30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 40.000 Doları Geçti; DeFi Tokenleri de Yükselişte

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatı bugün nihayet 40.000 Dolar seviyesini aşmayı başardı. Bitcoin ile birlikte tüm kripto para piyasası pozitif yönde seyrediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı, bugün 40.000 Dolar seviyesini aştı.
  • DeFi tokenleri Aave, Uniswap ve Compound da son 24 saatte yaklaşık %9 artış yaşadı.
  • Her üç token de Bitcoin fiyatıyla korelasyon açısından zirveye ulaştı.

Elon Musk tarafından atılan bir tweet bu sefer Bitcoin fiyatının pozitif yönde harekete geçmesini sağladı. Lider kripto para bu sabah, son 3 haftanın en yüksek seviyesi olan 39.813 Dolar fiyatına ulaştı. Bu seviyeden dakikalar sonra da 40.000 Doları geçmeyi başardı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatı Uzun Zaman Sonra Yükselişte

Kripto para piyasasının toplam değeri şu anda 1.67 trilyon Dolar seviyesinde seyrediyor. Bugün yaşanan fiyat artışının bir diğer kazananı ise DeFi endüstrisi oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

DeFi tokeni Aave (AAVE), son 24 saatte %10 fiyat artışı yaşadı ve bugün 319 Dolar seviyesine kadar yükseldi. CoinGecko’ya göre 4 milyar Doların üzerindeki piyasa değeri ile AAVE, şu anda en büyük dördüncü DeFi tokeni olarak dikkat çekiyor.

11.84 milyar Dolarlık piyasa değeri ile Uniswap (UNI), dünyanın en büyük onuncu kripto parası ve DeFi alanındaki lider tokendir. Ethereum tabanlı merkezi olmayan Uniswap borsasının yönetim tokeni olan UNI, bugün yaşadığı fiyat artışı ile 23 Dolar seviyesine ulaştı. Yine de UNI, 3 Mayıs’ta kaydettiği 44.29 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin neredeyse %50 daha altında seyrediyor.

Compound protokolün yönetim tokeni olan COMP ise bugün erken saatlerde 325.77 Dolar fiyatına ulaştı. COMP, 1.7 milyar Dolarlık piyasa değeri ile 60. en büyük kripto varlığı konumunda yer alıyor.

DeFi Tokenleri ve BTC Arasındaki Korelasyon Gittikçe Artıyor

Chainlink (+%10.4) ve ThorChain (+13.4%) de dahil olmak üzere diğer birkaç DeFi tokeni de iyi performans gösterse de; son fiyat artışının özellikle AAVE, UNI, COMP ve Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyonu zirveye taşıdığını söylemek gerekiyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Yeni Zirvelerine Karşılık JPMorgan Yükselişin Sürdürülemez Olduğunu Söylüyor

Çoğu altcoin – birkaç istisna dışında – Bitcoin’in fiyat hareketlerini takip etme eğilimindedir; ancak bu, genellikle kendi modellerini takip eden DeFi tokenlerinde böyle olmamıştır. Hatta geçmişte bazı uzmanlar, DeFi token fiyatlarının “asla” BTC’yi izlemeyeceğini bile savunmuştu.

Ancak CoinMetrics’ten alınan verilere göre; bundan sadece üç ay önce 0.1’in altında olan AAVE-BTC korelasyon katsayısı, bugün 0.6’nın üzerine yükseldi. Benzer şekilde, COMP ile BTC arasındaki korelasyon katsayısı da aynı dönemde 0.3’ten 0.8’e yükselirken; UNI ile BTC arasındaki korelasyon ise 0.68 seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar