26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı Tarihte İlk Kez 20.000 Dolara Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatı, tarihte ilk kez bugün 20.000 dolara ulaştı. Tarihi dönüm noktası, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdıktan iki hafta sonra geldi.

Binance indirim kodu

Aynı zamanda bu yükselişin, BTC’nin daha da yükselmesine yardımcı olabilecek birkaç nedenden dolayı 2017’dekinden farklı olduğu öne sürüldü. Bu nedenlerin ise artan kurumsal talep, yatırımcılar arasında BTC‘nin bir değer deposu olduğuna dair artan algı ve daha güçlü ağ temelleri olduğu kaydedildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kurumsal talep Bitcoin yükselişini körüklüyor

Aralık 2017’deki veriler, perakende ve ana akım yatırımcıların Bitcoin yükselişinin arkasında olduğunu gösterdi. O zamanlar CME BTC vadeli işlemleri yeni başlamıştı ve kurumsal yatırım araçları eksikliği vardı.

Bu nedenle yükseliş büyük ölçüde, güçlü bir balina kaynaklı satıştan sonra aniden durma noktasına gelen perakende yatırımcılar tarafından tetiklendi.

Bu sefer ise kurumsal yatırımcı odaklı platformların, ticaret faaliyetlerinde patlayıcı bir artış görüldü. Örneğin, CME BTC vadeli işlem piyasası kısa süre önce 1.27 milyar dolarlık açık faiz elde etti ve OKEx’in hemen ardından küresel Bitcoin pazarında ikinci en büyük piyasa olarak sıralandı.

Kurumsal yatırımcıların kısa vadeli bir stratejiyle Bitcoin’e yatırım yapması pek olası olmadığı için birçoğu onu giderek artan bir şekilde dijital bir değer deposu ve altına bir alternatif olarak görmeye başladı.

Grayscale’in Bitcoin Trust primindeki artış, kurumların giderek daha fazla BTC’ye maruz kalmaya çalıştığı ve ayrıcalık için spot piyasa fiyatının üzerinde ödeme yaptığı şeklinde yorumlandı.

BTC bir “değer deposu” olarak görülüyor

Hem kurumlar hem de yüksek net değerli yatırımcılar Bitcoin’i bir değer deposu ve bir hazine varlığı olarak kabul etmeye başlıyor.

ABD’de bu yılın başlarında 450 milyon dolar değerinde BTC satın alan halka açık şirket MicroStrategy’nin, diğer kurumların sermayelerini Bitcoin’e tahsis etmesine yol açan bir eğilimi ateşlediği görülüyor.

İlgili Haber:  Ripple, SEC'in Kişisel Banka Kayıtlarına Erişim Talebine Karşı Çıkıyor

BTC’nin enflasyona karşı bir koruma ve istikrarlı bir değer deposu olarak algılanmasının, BTC’yi orta ve uzun vadede daha geniş bir finans sektörü için zorlayıcı hale getirebileceği düşünülüyor.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in, dünyanın en iyi hazine rezerv varlığı ve ortaya çıkan baskın para ağı olduğunu belirterek yeryüzündeki her bireyin, kurumun ve hükümetin karşılaştığı değer deposu sorununun çözümünün Bitcoin’de olduğunu ve bu haber yayıldıkça dünyanın daha iyiye doğru değişeceğini söylüyor.

Aynı zamanda Bitcoin’in performansının bu yıl bir kez daha altının yanı sıra S&P 500leri de geride bırakması dikkat çekiyor.

Bu nedenle, Wall Street’in Bitcoin’i 2017’dekinden daha fazla ciddiye alması şaşırtıcı görülmüyor. Bunun başka bir kanıtının ise 3 Aralık’ta S&P 500’ün gelecek yıl kendi kripto para endekslerini yayınlamayı planladığını açıkladığında ortaya çıktığı düşünülüyor.

Bitcoin’in temelleri her zamankinden daha güçlü

Ağ şu anda dünya çapında saniyede 500.000 dolar hareket ettiğinden Bitcoin’in temelleri her zamankinden daha güçlü görünüyor. Başka bir deyişle Bitcoin, günde 4.627 milyar dolar değer aktarıyor.

Ağ ayrıca, doğrulama gücü oranı ve madencilik zorluğu bu yıl yeni zirvelere ulaşmaya devam ettiği için 2017’nin sonlarına göre on kat daha güvenli kabul ediliyor. Karma oran, Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve ağı korumak için ne kadar hesaplama gücünün ayrıldığını gösteriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar