5 Ağustos 2022, Cuma
30.6 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 60.000 Doları Aştı: Bitcoin ETF Onayı Gelecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin onaylanacağına dair artan beklentilerin ardından Bitcoin fiyatı, bu sabah kısa bir süre için 60.000 Dolar seviyesini aştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Lider kripto para Bitcoin, Ekim ayının başından bu yana yükseliyor.
  • Bitcoin fiyatı, Cuma sabahı erken saatlerde 57.300 Dolardan 60.000 Dolara fırladı.

Lider kripto para Bitcoin, Ekim ayının başından bu yana yükseliyor ve daha da fazla yükselmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonundan (SEC) gelecek bir Bitcoin vadeli işlem ETF onayını bekliyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatı Neden Arttı?

Perşembe günü yayınlanan bir Bloomberg raporunda, SEC’in bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sini onaylamaya son derece sıcak baktığı bildirildi. Söz konusu başvuruların ise ProShares ve Invesco’nun Bitcoin vadeli işlem ETF başvuruları olduğu belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CoinGecko’ya göre ise Bitcoin fiyatı, haberin duyulmasından kısa bir süre sonra Cuma sabahı erken saatlerde 57.300 Dolardan 60.000 Dolara fırladı. Bitcoin, 60.000 Dolar seviyesinin üzerinde en son 18 Nisan’da işlem görmüştü.

Şu dakikalarda Bitcoin 59.278 Dolar seviyesine gerilemesine rağmen; lider kripto para geçen haftaya göre hâlâ %.9.8 oranında daha yüksek bir fiyattan işlem görüyor.

Bitcoin Vadeli İşlem ETF’si Onaylanacak mı?

SEC Başkanı Gary Gensler’in, direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı bir ETF’den ziyade Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı bir ETF’yi onaylamaya daha yakın olduklarını belirtmesinin ardından kripto endüstrisinde bir süredir büyük bir beklenti oluştu.

Bununla birlikte, sektördeki bazı yüksek profilli isimler ise Bitcoin vadeli işlem ETF’leri konusunda o kadar hevesli değil.

Bloomberg ETF araştırma analisti James Seyffart, Ağustos ayında yaptığı bir açıklamada, “İnsanlar Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapmak istemiyor; direkt olarak Bitcoin satın almak istiyor.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  3.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Opsiyonlarının Süresi Bugün Doluyor: Peki Bu BTC Fiyatına Nasıl Etki Edecek?

Bitwise Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan’a göre ise, vadeli işlemlere dayalı bir ETF, üründe %12’ye varan ek ücretler ile birlikte geldiğinden “bazı yatırımcılar için faydalı olsa da; ideal olmayabilir”.

Tüm bu tartışmaların ortasında tüm kripto endüstrisi, bir Bitcoin ETF’nin SEC tarafından bu ay içinde onaylanıp onaylanmayacağını merak ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar