26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı Rekora Koşarken İşlem Ücretleri Yükselmiyor: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatı yükseldiğinde, normalde işlem ücretleri de yükselir. Bu sefer ise böyle olmuyor. İşte nedeni…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin göndermenin maliyeti, genellikle kripto para biriminin fiyatı yükseldiğinde artar.
  • Ancak Bitcoin hızla tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşmasına rağmen, işlem ücretleri düşük kalmaya devam ediyor. Özellikle, 2017’deki fiyat artışına göre çok daha düşük.
  • Uzmanlar bunun nedenlerini açıkladı.

Bitcoin’in fiyatı hızla tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşıyor, ancak işlem ücretleri tuhaf bir şekilde bu kadar hızlı artmıyor.

Binance indirim kodu

Kripto para birimini göndermenin maliyeti geçtiğimiz ay düştü. BitInfoCharts verilerine göre bir Bitcoin işlemi yapmak artık ortalama 3.50 Dolar’a mal oluyor. 31 Ekim’de bu rakam %13.15 oranında daha yüksekti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Peki niye bu gerçekleşti? Daha fazla kişi ağı kullanmak istediğinde Bitcoin işlem ücretleri artar. Ve bu kadar çok insan ve şirket, kripto para birimini kullanırken neden işlem ücretleri artmıyor?

Bitcoin İşlem Ücretleri Neden Artmıyor?

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlara göre, daha fazla insan kripto para birimini satın alsa da bunu mutlaka kullanmıyorlar.

Kripto araştırma firması Arcane’de bir yazılım geliştiricisi olan Torkel Rogstad, “Emin olmak elbette zor ancak sahip olduğum teori şu şekilde: Şu anda borsalarda düşük sayıda Bitcoin görüyoruz. Görünüşe göre insanlar boğa koşusunun bu aşamasında ticarete pek hevesli değiller. Bu nedenle de ücret artışları gerçekleşmiyor.” dedi.

Bitcoin işlemlerini hızlandırmayı hedefleyen bir şirket olan Suredbits, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda pek çok sayıda insanın Bitcoin ticareti yapmadığını ifade etti. Şirket, Segregated Witness (SegWit) gibi ölçeklendirme teknolojilerini kullanan kişilerin “ücret baskısını hafiflettiğini” de sözlerine ekledi.

2017’de İşlem Ücreti 55 Dolara Ulaşmıştı

Bitcoin Aralık 2017’nin sonunda tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 20.000 Dolara yükseldiğinde işlem ücretleri 55 Dolara ulaştı. Bunun nedeni, insanların kripto para birimini çılgınlar gibi etraflarına göndermeleriydi.

İlgili Haber:  Borsa Tokenleri, DeFi Platformları ile Merkezi Borsalar Savaşı Sırasında Avantaj Sağlıyor

Bu sefer, daha fazla insan Bitcoin satın alıyor, ancak o kadar fazla işlem yapmıyorlar: PayPal ve MicroStrategy gibi büyük teknoloji şirketleri sadece para birimini alıp elinde tutuyor.

Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin hareketsiz cüzdanlarda bekliyor.

Crypto Nerds akademisinin kurucu ortağı ve Quantum Economics’te analist olan Pedro Febrero, “Fiyat yükseliyor olsa da, bu mutlaka bir kullanıcı girişi anlamına gelmez; pazara daha fazla para geldiği anlamına gelir.” açıklamasını yaptı.

Febrero, ayrıca, “Satın almak için ne kadar az Bitcoin mevcutsa, fiyat da o oranda artar.” diye ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar