Bitcoin Fiyatı Kritik Bir Dönemeçte! Stok Akış Modeli Halen İşliyor mu?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin fiyatı 30.000 doların altına inmesinin ardından tekrardan toparlanmaya başladı. Ancak boğa lehine bir model olan “Stock to Flow’un” çalışıp çalışmadığı halen bilinmiyor.

blank

Bitcoin fiyatı ve bununla birlikte altcoin piyasasının büyük çoğunluğu dün yaşanan çöküşten sonra tekrar toparlanma sinyalleri vermeye başladı. Bu yazının yazıldığı anlarda BTC fiyatı son 24 saatte %3.25’lik bir yükseliş ile 30.770 dolar seviyesinde bulunuyor. Geleneksel olarak piyasa hareketlerine BTC’den daha abartılı bir şekilde tepki gösteren en büyük altcoinlerdeki toparlanma da haliyle daha yüksek bir şekilde gerçekleşti.

blank

Piyasa değeri olarak en büyük 50 altcoin arasında en iyi performans gösterenler Compound (COMP), Polygon (MATIC), FTX Token, Solana ve Dogecoin oldu.

En büyük 100 coin incelendiğinde ise son zamanlarda adı sorunlu birtakım olaylarla anılan DeFi projesi ThorChain’in RUNE tokeni %27.2’lik bir yükseliş ile en iyi performansı gösterdi.

Stock to Flow Modeli Zorlu Bir Sınav Veriyor

Bitcoin fiyatının 30.000 dolar ile 34.000 dolar arasında beklenmedik bir şekilde uzun süre kalması Stock to Flow (S2F) modelini de zor durumda bıraktı. Bu model, şimdiye kadar madencilik ile çıkarılan BTC sayısını (Stock), belirli bir zaman dilimindeki mevcut üretim hızıyla (Flow) kıyaslıyor. Stock to Flow modeliyle mevcut üretim hızında şu ana kadar madenden çıkarılmış BTC miktarına ulaşmanın ne kadar süreceği tahmin ediliyor. Elde edilen değer ne kadar büyükse o varlığın nadirliği de artmış oluyor. Bitcoin için bu değer S2F oranına göre 54 yıl seviyelerinde geziyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

bitcoin

Ünlü kripto para analisti PlanB bu modeli BTC piyasasına uygulamadan önce S2F özellikle hammaddelerin nadirliğini ölçmek amacıyla kullanılıyordu. Bitcoin için oluşturulan S2F modelinin BTC’nin fiyatıyla olan ilişkisi ise asıl ilginç olan konuyu oluşturuyor. Geçmiş döneme baktığımızda S2F modeli mükemmel bir şekilde işlemişe benziyor. Ancak bu model şu sıralar biraz gözden düşmüş durumda çünkü S2F modeline göre BTC’nin olması gereken fiyat ile gerçekte olduğu fiyat arasındaki fark daha önce hiç olmadığı kadar git gide açılıyor.

Blockchain analiz platformu Glassnode’un sağladığı verilere göre Stock to Flow modelinden sapma miktarı bu modelin Bitcoin’e endekslendiği tarihten bu yana en yüksek değerine oluştu. Değer şu anda 0.3 olarak analiz edildi. Bu değerin 1 olması BTC’nin tam olarak S2F modeline göre hareket ettiğine işaret ederken 1’in üzerindeki değerler ise BTC’nin S2F modelinden daha yüksek bir seyir izlediğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend