30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı, Son Bir Ayda İlk Kez 30 Bin Doların Altına Düştü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Birkaç hafta boyunca yatay seyir izledikten sonra Bitcoin, 30.000 Dolar seviyesinin altına geriledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin, son bir ayda ilk kez 30.000 Doların altına düştü.
  • Grayscale’in GBTC hisselerinin kilidini açması ve son haftalarda artan düzenleyici baskı,
  • Bitcoin fiyatının aşağı yönlü hareketini tetikleyen temel etkenler oldu.

Lider kripto para Bitcoin, şu anda, 22 Haziran’dan bu yana en düşük fiyatı olan 29.766 Dolardan işlem görüyor. Bitcoin, geçen hafta yaklaşık %10 değer kaybetti.

Binance indirim kodu

Web’deki çeşitli piyasa göstergeleri, BTC’deki fiyat düşüşünü tetikleyen çeşitli nedenleri gözler önüne seriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Birincisi, bugünlerde Bitcoin için, Nisan ve Mayıs aylarında olduğundan çok daha az talep var. Öte yandan Grayscale’in GBTC adlı Bitcoin ürünü de hisselerini toplu olarak piyasaya sürmeye başladı. Grayscale’in bu ay kabaca 31.900 GBTC hissesinin kilidini açması bekleniyor.

Bitcoin Üzerindeki “Grayscale Etkisi”

GBTC, önde gelen kripto para Bitcoin’in fiyat hareketini takip eden hisselerdir. Zengin yatırımcılara GBTC içinde özel fırsatlar sunulur; ardından eşdeğer miktarda GBTC sağlamak için Bitcoin veya Dolar verilir. Her GBTC hissesi, kabaca .001 Bitcoin’e eşittir. Bu hisseler daha sonra Fidelity veya Interactive Brokers gibi hemen hemen her ikincil piyasada satılabilir.

Bu hisselerin sahipleri, yeni basılan GBTC’lerini altı aylık bir süre içinde hareket ettiremezler. Tarihsel olarak, bu bekleme süresi bir sorun olmamıştır; GBTC neredeyse her zaman dayanak varlığı Bitcoin’in üzerinde bir primle işlem görmüştür. Ancak son haftalarda bu durum büyük ölçüde değişti. GBTC, şu anda normal Bitcoin fiyatına göre %13.45 daha düşük seviyeden işlem görüyor ve bu da GBTC ticaretinin çok daha az ilgi görmesine neden oluyor.

Bitcoin Madenciliği ve Düzenleyici Baskılar

Son birkaç aydaki Bitcoin madencilik baskısının, fiyat düşüşü üzerindeki etkisi de gözardı edilemez. Şu anda Çin’de Bitcoin madenciliğini yasaklayan toplam altı eyalet bulunuyor.

İlgili Haber:  Arca, Grayscale'e Meydan Okumak İçin Kendi Bitcoin Trust’ını Başlattı

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici kuruluşlar da Binance başta olmak üzere kripto para sektörünün önde gelen çeşitli kuruluşlarını hedef alıyor. Halihazırda İngiltere, İtalya, Japonya ve Cayman Adaları, kullanımını tamamen engellemeseler bile Binance borsasına sıkı kısıtlamalar getirdi.

Bu baskı haberlerinin de Bitcoin’in 30.000 Doların altına düşmesindeki temel etken olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, bu düşüş eğiliminin ne kadar süreceği de henüz bilinmiyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar