Bitcoin’in fiyatı bugün 11.351 dolarda sabit kalırken, önde gelen merkezi olmayan finans piyasalarına güç veren coinler, bu hafta sonu DeFi’nin çılgından da öte yazının son sörfünü yaptı. Bazıları tükenmiş ve nefes nefese kalırken, diğerleri bu şiddetli, nemli piyasa döngüsünde gelişiyor.

Merkezi olmayan borç verme protokolleri, gözetim dışı borsalar ve sentetik türevler – neredeyse tamamen Ethereum’a dayanıyor – Ağustos civarında hacimde artış gösterdi. Ancak bir zamanlar serin bir yaz esintisinde canlandırılan bir parti, Eylül ayında en iyi coinlerin birçoğunun değerinin düştüğü kabus gibi bir kasırgaya dönüştü.

Bunun için  sürpriz oldu demek zor. Birçok insan, platformu kullanan kişilere ek tokenler veren protokolleri içeren sözde verim çiftçiliğinde başarılı oldu. İnsanların platformlarını kullanmaya devam etmeleri için protokoller gittikçe daha fazla basmak zorunda kaldı. Eylül ayında, piyasa nihayet ağırlık altına girdi ve en iyi DeFi coinlerinin çoğunun mahvolmasına neden oldu.

Fiyatlar bir yukarı bir aşağı hareket eder. Piyasa birkaç önemli oyuncuya getiri sağladıkça onları takas edenlerde mide bulantısına neden olurlar.

Rakamlar Ne Söylüyor

Bazıları bu hafta sonu karmaşanın ortasında kar elde etti. Bir işlevi Bitcoin’i Ethereum’un merkezi olmayan finans protokollerine bağlayan blockchain birlikte çalışabilirlik protokolüne güç veren kripto para olan Ren, son 24 saatte %29 ve geçen hafta %33 artış kaydetti.

Ama diğer coinler artık sigara izmaritleri ve kırık şişelerle kirlenmiş, ucuz kolonyanın kokusu hâlâ havada olan kumun derinliklerine daldılar. DeFi protokolü Yearn.finance’ı güçlendiren token YFI, son 24 saatte %5 ve geçen hafta yaklaşık %10 düştü. Bu, hafta ortasında büyük bir artışa rağmen, perşembe günü yaklaşık 14.700 dolardan yaklaşık 18.362 dolara yükseldi. (Şu anki fiyatı yaklaşık 16.400 dolar). Ve sadece birkaç ay önce merkezi olmayan borsa Uniswap’e layık bir rakip olarak kabul edilen SushiSwap’i güçlendiren token, geçen gün yaklaşık %4 ve geçen hafta %22 düştü.

İlgili Haber:  Kripto Tarihinde Bir İlk: Uniswap'ın Günlük İşlem Hacmi Coinbase'i Geçti

Yine de, bu yaz merkezi olmayan finansa değer katan kripto paraların bir kısmı bu hafta sonu çökerken, merkezi olmayan finans piyasasının tamamı canlı ve iyi durumda. Ölçüm sitesi DeFi Pulse’a göre, yatırımcılar DeFi protokollerinde, 30 Eylül’deki 11,2 milyar dolarlık pazarın zirvesinden biraz daha düşük olan 10,8 milyar dolarlık kripto para birimini kilitlediler. Haziran ayında, DeFi piyasasında sadece 1 milyar dolar vardı. An itibariyle en popüler protokol ise, yatırımcıların 2.62 milyar dolar harcadığı Uniswap.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın