Bitcoin Fiyatı Geri Çekilirken Hangi Altcoinler Yükselişe Geçti?

Bitcoin’in (BTC) son kurumsal yatırımcı odaklı rallisi, kripto paranın fiyatını istikrarlı bir şekilde tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardı ve yatırımcılar yoğun bir şekilde BTC’nin fiyat hareketine odaklanırken bir dizi altcoin de çok yıllık yeni zirveler sağladı.

Tesla’nın 1.5 milyar dolar değerinde BTC satın aldığını açıklamasının ardından dün itibariyle toplam kripto piyasası değeri bir haftadan kısa bir süre sonra 1.42 trilyon dolara yükseldi.

Son birkaç aydır ilgi odağı olmasına rağmen Bitcoin’in piyasa hakimiyeti aslında 13 Ocak’taki değeri olan %70.2’den şu anki değeri %61.5’e düştü. Tarihsel veriler, Bitcoin hakimiyeti düştüğünde ve fiyatı bir sağlamlaşma aşamasına girdiğinde altcoinlerin daha yüksek ralliler yapma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Bitcoin, bir sonraki adımda keşfedilmemiş bölgeye güç toplamak için biraz nefes alıyor olabilir ancak son dönemde kısa vadede yükselebilecek birkaç büyük performans dikkat çekiyor.

AVAX/USDT

Avalanche (AVAX) fiyatı geçtiğimiz 24 saatte daha yüksek bir patlama yaşadı ve 9 Şubat’taki değeri 27.67 dolardan şu anki fiyatı 50.89’a %77’lik bir artış yaşadı.

Mevcut hareket, DeFi kullanıcılarının “bu iki tamamlayıcı ekosistemde aynı varlıklarla getiri fırsatlarını takip etmelerine” olanak tanıyan bir Avalance-Ethereum köprüsünün yakın zamanda piyasaya sürülmesine ilişkin artan yatırımcı iyimserliğinden kaynaklandı.

Avalanche ağında faaliyet gösteren topluluk tabanlı merkezi olmayan borsa Pangolin’e göre köprünün lansmanını takip eden 24 saat içinde 6.5 milyon dolarlık varlık Ethereum‘dan Avalanche’a taşındı. Bu miktar artmaya devam etti ve şu an 48.2 milyon dolarda duruyor.

Ethereum ağındaki ücretler, Eth2 daha yerleşik hale gelene kadar herhangi bir düşüş belirtisi göstermezken AVAX ve Pangolin borsası, kullanıcı tabanını artırmak için Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsalardan likidite çekmeyi hedefliyor.

  Bitcoin Sahipleri, Yakında Celo ile Mobil Tabanlı DeFi'ye Girebilecek

Cointelegraph Markets Pro’dan gelen VORTECS verileri, son fiyat artışından önce 5 Şubat’ta AVAX için yükseliş görünümü tespit etmeye başladı. VORTECS skoru; piyasa duyarlılığı, işlem hacmi, son fiyat hareketleri ve Twitter etkinliği dahil olmak üzere veri noktalarının bir kombinasyonundan elde edilen tarihi ve güncel piyasa koşullarının algoritmik bir karşılaştırması olarak işlev görüyor.

MATIC/USDT

MATIC, Ethereum ağına bir alternatif arayan yeni kullanıcıları ve DeFi protokollerini çekmeyi amaçlayan başka bir katman-2 tabanlı blok zinciridir.

4 Şubat’tan beri MATIC fiyatı, projenin 9 Şubat’ta Polygon olarak yeniden markalaşmasının ardından 0.04 dolardan 0.1248 dolara yükseldi. Ekibe göre Polygon, “Ethereum’un Polkadot’u” olmayı hedefliyor.

İsmi değişen marka, Polkadot gibi Ethereum rakiplerinin öne çıkmaya başlaması ve en yüksek altcoinin pazar payında ufak ufak tükenmeye başlamasıyla ortaya çıkıyor. Yeni Polygon platformu, Optimistic Rollups, ZkRollups ve StarkWare Validium dahil olmak üzere çeşitli Ethereum ölçeklenebilirlik çözümlerini destekleyen ikinci katmanlı bir toplayıcı olarak satılıyor.

Proje, Polkadot (DOT), Cosmos (ATOM) ve Avalance’ın sunduklarına benzer bir çözüm sunarken Ethereum merkezli mimarisi, Ethereum blok zincirinde sunulan yerleşik ağ etkisinden ve güvenlikten yararlanmasına izin veriyor.

CELO/USDT

Celo (CELO), 8 Şubat’ta düzenlenen “zkSNARK töreninin” ardından 10 Şubat’ta %50.26’lık bir fiyat artışı yaşadı ve 3.54 dolardan mevcut değeri 5.22 dolara yükseldi.

Başlangıçta Go-Ethereum kod tabanının bir ayağı olan Celo, o zamandan beri protokolün bloklar üzerinde son derece hızlı bir şekilde işlemesine ve fikir birliğine ulaşmasına izin veren pBFT tabanlı bir satış noktası fikir birliği protokolü uyguladı. Bu uygulama, güvenli ve merkezi olmayan bir doğrulayıcı ağını korurken saniye başına yüksek işlemlere (TPS) izin verdi.

Akıllı telefon kullanıcıları arasında kripto parayı benimsemeyi arttırmak için tasarlanan mobil odaklı bir platformla Celo, yüksek gaz ücretleri Ethereum ağını rahatsız ettiği ve kullanıcıları uygulanabilir alternatifler aramaya ittiği için artık Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu olmanın avantajlarından yararlanıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın