Bitcoin Fiyatı 30.000 Doların Altına Geriledi: BTC’yi Gelecekte Neler Bekliyor?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Lider kripto para, Çin’den gelen katı düzenleme haberlerinin ardından 30.000 Dolar seviyesinin altına geriledi.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı, 30.000 Dolar seviyesinin altına geriledi.
  • Uzmanlar, Bitcoin’in ayı piyasasına giriş yapıp yapmadığı konusunda fikir ayrılığı yaşıyor.

Ethereum’un 2.000 Doların altına düşmesinden sadece bir gün sonra, lider kripto para Bitcoin de 30.000 Dolar seviyesinin altına düştü. Nomics verilerine göre BTC, şu dakikalarda 29.400 Dolar seviyesinden işlem görüyor.

blank

Çin’deki Kripto Baskısı ve Bitcoin Fiyatındaki Düşüş

Bitcoin fiyatındaki düşüşü etkileyen pek çok neden olsa da en önemlisi Çin’den gelen katı düzenleme haberleri olarak görülüyor. Çin Merkez Bankası, Alipay de dahil olmak üzere beş önemli finans kuruluşuna “kripto para ile ilgili işlem yapmamaları” yönünde bir emir gönderdi.

Emir, özellikle vatandaşların borsa platformlarına ve tezgah üstü ticaret masalarına (OTC) yatırım yapmalarını ve buralarda kripto para ticareti gerçekleştirmelerini sınırlayacak.

Öte yandan Çin’de baskı uygulanan bir diğer alan da Bitcoin madenciliği. Şimdiye kadar İç Moğolistan, Sincan, Qinghai, Yunnan ve Sichuan eyaletleri, kendi bölgelerindeki Bitcoin madenciliği faaliyetlerini yasakladıklarını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ayı Piyasasında mıyız?

Piyasa gözlemcileri de aşağı yönlü bir tablo çiziyor. Kripto analisti Alex Krüger, endüstrinin “kesinlikle” ayı piyasasına giriş yaptığını ve ilerleyen süreçte durumun “çok daha kötü” olabileceğini belirtti.

Bu olumsuz tabloyu destekleyen bir diğer unsurun da borsa girişlerinde yaşanan artış olduğu belirtiliyor. Bitcoin’in borsalara geçiş yapmasının, tarihsel olarak, büyük satış dönemlerinden önce geldiği kaydediliyor. Tüccarlar, ellerindeki kripto parayı borsalardan donanım cüzdanlarına taşıdığında ise bu, uzun vadeli bir koruma ve piyasalardaki olası bir yükseliş anlamına geliyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju ise düşüşün ayı piyasasından ziyade, “birkaç hafta sürecek olan bir dizi düzeltme dalgası” gibi göründüğünü belirtti.

Gelecek ile ilgili tahminler ne olursa olsun; Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasası sert bir düşüşün tam ortasında seyrediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend