Bitcoin Fiyatındaki Düşüşten Bitcoin ETF’leri de Yara Aldı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Horizon’un Kanada’daki Bitcoin ETF’leri, hızlı piyasa satışları nedeniyle yatırımcılardan gelen talepleri karşılamakta zorlandı.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in fiyatı bu hafta ciddi bir düşüş yaşadı.
  • Kanada’nın bazı popüler Bitcoin ETF’leri de bu düşüşten nasibini aldı.

Bitcoin için zorlu bir hafta oldu. Piyasa değerine göre en büyük kripto para, bu hafta %27.5 oranında değer kaybetti. Bitcoin, şu dakikalarda 38.000 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

blank

“Piyasa Bozulması” Yönünde Uyarı Yapıldı

Raporlara göre Kanada’daki kripto para borsasında işlem gören fonlar (ETF’ler) da yüksek alarmda. Financial Times bugün, Bitcoin ETF’lerinin yatırımcılarını bilgilendirmek için “piyasa bozulması” uyarıları yayınladığını bildirdi.

Ayrıca Kanada’daki Horizon ETF’leri, piyasa koşulları iyileşmediği takdirde alım satım emirlerini yerine getiremeyeceklerini yatırımcılara aktardı.

Bunun nedeni, Horizon ETF’lerinin Chicago Ticaret Borsası’ndaki Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapması ve yüksek satışlar nedeniyle de ticareti durdurmasıdır. Vadeli işlem sözleşmesi, bir tüccarın bir varlığı belirli bir zamanda, miktarda ve fiyatta satın almasını veya satmasını zorunlu kılan bir sözleşmedir. Bitcoin vadeli işlem fiyatları düşük seviyelerde kalırsa, yatırımcıların bu alana dahil olma olasılığı da düşer. Keza bu hafta Bitcoin’in fiyatı ciddi bir şekilde düşerken, yatırımcılar da vadeli işlemlerden oldukça uzaklaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin ETF Nedir?

ETF ise insanların belirli bir varlığı (bu durumda Bitcoin) temsil eden hisse senetlerini alıp satmalarını sağlayan ortak bir yatırım ürünüdür. Kripto ETF’ler, bir yatırımcıya, direkt olarak Bitcoin’i elinde tutmadan ona yatırım yapma imkanı verir. Kripto ETF’ler Kanada’da oldukça popüler; ancak kripto para için çok daha büyük bir pazar olan ABD’de henüz aktif bir ETF yok. ABD düzenleyicisi SEC, şimdiye kadar yapılan tüm Bitcoin ETF başvurularını reddetti.

Bir “piyasa bozulması” endişe verici gibi görünse de Horizon, Kanada’da sorun bildiren tek kripto ETF olarak dikkat çekiyor. Diğer ETF’lerden CI Galaxy, Bitcoin ETF’sinde herhangi bir sorunu olmadığını çünkü ürünün türevlerini kullanmadığını; bunun yerine doğrudan kripto paraya yatırım yaptığını belirtti.

Öte yandan Kripto 3iQ’nun CEO’su Fred Pye, yatırımcıları için yayınladığı bir duyuruda, “3 yıllık dönemde pek çok düzeltme dönemleri gördük. Hatta son yaşanan sert düzeltme de bu akış içinde tamamen normal ve kripto paranın geleceği için sağlıklı.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend