13 Ağustos 2022, Cumartesi
23.5 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 50.000 Dolar Civarında Seyrediyor: Kripto Para Piyasası Toparlanacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatı bugün 50.000 Dolar seviyesinin üzerinde seyrediyor. Kripto para piyasası hafta sonu yaşanan çöküşten sonra toparlanıyor mu?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Lider kripto para Bitcoin, geçtiğimiz gün %4 oranında fiyat artışı yaşadı ve tekrar 50.000 Dolar seviyesinin üzerine tırmandı.
  • Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum ise geçtiğimiz gün %6.5 oranında arttı ve tekrar 4.400 Dolar seviyelerine tırmandı.
  • Kripto para piyasası hafta sonu yaşanan çöküşten sonra toparlanıyor mu?

Lider kripto para Bitcoin, geçtiğimiz gün %4 oranında fiyat artışı yaşadı ve tekrar 50.000 Dolar seviyesinin üzerine tırmandı. Bitcoin fiyatı, şu dakikalarda ise 50.580 Dolar fiyatından işlem görüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatında Toparlanma Belirtileri

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum ise geçtiğimiz gün %6.5 oranında arttı ve tekrar 4.400 Dolar seviyelerine tırmandı. ETH şu dakikalarda ise 4.380 Dolar fiyatından işlem görüyor. Buna ek olarak Ethereum, hafta sonu yaşanan fiyat çöküşünde de diğer kripto paralara nazaran görece güçlü kalmayı başarmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CoinGecko verilerine göre kripto para piyasasının geneli, hafta sonu yaşanan çöküşün ardından belli bir toparlanma yakaladı. Geçtiğimiz Cuma günü Bitcoin, 24 saat içinde %20’nin üzerinde değer kaybederek 57.000 Dolardan 46.000 Dolara kadar gerilemişti. Aynı süreçte Ethereum da 4.600 Dolar seviyesinden 3.800 Dolar seviyelerine düştü.

Altcoin Piyasası, Bitcoin Fiyatını Takip Ediyor

Önde gelen iki kripto paranın yanı sıra Solana, Cardano, Polkadot ve Terra gibi altcoinler de hafta sonu yaşanan çöküşün ardından belli bir toparlanma yaşıyor. Hatta Terra blok zincirinin yerel tokeni LUNA, Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı bile başardı.

Öte yandan Alameda Research CEO’su ve bir kripto para yatırımcısı olan Sam Trabucco’ya göre kripto para endüstrisi, hafta sonu yaşanan çöküş sırasında piyasadaki düşük likidite olması nedeniyle özellikle sert bir darbe aldı.

İlgili Haber:  Bitcoin %20'lik Fiyat Düşüşünün Devamı Olarak 45 Bin Dolara Kadar İndi

Trabucco konu ile ilgili attığı tweette, “Kripto’daki kazanın önemli bir nedeni düşük likidite idi. Çeşitli borsalarda Bitcoin bir an için 30.000 Doların altına bile düştü!” ifadelerini kullandı.

Düşük likidite ve kripto paranın ayırt edici özelliği haline gelen yüksek kaldıraçlar, bu anlamda hafta sonu yaşanan çift haneli düşüşlerin temel tetikleyici etkenleri oldu.

Yine de o zamandan bu yana kripto para piyasası %7’den fazla değer kazandı ve bugün itibariyle toplam piyasa değerini 2.5 trilyon Dolar üzerine taşıdı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar