındaki piyasa duyarlılığının gelişmesine neden olabilecek çeşitli güçlü temel faktörlere sahip olduğuna inanılıyor. Örneğin Litecoin ekibi, başlangıçta Bitcoin için tasarlanmış bir gizlilik çözümü olan MimbleWimble’ı etkinleştiriyor.

Ancak bu temel faktörler, haftada %57’lik bir yükselişi körüklemek için yeterli görünmüyor. Büyük hacimli altcoinlerin ani yükselişinin ardındaki birincil nedenin, muhtemelen bir Bitcoin yükselişinin ardından hızlı bir şekilde para kazanmak isteyen yüksek net değerli yatırımcılar ve tüccarlar tarafından yapılan bir hacim oyunu olduğuna inanılıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar