Bitcoin’in yan ürünleri günlerini parlak spot ışığı altında geçiriyor.

Kuşkusuz, Bitcoin çok iyi bir hafta geçirdi. Bugün tüccarlar tokeni Haziran 2019’dan beri en yüksek fiyatına kadar çıkardı. Ama bu hafta başka hangi kripto paraların daha iyi performans gösterdiğini biliyor musunuz? Her biri kendi yöntemleriyle Bitcoin’den daha üstün olarak lanse edilen Bitcoin yan ürünleri…

Piyasa değerine göre en popüler Bitcoin yan ürünleri olan Litecoin, Bitcoin SV ve Bitcoin Cash’in yaratıcıları için çocukluk hayalleri bu hafta gerçek oldu.

Metrik sitesi CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, Bitcoin’in fiyatı bu hafta %13,6 artarak 13.014 dolar’a yükselirken, Litecoin %24.9 artarak 59 dolar’ a, Bitcoin SV %14.5 artarak 184 dolar’a ve Bitcoin Cash %8.9 artarak 272 dolar’a yükseldi.

Bitcoin’in Piyasa Değeri 240.5 Milyar Dolar

Yine de başarıları, piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin’e kıyasla önemsiz görünüyor. Bitcoin’in piyasa değeri 240.5 milyar dolar olarak açık ara liderlik koltuğunu kaplıyor.

Bitcoin’in “Lite” versiyonu olan Charlie Lee’nin Litecoin’inin piyasa değeri 3.8 milyar dolar; Bitcoin yaratıcısı Craig Wright tarafından yaratılan kripto para birimi Bitcoin SV’nin piyasa değeri ise 3.3 milyar dolar öne çıkıyor. Bitcoin’in diğer bir yan ürünü olan ve ödemeler için daha büyük bir bloğu elinde bulunduran Bitcoin Cash ise 5 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile göze çarpıyor.

Ancak tüm gözler hala daha Bitcoin’de; diğer üç yan şirketin toplam piyasa değeri yalnızca 12 milyar dolar. Bu da Bitcoin’in piyasa değerinin sadece %5’ine denk geliyor.

Bitcoin Adeta Bir “Siber Eşek Arısı Sürüsü”

Belki de bu yüzden Kanye West, Joe Rogan Podcast’te Bitcoin SV hakkında konuşmadı; Jack Dorsey’s Square, Bitcoin Cash’e 50 milyon dolar yatırım yapmadı ya da MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şirketi 450 milyon dolarlık kripto para birimini satın aldıktan sonra Eylül ayını durmaksızın Litecoin tanıtmak adına harcamadı.

İlgili Haber:  Haftanın Önemli Kripto Haberleri (2-8 Kasım)

Saylor’un da geçen ay söylediği gibi, “Bitcoin, bilgelik tanrıçasına hizmet eden, gerçeğin ateşiyle beslenen, giderek daha akıllı, daha hızlı ve daha güçlü büyüyen bir siber eşek arısı sürüsüdür.”

Bitcoin yan ürünleri ise hayal kurmaya devam edebilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın