28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı Sıfıra İnerse Ne Olur?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto paraların son rallisi gerçekten de büyüleyici geçmişti. Geçtiğimiz yıl bu zamanalr CoinMarketCap üzerinde listelenen 6.000 kadar proje varken günümüzde ise bu sayı 11.149’a yükseldi. Proje sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dahası, kripto para piyasası toplam değeri 330 milyar dolardan yaklaşık olarak 1.6 milyar dolara fırladı. Bununla birlikte aktif kripto para cüzdanı sayısı da 100 milyonu aşarak 2018’den bu yana üç katına çıkmış oldu. Peki bir gün bu piyasanın çöktüğünü ve Bitcoin fiyatının sıfıra indiğini hiç düşündünüz mü?

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatı Sıfıra İnerse Ne Olur?

Bitcoin’in her geçen gün daha fazla benimsenmesiyle beraber kurumsal yatırımcılar da kripto para dünyasına adım atmaya başladı. Bitcoin fiyatının bir gün sıfıra düşmesi durumunda bu kurumsal yatırımcılar nasıl bir tepki verebilir?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

BTC fiyatının bu denli bir düşüş yaşaması aslına bakılırsa birçok faktör sayesinde gelişebilir. Örneğin sistem içerisindeki bir hata ya da büyük bir kripto para borsasının hack’lenmesi durumunda (2013 yıılnda Mt. Gox olayında olduğu gibi) bu tür bir istenmeyen sonuç olabilir. Aynı şekilde denetmenlerin de bir kısıtlama uygulaması veya yatırımcıların bir anda başka bir endişeye sahip olması da yaşanabilir. Bununla birlikte merkez bankalarının faiz oranlarını arttırması da tetikleyici faktörlerden olabilir.

“Gemiyi İlk Olarak Spekülatörler Terk Eder”

Ünlü varlık yöneticisi Mohamed El-Erian, piyasada üç tür yatırımcı olduğunu söyledi:

Tutucu Bitcoin Savunucuları: Bu yatırımcılar, Bitcoin’in bir gün itibari para birimlerinin yerini alacağını düşünenlerden oluşuyor.

Taktikçiler: Bu yatırımcılar Bitcoin fiyatının, insanlar yatırım yaptıkça yükseleceğini düşünüyor.

Spekülatörler: Bu yatırımcılar ise hızlı kazançlar sağlayabilmek için bir nevi kumar oynuyor.

İlgili Haber:  Destek Bölgesi Kırıldı, Bitcoin 30.000 Doların Altına İndi! Tetikleyici Etken Ne Oldu?

Bitcoin fiyatının çökmesi durumunda ilk grup içerisinde büyük bir hayal kırıklığı oluşacaktır. Ancak bu grup aynı zamanda elindeki BTC’leri satma olasılığı en düşük grup olarak nitelendiriliyor. Tahmin edileceği gibi gemiyi ilk terk edenler üçüncü gruptakiler olacaktır. Piyasadaki en ufak bir korku ve panik havasında bu yatırımcılar karlarını almaya çalışacaktır. Piyasanın bir panik satışı sırasında sıfıra inmemesi için ikinci gruptakilerin kalmaya ikna edilmesi gerekiyor.

“BTC Madencileri Çalışmayı Bırakır, Yeni BTC Üretilemez”

Tabii ki bu ayı momentumu kripto para ekonomisini de tamamen bozabilir. Bitcoin madencileri de çalışmaya devam edebilmek için gerekli motivasyonu kaybedebilir. Bununla birlikte işlem onaylarının ve yeni BTC’lerin üretimi duracaktır. Böyle bir senaryoda yatırımcılar diğer kripto paraları da satmaya başlayabilir. BTC fiyatının bir gün içerisinde %5 ya da %10’dan fazla düşüş gösterdiği günlerde bu duruma sıklıkla rastlanıyor. Böyle bir senaryoda altcoin piyasası da oldukça etkilenecektir.

Ayrıca kripto para borsaları da böyle bir senaryoda diğer kripto para şirketleriyle birlikte zarara uğrayacaktır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar