12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 38.000 Dolara Kadar Düşerken Stabil Coin’lerin Piyasa Değeri Artıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Son 24 saat içinde Bitcoin %6’nın üzerine değer kaybetti. Bitcoin bu haberin girildiği esnada 38.323 dolardan işlem görüyordu.

Binance indirim kodu

Bitcoin Eylül 2021’den bu yana ilk kez 40.000 doların altına geriledi. Teknik analiz açısından bakıldığında, Bitcoin’in Kasım 2021’den bu yana düzeltme yaptığını söyleyebiliriz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto para piyasası çökerken pazarın bazı segmentlerinde artışlar yaşanıyor. Örneğin stabil coinler. Son zamanlarda stabil coinlere olan talep arttıkça düzenleyici kurumların da dikkat bu pazara çevrildi.

Yatırımcılar, riskli varlıklardan hızlı bir şekilde stabil coinlere dönüyor gibi görünüyor. Stabil coin pazarının toplam piyasa değeri 170 milyar dolara çıkmış durumda. Aynı şekilde stabil coinlerin günlük işlem hacmi de 81 milyar dolar civarında.

blank

Bazı stabil coinler, diğerlerinden daha fazla ilgi ve nakit akışı görüyor.

UST

Sadece bir değişim ve takas aracı olmanın ötesinde kullanıcılara güvenilir getiri gibi ek faydalar sunan stabil coinler daha yüksek ilgi görüyor. İlk akla gelen örnek Terra blok zincirinin stabil coin’i olan TerraUSD (UST).

Geçtiğimiz 90 gün içinde UST’nin piyasa değeri 2.7 milyar dolardan 11 milyar dolara yükseldi. UST’nin bu haber girildiği esnada kullanıcılara Anchor Protocol’e para yatırma karşılığında sunduğu yıllık faiz getirisi %19.52 civarındaydı.

Magic Internet Money

İkinci örnek, Abracadabra Money ekosisteminin stabil coini Magic Internet Money (MIM), son 90 günlük dönemde benzer bir büyüme yaşadı.

MIM’in piyasa değeri 1.9 milyar dolardan 4.6 milyar dolara yükseldi.

FRAX

Son örnek, Frax Finance ekosisteminin kısmi rezerv stabil coini FRAX. FRAX’ın piyasa değeri son 90 gün içinde 500 milyon dolardan 2.6 milyar dolara yükseldi.

FRAX’ın büyümesi iki mekanizmaya bağlı; teminat oranı (Collateral Ratio) ve algoritmik piyasa işlemleri (AMO).

İlgili Haber:  Bir Kripto Para Projesinin Danışmanı Nobel Ödülü Kazandı

FRAX, kısmi rezerv bir stabil coindir, yani dolar destekli rezervlerin bir kısmında hiç bir şey yoktur. Yani gerçek anlamda hiç bir şey yoktur.

Bu haber girildiği esnada, FRAX’ın teminat oranı Ocak 2021’deki %100’den %84.25’e düşmüştü; yani rezervlerin %15.75’i teminat varlıkları tarafından desteklenmemektedir. Bu da, FRAX arzının daha hızlı büyümesine neden olmakta.

MIM ve UST’ye benzer şekilde AMO’lar (algoritmik piyasa işlemleri), FRAX sahipleri için getiri yaratan fırsatlara olanak sağlayarak kapital verimliliğini artırır. Örneğin, borç verme (Lending) stratejileri, kullanıcıların FRAX basmasına ve diğer protokollerde borç vermesine olanak tanıyarak getiri sağlar. Ayrıca Teminat Yatırımcısı adı verilen algoritmik işlem yapıcı, atıl durumdaki USDC teminatını yield sağlayan DeFi protokollerine taşır.

Özetle yatırımcılar riskli varlıklardan daha az riskli limanlara gidiyor gibi gözüküyor. Fiyatı sabit kalıp ek getiri sağlayan stabil coin piyasası da bu limanlardan biri.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar