26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatında %8’lik Düşüş Yaşandı: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Adalet Bakanlığı’nın Colonial Pipeline fidye yazılımı soruşturmasında Bitcoin’i geri aldığı haberini takiben BTC fiyatında %8 düşüş yaşandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı son 24 saatte %8 değer kaybederek 33.000 Dolar seviyesine geriledi.
  • Düşüş, ABD yetkililerinin Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısında kaybedilen fonların bir kısmını geri aldıklarını açıklamasının ardından gerçekleşti.
  • Ethereum, Dogecoin, Solana gibi diğer büyük kripto paralarda da %10’un üzerinde düşüş yaşandı.

ABD kolluk kuvvetlerinin Colonial Pipeline hacker saldırısında kaybedilen fonların bir kısmını geri aldığı haberleriyle birlikte Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde %8 düştü.

Binance indirim kodu

ABD Yetkilileri, Hacker Saldırısında Kaybedilen BTC Fonlarını Geri Almayı Başardı

Colonial Pipeline, Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli bölümüne hizmet veren bir yakıt boru hattı sistemidir. 7 Mayıs’ta şirket, faturalandırma sistemini etkileyen bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduğunu açıkladı. Bloomberg’in bildirdiğine göre Colonial, saldırının ardından daha fazla hasar oluşmasını önlemek için operasyonlarını durdurdu ve bu da bölge genelinde yakıt kıtlığına neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Saldırıdan kısa bir süre sonra şirketin hackerlara 75 Bitcoin (4.4 milyon Dolar değerinde) ödemek zorunda kaldığı bildirildi. Adalet Bakanlığı Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco tarafından dün yapılan bir açıklamada ise ödenen miktarın 2.3 milyon Dolarlık bölümünün geri alındığı duyuruldu.

FBI tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD yetkilileri, söz konusu Bitcoinlerin transfer edildiği adresi takip etti ve daha sonrasında da bu adrese bağlı özel anahtarın kontrolünü ele geçirdi. Böylece hackerlara verilen BTC’nin önemli bir bölümü geri alınmış oldu.

Kullanıcılar, kripto fonlarına eriştikleri Bitcoin adresleri için hem özel hem de genel anahtarlara ihtiyaç duyar. Her iki anahtar da bir sözcük ve sayı dizisinden oluşur. Doğru özel anahtarın karşılık gelen ortak anahtarla eşleştirilmesi, kullanıcıların bu Bitcoin üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlar.

İlgili Haber:  Altın Endüstrisinin Önemli İsmi, Bitcoin'in 20 Kat Artacağına Dair Şüphe Duymuyor

Kullanılan şifreleme düzeyi nedeniyle bu anahtarlar olmadan fonlara erişmek ise neredeyse imkansızdır.

Kripto Piyasası Genelinde Düşüş Yaşanıyor

Yine de kripto piyasası, Bitcoin ağı gerçekten hacklenmiş gibi işlem görüyor ve lider kripto paranın fiyatı düşmeye devam ediyor. BTC şu dakikalarda 33.000 Dolardan işlem görüyor.

Piyasanın geri kalanında da önemli ölçüde düşüş yaşanıyor.

Son 24 saatte Ethereum %10.3, Dogecoin %13.3 ve son zamanlarda öne çıkan kripto para Solana %18.7 oranında kayıp yaşadı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar