Bitcoin Fiyatı Yarılanmadan Bu Yana İki Katına Çıktı ve Alıcılara Sadece 3.4 Milyon Bitcoin Kaldı

Bitcoin fiyatı, Bitcoin’in mayıs ayındaki üçüncü blok ödülünün yarıya inmesinden bu yana iki katından fazla artış gösterdi. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse Bitcoin, yarılanmadan bu yana %110 değer kazandı ve fiyatlar bugün itibariyle 18.000 doları test etmek için 11 Mayıs 2020’de 8.566 dolardan yükselerek bu seviyeye ulaşmayı başardı.

Kripto analiz firması Chainalysis’in 19 Kasım tarihli raporuna göre likidite seviyeleri ve döviz akışları, yarılanmadan bu yana önemli ölçüde değişiklik gösterdi.

Firma, likit olmayan veya yatırımcılar tarafından tutulan Bitcoin’i “şimdiye kadar aldıkları Bitcoin’in %25’inden daha azını gönderen cüzdanlar” olarak tanımlarken, kalan cüzdanlar ise likit Bitcoin veya tüccar tarafından tutulan Bitcoin olarak sınıflandırıldı.

Chainalysis’in verileri; yeni yatırımcılara sunulan Bitcoin miktarının bu yılın başlarında düşmeye başladığını ve likit olmayan BTC’nin ise keskin bir şekilde artış yaşadığını gösterdi. Analiz firması, şu anda likit olan Bitcoin sayısının 3.4 milyon kadar düşük olabileceği tahmininde bulundu.

En önemli yatırımcıların ve kurumların ilgisi Bitcoin’e yönelmiş durumda

Firma, azalan likit Bitcoin arzını 2020 boyunca kurumsal yatırımcıların toptan birikimine bağlamayı tercih etti.

Bitcoin satın almayı Apple veya Google’a erken yatırım yapmakla karşılaştıran serbest yatırım fonu yöneticisi Paul Tudor Jones gibi yüksek profilli yatırımcılardan, toplam varlıklarının 50 milyon dolarını veya %1’ini Bitcoin’e, ana akım şirketlere ve finansa yatıran Square gibi şirketlere kadar toplu bir şekilde Bitcoin’e dönüş gerçekleştiği kaydedildi.

Bir düzineden fazla yüksek profilli kurumsal yatırımcıyı temsil eden kripto para birimi fon yöneticisi Grayscale Bitcoin Trust’ın, şu anda 500.000’den fazla BTC’ye sahip olduğu ve bu miktarın %50’sinin son altı ayda biriktirildiği belirtildi.

Dün itibariyle analitik platformu Glassnode Studio, Bitcoin madenciliği gelirinin yarılanma öncesi seviyelere geri döndüğünü bildirdi. Bir önceki gün madenciler, yarılanma olayının hemen ardından elde ettikleri kazancın yaklaşık üç katı olan 21.2 milyon dolarlık bir yıllık gelir rekorunu kırdı.

  Barstool Sports Kurucusu Dave Portnoy, Bitcoin Konusunda Yanıldığını İtiraf Ediyor

Bununla birlikte Bitcoin Maxis çok heyecanlanmadan önce, Ether fiyatının aynı dönemde Bitcoin’den önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini belirterek 11 Mayıs’taki yarılanma olayından bu yana 185’den 482 dolara çıkan %160’ın üzerinde bir büyüme kaydedildi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın