6 Ağustos 2022, Cumartesi
24.7 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 52.000 Doları Aştı! Yükselişin Sebebi ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatının son birkaç ayın zirvesi olan 52.000 doları aşmasıyla beraber kripto paraların toplam piyasa değeri de 2.35 trilyon doları geçti. Sonuç olarak ise Bitcoin fiyatı, Elon Musk’ın BTC ile elektrikli otomobil satışı konusunda “u dönüşü” yapmasının ardından en yüksek seviyesine ulaştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatının 52.000 Doları Aşmasının Sebepleri neler?

50.000 doların altına tekrardan inen Bitcoin fiyatı düşmeye devam etmişti ancak bunun ardından gelen yükselişi ile beraber son ayların rekor seviyesi olan 52.000 dolar kırıldı. BTC fiyatı, hafta ortasında 47.000 doların altına inmişti. Son birkaç gün ise, fiyatın bu düşüşten toparlanması ile birlikte BTC için gayet olumlu geçti. 50.000 doları zorlayan BTC, son seferinde 51.000 doları bile aşmayı başarmıştı.

Binance indirim kodu

Ancak bu yükseliş, ayıların daha fazla tırmanışa izin vermemesiyle beraber yarıda kaldı. Bu aşamadan sonraki birkaç gün içerisinde BTC fiyatı, oldukça kritik bir seviye olan 50.000 doların altına indi ve 49.000 doların hemen üstüne yerleşti. Bununla birlikte durum son 24 saatte tekrar değişti. Bitcoin saatler içerisinde yaklaşık olarak 2.000 dolar değer kazandı. Bununla birlikte kısa bir süreliğine 52.000 doları aşan coin, Mayıs ortalarındaki düzeltme hareketinden bu yana en yüksek fiyat rekorunu kırmış oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Santiment’e göre, Bitcoin (BTC)’in yaşadığı bu ralliyi tetikleyen faktörlerden biri, altcoinlere olan ve giderek yükselen ilgiydi. Altcoin piyasası son günlerde iyiden iyiye büyürken bazı altcoinler Bitcoin’in performansını geride bıraktı. Bitcoin’i geride bırakan coinlerden biri de, dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum’du. 4 Eylül tarihinde kısa bir süreliğine 4.000 doları aşarak son 3 ayın zirvesine yerleşene coin, bunun ardından 3.900 dolara tekrar geriledi.

İlgili Haber:  Kripto Yatırımcıları Bitcoin Diplerini Satın Almak İçin Kredi Çekmeye Başladı

Analizcilere göre yükselişin arkasındaki bir diğer etken ise, Bitfinex borsasındaki kripto para balinalarının yüksek miktarlarda short pozisyonu açmıyor olmasıydı. Değerine günlük olarak 80 milyar dolar ekleyen kripto para piyasası, toplam piyasa değeri olarak yine son ayların rekoru olan 2.35 trilyon doları aşmıştı.

Bunlara ek olarak Bitcoin fiyatındaki yükselişe neden olan etkenlerden diğeri ise, ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, iş verenlerin beklenen 725.000 adet iş yerine yalnızca 235.000 işe ev sahipliği yapmasıydı. Bu, Fed’in planladığını açıkladığı daralma girişimini geri çekmesinin pek de mümkün olmadığı ve ABD ekonomisine dolar pompalamaya devam edeceği anlamına gelebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar