Bitcoin Fiyatı Sıfıra İnerse Ne Olur?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Kripto paraların son rallisi gerçekten de büyüleyici geçmişti. Geçtiğimiz yıl bu zamanalr CoinMarketCap üzerinde listelenen 6.000 kadar proje varken günümüzde ise bu sayı 11.149’a yükseldi. Proje sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dahası, kripto para piyasası toplam değeri 330 milyar dolardan yaklaşık olarak 1.6 milyar dolara fırladı. Bununla birlikte aktif kripto para cüzdanı sayısı da 100 milyonu aşarak 2018’den bu yana üç katına çıkmış oldu. Peki bir gün bu piyasanın çöktüğünü ve Bitcoin fiyatının sıfıra indiğini hiç düşündünüz mü?

blank

Bitcoin Fiyatı Sıfıra İnerse Ne Olur?

Bitcoin’in her geçen gün daha fazla benimsenmesiyle beraber kurumsal yatırımcılar da kripto para dünyasına adım atmaya başladı. Bitcoin fiyatının bir gün sıfıra düşmesi durumunda bu kurumsal yatırımcılar nasıl bir tepki verebilir?

BTC fiyatının bu denli bir düşüş yaşaması aslına bakılırsa birçok faktör sayesinde gelişebilir. Örneğin sistem içerisindeki bir hata ya da büyük bir kripto para borsasının hack’lenmesi durumunda (2013 yıılnda Mt. Gox olayında olduğu gibi) bu tür bir istenmeyen sonuç olabilir. Aynı şekilde denetmenlerin de bir kısıtlama uygulaması veya yatırımcıların bir anda başka bir endişeye sahip olması da yaşanabilir. Bununla birlikte merkez bankalarının faiz oranlarını arttırması da tetikleyici faktörlerden olabilir.

“Gemiyi İlk Olarak Spekülatörler Terk Eder”

Ünlü varlık yöneticisi Mohamed El-Erian, piyasada üç tür yatırımcı olduğunu söyledi:

Tutucu Bitcoin Savunucuları: Bu yatırımcılar, Bitcoin’in bir gün itibari para birimlerinin yerini alacağını düşünenlerden oluşuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Taktikçiler: Bu yatırımcılar Bitcoin fiyatının, insanlar yatırım yaptıkça yükseleceğini düşünüyor.

Spekülatörler: Bu yatırımcılar ise hızlı kazançlar sağlayabilmek için bir nevi kumar oynuyor.

Bitcoin fiyatının çökmesi durumunda ilk grup içerisinde büyük bir hayal kırıklığı oluşacaktır. Ancak bu grup aynı zamanda elindeki BTC’leri satma olasılığı en düşük grup olarak nitelendiriliyor. Tahmin edileceği gibi gemiyi ilk terk edenler üçüncü gruptakiler olacaktır. Piyasadaki en ufak bir korku ve panik havasında bu yatırımcılar karlarını almaya çalışacaktır. Piyasanın bir panik satışı sırasında sıfıra inmemesi için ikinci gruptakilerin kalmaya ikna edilmesi gerekiyor.

“BTC Madencileri Çalışmayı Bırakır, Yeni BTC Üretilemez”

Tabii ki bu ayı momentumu kripto para ekonomisini de tamamen bozabilir. Bitcoin madencileri de çalışmaya devam edebilmek için gerekli motivasyonu kaybedebilir. Bununla birlikte işlem onaylarının ve yeni BTC’lerin üretimi duracaktır. Böyle bir senaryoda yatırımcılar diğer kripto paraları da satmaya başlayabilir. BTC fiyatının bir gün içerisinde %5 ya da %10’dan fazla düşüş gösterdiği günlerde bu duruma sıklıkla rastlanıyor. Böyle bir senaryoda altcoin piyasası da oldukça etkilenecektir.

Ayrıca kripto para borsaları da böyle bir senaryoda diğer kripto para şirketleriyle birlikte zarara uğrayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend