5 Ağustos 2022, Cuma
28.6 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 60.000 Doların Altına Geriledi: BTC ve ETH Neden Düştü?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Önde gelen kripto paralar Bitcoin ve Ethereum, piyasanın toplamda 300 milyar Dolar kaybettiği son 24 saatte ciddi kayıplar yaşadı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz gün 59.400 Dolar seviyelerine kadar geriledi.
  • Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum geçtiğimiz gün %11.3 oranında gerileyerek 4.202 Dolar fiyatına kadar düştü.
  • Piyasa düşüşünün arkasındaki kesin itici güç tartışmaya açık olsa da; en son fiyat hareketine atfedilebilecek birkaç düşüş eğilimi var.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz gün 59.400 Dolar seviyelerine kadar geriledi. Bitcoin, geçtiğimiz 24 saatte %9.7 oranında düşüş yaşadı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatı 60.000 Doların Altına Düştü

Coinglass tarafından sağlanan verilere göre ise son 24 saatte 807.78 milyon Dolar değerinde “long” pozisyon tasfiye edildi. Bitcoin tasfiyeleri ise bu toplamın %30’undan fazlasını oluşturdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu, dünyanın en büyük kripto parasının 28 Ekim’den bu yana gördüğü en düşük seviye. Bitcoin fiyatındaki son düşüş, piyasanın geri kalanını da aşağı çekti.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum geçtiğimiz gün %11.3 oranında gerileyerek 4.202 Dolar fiyatına kadar düştü. ETH, bu fiyat seviyesini Ekim ayının sonundan bu yana görmemişti.

Geçtiğimiz gün yaşanan “çöküş”, her iki kripto paranın da geride bıraktığımız haftada tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından geldi. 9 Kasım’da hem Bitcoin hem de Ethereum, sırasıyla 69.044 Dolar ve 4.878 Dolarlık rekor seviyeler kaydetmişti.

Öte yandan Binance Coin (BNB), Solana (SOL), Cardano (ADA), XRP, Polkadot (DOT) ve Dogecoin (DOGE) de dahil olmak üzere diğer büyük kripto paralar da geçtiğimiz gün çift haneli düşüşler yaşadı. Piyasa genelindeki bu düşüş, Pazartesi günü 3 trilyon Dolar seviyesinde olan kripto para piyasasının toplam değerini de 2.7 trilyon Dolara kadar düşürdü.

İlgili Haber:  Hazine Getirileri ve Dolar Yeniden Yükselirken, Bitcoin 50.000 Seviyesinde Mücadele Veriyor

Bitcoin ve Ethereum Neden Düştü?

Geçtiğimiz gün yaşanan piyasa düşüşünün arkasındaki kesin itici güç tartışmaya açık olsa da; en son fiyat hareketine atfedilebilecek birkaç düşüş eğilimi var.

ABD Başkanı Joe Biden, Pazartesi günü, içinde tartışmalı kripto vergi hükümlerini de içeren 1.2 trilyon Dolarlık “Altyapı Yatırım ve İş Yasasını” onayladı.

Dünyanın öte diğer noktasında ise, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) Salı günü, hükümetin ülkedeki kripto para madenciliği faaliyetlerini ortadan kaldırma çabalarını desteklediğini duyurdu. Konu ile ilgili uygulanan adli cezaların da önemli ölçüde artırılacağı belirtildi.

Bu olumsuz haber dalgası da geçen hafta yükselen iyimserliği söndürmüş gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar