30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatında Bir Toparlanma Yaşandı! Gözler ABD’de Yaşanacak Gelişmelerde

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD’de yaşanan politik olaylar, kripto para piyasasını önemli ölçüde etkiliyor. Stablecoin’ler ile ilgili daha sıkı denetimleri içeren adımlar her geçen gün yaklaşırken Bitcoin fiyatı bu yazının yazıldığı anlarda ufak bir toparlanma yaşadı. Peki bu durumun ABD başkanı Biden’ın yeni teşvik paketi ile bir ilgisi var mı?

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı toparlanma sinyalleri veriyor. Haftalardır bir düşüş eğiliminde bulunan lider kripto para, bir süredir ilk kez boğa lehine bir atak yaptı. bu yazının yazıldığı anlarda BTC fiyatı yaklaşık olarak 48.700 dolardan işlem görüyor ve bununla birlikte psikolojik bir sınır olan 50.000 dolara yaklaşıyor. Dünyanın gözü ise Washington’a doğrulmuş durumda. Ülkede bir senatör, Biden’ın sunduğu devasa iklim sosyal teşvik paketine karşı çıktı.

Binance indirim kodu

Bitcoin topluluğu içerisinde oldukça konuşulan ve halihazırda Temsilciler Meclisi’nden geçmiş olan 1.75 trilyon dolarlık yargı paketi, ABD başkanı Joe Biden’ın prestij projesi olarak biliniyor. Ülkede ailelere destek olacak ve bununla birlikte sağlık sisteminde ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımları da içeren paket, planlara göre ABD ekonomisini yenileyecek ve iklim krizine karşı rol oynayacak. Kasım ayında yapılan oylama sonucunda Temsilciler Meclisi’nden geçmesiyle birlikte yargı paketinin önündeki bir engel de kalkmış oldu. Demokrat Parti senatörü Joe Manchin ise, 19 Aralık tarihinde sürpriz bir şekilde altyapı paketi lehine oy vermeyeceğini açıklamıştı. Manchin olmadan Joe Biden’ın söz konusu yasayı Cumhuriyetçilerin karşı çıkması nedeniyle senatodan geçiremeyeceği düşünülüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bununla birlikte Manchin, özellikle Cumhuriyetçiler tarafından takdirle karşılandı. Beyaz Saray ise, senatörü sözünde durmamakla eleştirdi. Manchin ve Biden yönetimi, aylardır kabul edilebilir bir ortak karar üzerinde uzlaşmaya çalışıyor. Biden, söz konusu projenin boyutunu 3.5 trilyon dolardan 1.75 trilyon dolara kadar indirmeyi de kabul etti. Miktarı azaltılmış paketin çoğunluğu sağlayıp sağlamayacağını zaman gösterecek.

İlgili Haber:  Milyarder Yatırımcı Paul Tudor Jones Bitcoin ile İlgili Övgü Dolu Sözler Sarf Etti

Bitcoin Fiyatı Bu Belirsizlikten Karlı Çıkabilir Mi?

Washington’da yaşanan bu gelişmeler, ABD ekonomisini de etkiliyor. Goldman Sachs, ABD için gayrisafi yurtiçi hasıla tahminini aynı gün geriye çekti. Buna ek olarak piyasalar da hızlı bir tepki gösterdi. Pazartesi günü S&P500 endeksi gözle görülür bir biçimde kayıp yaşadı. Crossmark Global Investments analisti Victoria Fernandez, Bloomberg’e yaptığı açıklamalarında durumu şöyle değerlendirdi: “Belirsizlik çok yüksek boyutlarda bulunuyor. Yeni yıla volalite ve belirsizlik anahtar kelimeleriyle giriyoruz.

Bilindiği üzere, kripto para karşıtları, kripto paraları eleştirirken ironik bir şekilde volalite ve belirsizlik kavramlarını vurgularlar. Biden ile Manchin arasındaki çatışmanın geleneksel piyasalarda bu tür bir olumsuz etki bırakmasının ardından Bitcoin fiyatında ertesi gün %5 değer artışı yaşanması dikkat çekiyor.

Bununla birlikte uzmanlara göre ABD’deki olaylar, piyasada yaşananları yalnızca kısmi olarak açıklıyor. Biden’ın yeni teşvik paketinin yanı sıra, Omikron varyantı ile birlikte dünya genelinde Koronavirüs vakalarında da artış yaşanıyor. Uzmanlara göre, önümüzdeki aylarda Bitcoin, bir değer birikimi aracı olarak kendisini yeniden ispat etmek zorunda kalabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar