Bitcoin Fiyatı Düşüyor: Peki, Neden?

Bitcoin fiyatı 58.000 Doların altına düştü. Analistler, Kimchi Premium’daki düşüşün bunu etkilemiş olabileceğini söylüyor.

Haberin Özeti

  • Kimchi Premium bu sabah önemli ölçüde düştü.
  • Bitcoin’in fiyatı ise, son 24 saatte %2.7 düşüşle 57.370 Dolara geriledi.
  • Kripto para, elinde tutmaya çalıştığı 60.000 Dolar seviyesinden marjinal bir şekilde uzaklaşıyor.

Aynı zamanda, Bitcoin’in Kore’de işlem gördüğü en yüksek fiyat olan Kimchi Premium, bugün önemli ölçüde düştü. Premium, Kore’deki yüksek talep ve ülke içinde ve dışında ticaret yapmanın zorluğu nedeniyle yoğun bir biçimde kullanılıyordu. Aslında Bitcoin’in fiyatı ülkede 70.000 Dolara kadar çıkmıştı; ancak şimdi dünyanın geri kalanıyla aynı çizgiye düşmüş görünüyor.

Kimchi Premium Nedir?

Kripto veri sağlayıcısı CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju konu ile ilgili, “Görünüşe göre birisi sonunda bu Kimchi Premium fırsatına nasıl tahkim yapılacağını buldu. Kore’nin en büyük borsası olan Upbit üzerindeki 30 dakikalık işlem hacmi Binance’dan daha büyüktü. Bu düşüş, Kimchi’nin geri çekilmesiyle ilgili görünüyor.” dedi.

CryptoQuant’tan alınan verilere göre, Kimchi bu sabah iki saat içinde %20’den %11.6’ya düştü. Mevcut fiyatlamada Bitcoin, bölgede 66.000 Dolar civarında işlem görüyor.

Kimchi Premium, Kore’deki sıkı sermaye kontrolleri nedeniyle kuruldu. Büyük miktarlarda Kore Wonunu ülke dışına göndermek çok zordu; bu da arbitraj fırsatından kâr etmeyi ve parayı Dolara çevirmeyi zorlaştırıyordu. Ayrıca, ülke dışına büyük miktarlarda para göndermek için katı raporlama gereklilikleri vardır.

Balinalar, Bitcoin Satmak İçin Borsayı Kullanıyor Olabilir

New York Magazine’e göre 2018’de, Kore’de Bitcoin satmanın ve parayı ülke dışına çıkarmanın bir yolunu oluşturmak için Japonya’daki bazı bankalarla birlikte bir dizi aracı kullanıldı. Bu sistemde günlük değer 25 milyon Dolara kadar çıkıyordu.

  Coinbase Pro'dan İlginç Çıkış: "Bitcoin Fiyatı Yükselebilir"

Ju, buna benzer bir durumun tekrar olabileceğine dair kanıtlar olduğunu söyledi. Balinaların Bitcoin satmak için borsayı kullanıyor olabileceğini öne süren Ju, Kore borsası Bithumb’a yapılan büyük girişlere işaret etti.

Öte yandan, Kimchi Premium’daki düşüşün kripto borsası Upbit’in para çekme ve para yatırma işlemlerini yeniden başlattığını duyurmasıyla ilgili olabileceği de belirtiliyor.

Ancak kesin olan bir şey varsa; o da Bitcoin fiyatının düşmeye devam ettiğidir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın