9 Ağustos 2022, Salı
24.5 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı Tekrar 40.000 Doların Altına Düştü, Sırada Ne Var?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı bugün tekrar 40.000 doların altına düştü, sürekli olarak bu seviyede dalgalandı ve kabaca iki haftanın en düşük seviyelerine ulaştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin son 24 saatte %2 değer kaybederek en düşük seviyesi olan 39.637 dolara kadar düştü ve son 7 günde %6 değer kaybetmiş oldu. Bu haber girildiği esnada fiyat 39.900 ile 40.000 dolar arasında gidip geliyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu son aşağı yönlü hareket, Bitcoin’in dün keskin bir şekilde düşmesinden sonra gerçekleşti ve 21 Ocak’tan bu yana en büyük gün içi kayıp yaşandı.

Küresel Siyasi Belirsizlik

Uzmanlar Bitcoin’in son zamanlardaki fiyat performansını analiz ederken, makro ölçekli siyasi belirsizliğin piyasaları olumsuz etkilediğini vurguluyor.

IDX Digital Assets CIO’su Ben McMillan, dünkü aşağı yönlü fiyat hareketini “büyük ölçüde Ukrayna hakkında devam eden belirsizliğin yanı sıra Biden’in kripto düzenlemesine ilişkin yürütme emri vermesinden kaynaklanan teknik bir satış” olarak nitelendirerek bu gelişmelere değindi.

BitBoy Crypto’nun kurucusu Ben Armstrong da “Ukrayna-Rusya sınırındaki istikrarsızlığın Bitcoin fiyatında düşüşe yol açtığını” belirtti.

“Bu, tamamen teknik bir hareketin aksine Bitcoin fiyatı üzerinde temel bir baskının işareti olabilir” diye ekledi.

Temel Teknik Seviyeler

Bitcoin’in son fiyat hareketlerine neyin sebep olduğuna ışık tutmanın yanı sıra, birkaç uzman, Bitcoin’in karşılaşabileceği temel destek ve direnç seviyelerinin ana hatlarını çizerek teknik analiz yaptı.

Trade The Chain araştırma analisti Nick Mancini bu konuyla ilgili konuştu.

“Bitcoin teknik analizi, kilit likidite seviyelerini 38.700 dolar ve 37.000 dolar olarak gösteriyor, bu da bu seviyelerde çok fazla alım emri olduğu anlamına geliyor. Bitcoin 40.000 dolarda tutunamazsa, bu seviyeleri hafta sonuna kadar test etmesi muhtemel.”

Gerber Kawasaki yatırım danışmanı Brett Sifling de konuyla ilgili yorum yaptı.

“Aşağı yönde dikkat edilmesi gereken iki ana seviye olduğunu düşünüyorum. İlk seviye, 24 Ocak’ta 33.000$’ın hemen altına inen bu mevcut düzeltmenin en düşük seviyesi” dedi.

“Bir diğer önemli seviye, 2021’in başından beri büyük bir destek seviyesi olarak hizmet eden 30.000 dolar civarında olacak. Bu ~30.000 dolarlık destek seviyesinin kırılması, başka bir büyük düşüşe işaret edebilir.”

İlgili Haber:  Uzun Vadede %80'lik Bir Dalgalanma Oranına Sahip Olan Bitcoin, Bir Yatırım Aracı Olarak Kabul Edilebilir mi?

“Boğaların 60.000 dolara ve ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru bir hamle yapmadan önce kontrolü yeniden ele geçirmesi için, 50.000 dolar seviyesinde veya üzerinde bir destek kurmaları gerekiyor” dedi.

McMillan, olası direnç noktaları hakkında yorum yaparak, “Bitcoin, 40 bin dolar ile 45 bin dolar arasındaki kilit seviyeler arasında işlem görüyor ve her iki taraftaki olası bir kopuşun ardından muhtemelen o yönde sürekli bir hareket gelecek. Yani 40 bin altına düşerse orada sürekli bir düşüş görebiliriz” dedi.

Araştırma platformu Token Metrics’in baş teknik analisti William Noble, baş ve omuz modeliyle durumu analiz etti.

“Bitcoin’in günlük grafiğinde çok net baş ve omuzlar var. Model, başarısız 45k rallisi ve ardından düşüşle doğrulandı. Bir sonraki seviyeler 36.700 ve 34.000” dedi.

Noble ayrıca kilit destek sağlayabilecek başka fiyat seviyelerinden de bahsetti.

“34k de ilginç bir nokta. En son Temmuz 2021’de gördüğümüz 34 bin noktası, şu an yaşadığımız düzeltmenin son büyük düşüş haftasının en yüksek seviyesiydi” dedi.

“BTC bu seviyeden büyük bir şekilde sıçrayabilir. Veya o noktadan kırılırsa 28k’ya düşmesi muhtemel” dedi.

Bitcoin’in Kısa Vadeli Görünümü

Digital Capital Management genel müdürü Tim Enneking, bitcoin fiyatını etkileyen temel değişkenlerin yanı sıra Bitcoin’in yakın gelecekteki görünümü hakkında konuştu.

“40 bin dolar psikolojik olarak önemli bir seviye olsa da, bu seviyede gerçekten sihirli bir şey yok” dedi.

“Son zamanlarda kripto piyasasında gelişmeler genel olarak iyi olsa da, SPX ile son zamanlardaki gerçekten sinir bozucu yüksek korelasyon, Ukrayna’nın bekleyen (ve görünüşte kaçınılmaz) Rus işgaline odaklanan jeopolitik endişelerle birleştiğinde BTC üzerinde gerçekten baskı oluşturuyor” dedi.

“Bu baskı BTC’nin üç temel tezine zarar veriyor: (1) güvenli liman, (2) korelasyondan bağımsız olması ve (3) enflasyona karşı koruma.”

“Olaya iyimsen yönden baktığımda, Ukrayna’nın işgali gerçekleştiğinde fiyatın (hisse senedi piyasaları ile) düşeceğini, ancak daha sonra fiat piyasalarından çok daha hızlı ve ama bir o kadar da zor toparlanacağını söylüyor.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar