İstikrarsız küresel ekonomi, enflasyon korkusu ve kripto para birimlerine ısınan kurumsal yatırımcılar, Bitcoin fiyatlarını rekor düzeylere taşıdı.

Verilere göre, öncü kripto para birimi 12 yıllık tarihinde bugüne kadarki en yüksek üç haftalık kapanış serisini gerçekleştirdi ve Bitcoin fiyatı bu haftaya da yeni rekorlarla başladı.

Bitcoin, Aralık 2017’nin ilk haftasında yaklaşık 20.000 Dolar’lık en yüksek fiyat seviyesine ulaşmış; ancak o dönemde bile haftalık grafiği 13.500 Dolar’dan çok daha düşük düzeylerde kapatmıştı. Bu fiyat davranışı, o zamanlar açık piyasa tarafından Bitcoin’in aşırı değerlendirildiğini ve 20.000 Dolar seviyesinin uzun vadeli görüntüde yalnızca bir fitil görevi gördüğünü gözler önüne serdi. Sonraki üç haftalık grafiklerin de Şubat 2019 dönemine kadar düşüş eğilimi içerisinde olması bu görünümü doğrulayan etkenlerden biri haline geldi.

Üç Haftalık Ölçümlerde Rekor Kırıldı

Ancak senaryo o zamandan bu yana fazlasıyla değişti ve piyasa şimdilerde Bitcoin için çok daha yüksek bir fiyatı kabul eder hale geldi. Kripto para birimi için yapılan son üç haftalık ölçümler, piyasanın Bitcoin’e 2017’de olduğundan çok daha fazla değer verdiğini gösteriyor. Bu kapsamda geçtiğimiz üç haftanın değerleri özelinde Bitcoin piyasası %18’lik bir artış yaşayarak 15.960 Dolardan kapandı.

Bunun arkasındaki bazı faktörler ise şu şekilde sıralanıyor: İtibarlı para birimleri için karamsar duyguların ortaya çıkmış olması, hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones ve yazılım firması MicroStrategy gibi bazı yatırımcıların kasalarını korumak adına Bitcoin’e yönelmeleri, söz konusu yatırımlarla beraber ortaya çıkan niceliksel genişlemenin bir sonucu olarak enflasyon korkusunun görülmesi.

Piyasa da Saylor Gibi Düşünüyor

Tüm bunların arasında Bitcoin, belirli bir ülke tarafından yönetilmeyen veya politikalara tabi olmayan nispeten istikrarlı ve merkezi olmayan bir değer deposu olarak tüm insanların gözünde önemli bir yer edindi. Kişisel olarak 17.732 Bitcoin’e sahip olan Microstrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in bu tür niteliklerini geçtiğimiz hafta attığı bir tweet’te şu şekilde belirtmişti:

İlgili Haber:  ABD Seçim Yarışı Kızışırken Bitcoin ve Hisse Senetlerinde Patlama

“Bitcoin bir para birimi veya bir ödeme ağı değildir. Siber uzayda, bozulmayan bir yazılım tarafından işletilen, kendi hedge fonlarını çalıştırma seçeneği veya arzusu olmayan milyarlarca kişiye küresel, uygun fiyatlı, basit ve güvenli bir tasarruf hesabı sunan bir bankadır.”

Ve piyasa da Saylor ile aynı fikirde görünüyor.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın