30 Eylül 2022, Cuma
27.9 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatında %12 Oranında Düşüş Yaşandı: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin’den gelen Bitcoin madenciliğine baskı yapılacağına dair haberlerle birlikte Bitcoin fiyatında ciddi düşüş yaşandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatında geçtiğimiz gün %12 oranında sert bir düşüş yaşandı.
  • Düşüşün nedeni, Çin’den gelen Bitcoin madenciliği ile ilgili baskı haberleri olarak belirtildi.
  • Fiyattaki gerilemenin ardından BTC, biraz toparlandı ve şu anlarda 37.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Lider kripto para Bitcoin, bir haftalık süre içinde Çin’den gelen ikinci bir haberle sarsıldı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Piyasası ve Çin

Bu kez, Çin’deki Finans Komitesi, Bitcoin madenciliğini “finansal riskleri kararlı bir şekilde önleme ve kontrol etme” girişimiyle yakından izlemek için kilit bir sektör olarak belirledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Söz konusu kararın alındığı toplantı, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi’nin başbakan yardımcısı Liu He tarafından yönetildi. Liu He, aynı zamanda, Çin Komünist Partisi Merkezi Mali ve Ekonomik İşler Komisyonu’nun da direktörüdür.

Toplantı sonucunda ortaya çıkan rapor, küçük ve orta ölçekli finansal kurumların reformu, yasadışı menkul kıymet faaliyetlerinin etkilerinin azaltılması, enflasyona etkili bir şekilde yanıt verilmesi gibi Bitcoin madenciliğinin dışındaki pek çok farklı alanı da içeriyor.

Ancak söz konusu rapor, aynı zamanda, Danıştay’ın Bitcoin madenciliği konusunda ilk kez bu denli açık fikir belirttiği kaynak olarak değerlendiriliyor.

Son Bir Hafta İçinde Bitcoin ile İlgili Çin’den Gelen İkinci Büyük Haber

Rapor, oldukça farklı alanlara odaklanmasına rağmen Bitcoin fiyatına direkt bir etki etti ve haberin yayılmasının ardından saatler içinde Bitcoin %12 oranında geriledi. Ani düşüşün ardından bir nebze toparlanmayı başaran lider kripto para, son 24 saatte yaşadığı %8 oranında kayıpla şu dakikalarda 37.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Geçtiğimiz hafta Çin’den gelen bir başka haber ise Bitcoin fiyatının 30.000 Dolar seviyelerine kadar gerilemesine neden olmuştu. Çin hükümeti, o gün, bankacılık ve ödeme kuruluşlarının kripto para piyasasında faaliyet göstermesini yasaklama kararı almıştı.

İlgili Haber:  Kazakistan, Bitcoin Madenciliğinin Sebep Olduğu Yoğun Elektrik Tüketimi ile Başa Çıkmaya Çalışıyor

Öte yandan son günlerde yükselen Bitcoin’in çevresel etkilerine yönelik eleştiriler de Çin özelinde yoğunlaşıyor. Bu anlamda, Çin’de kömürle çalışan ciddi miktarda Bitcoin madencilik tesisi bulunuyor. Hatta geçen ay Sincan bölgesinde bir kömür madenini su basmış; ve bu durum Bitcoin hash oranında keskin bir düşüşe neden olmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar