10.5 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Bitcoin Fiyatı 60.000 Doların Altına Geriledi: BTC ve ETH Neden Düştü?

Önemli Gelişmeler

Önde gelen kripto paralar Bitcoin ve Ethereum, piyasanın toplamda 300 milyar Dolar kaybettiği son 24 saatte ciddi kayıplar yaşadı.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz gün 59.400 Dolar seviyelerine kadar geriledi.
  • Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum geçtiğimiz gün %11.3 oranında gerileyerek 4.202 Dolar fiyatına kadar düştü.
  • Piyasa düşüşünün arkasındaki kesin itici güç tartışmaya açık olsa da; en son fiyat hareketine atfedilebilecek birkaç düşüş eğilimi var.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz gün 59.400 Dolar seviyelerine kadar geriledi. Bitcoin, geçtiğimiz 24 saatte %9.7 oranında düşüş yaşadı.

blank

Bitcoin Fiyatı 60.000 Doların Altına Düştü

Coinglass tarafından sağlanan verilere göre ise son 24 saatte 807.78 milyon Dolar değerinde “long” pozisyon tasfiye edildi. Bitcoin tasfiyeleri ise bu toplamın %30’undan fazlasını oluşturdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu, dünyanın en büyük kripto parasının 28 Ekim’den bu yana gördüğü en düşük seviye. Bitcoin fiyatındaki son düşüş, piyasanın geri kalanını da aşağı çekti.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum geçtiğimiz gün %11.3 oranında gerileyerek 4.202 Dolar fiyatına kadar düştü. ETH, bu fiyat seviyesini Ekim ayının sonundan bu yana görmemişti.

Geçtiğimiz gün yaşanan “çöküş”, her iki kripto paranın da geride bıraktığımız haftada tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından geldi. 9 Kasım’da hem Bitcoin hem de Ethereum, sırasıyla 69.044 Dolar ve 4.878 Dolarlık rekor seviyeler kaydetmişti.

Öte yandan Binance Coin (BNB), Solana (SOL), Cardano (ADA), XRP, Polkadot (DOT) ve Dogecoin (DOGE) de dahil olmak üzere diğer büyük kripto paralar da geçtiğimiz gün çift haneli düşüşler yaşadı. Piyasa genelindeki bu düşüş, Pazartesi günü 3 trilyon Dolar seviyesinde olan kripto para piyasasının toplam değerini de 2.7 trilyon Dolara kadar düşürdü.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatının 33.000 Doları Geri Kazanmasının 5 Nedeni

Bitcoin ve Ethereum Neden Düştü?

Geçtiğimiz gün yaşanan piyasa düşüşünün arkasındaki kesin itici güç tartışmaya açık olsa da; en son fiyat hareketine atfedilebilecek birkaç düşüş eğilimi var.

ABD Başkanı Joe Biden, Pazartesi günü, içinde tartışmalı kripto vergi hükümlerini de içeren 1.2 trilyon Dolarlık “Altyapı Yatırım ve İş Yasasını” onayladı.

Dünyanın öte diğer noktasında ise, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) Salı günü, hükümetin ülkedeki kripto para madenciliği faaliyetlerini ortadan kaldırma çabalarını desteklediğini duyurdu. Konu ile ilgili uygulanan adli cezaların da önemli ölçüde artırılacağı belirtildi.

Bu olumsuz haber dalgası da geçen hafta yükselen iyimserliği söndürmüş gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend