Bitcoin Fiyatının 33.000 Doları Geri Kazanmasının 5 Nedeni

Önemli Gelişmeler

İki hafta önce, birkaç yatırımcı Bitcoin (BTC) fiyatının 20.000 dolardan daha yüksek bir değerde durmasını beklerken yatırımcıların büyük bir kısmının, en iyi ihtimalle 2022’nin ortalarına veya 2023’ün sonlarına kadar 30.000 dolarlık bir BTC fiyatı öngördüğü biliniyor.

blank

20.000 dolar seviyesini geçtikten sadece 17 gün sonra BTC fiyatının 34.800 dolara yükselmesi birçok Bitcoin sahibini şaşırtıyor.

blank

Genel olarak analistler, kasım ayından bu yana Bitcoin’in %150’lik kazancının ardından keskin bir düzeltme bekliyor olsa da şu anda bu bakış açısını destekleyen temel göstergeler bulunmuyor.

Bitcoin’in fiyat hareketini çevreleyen son yükseliş coşkusuna rağmen fiyat 3 saat içinde 5.600 dolar düştüğü için dijital varlık önemli bir düşüşle karşı karşıya kalıyor. Bu düşüşün ardından 1.2 milyar doların üzerinde tasfiye gerçekleşmiş bulunuyor ve bu tür bir hareket genellikle analistlerin potansiyel bir trendin tersine döneceği tahmininde bulunmasına yol açıyor.

Bitcoin her yeni yükseliş yaptığında, yatırımcılar bir tür düzeltme bekliyor. 34.500 dolarlık direnci kırmakta başarısız olmasına rağmen fiyat 4 Ocak’taki 28.000 doların altındaki düşüşünden hızlı bir şekilde sıçrıyor. Bu olay bazı alıcıları parasal olarak korkutmuş olsa da detaylı incelendiğinde bunun daha çok yükseliş işareti olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz hafta itibariyle Bitcoin’in hakimiyeti Mart 2017’den bu yana en yüksek seviyesine yükseliyor ve %73’e ulaşıyor. Grayscale’in aralık ayında 72.950 BTC eklemesi de dahil olmak üzere kurumsal yatırımcılardan gelen önemli satın alma faaliyeti hareketle ilişkilendiriliyor.

Ayrıca MicroStrategy, Ruffer Investment, MassMutual ve SkyBridge Capital’den yapılan yatırımlar, kurumsal girişin tartışılmaz bir başka kanıtı oluyor. Böylece BTC, kripto paralar arasında tercih edilen ve neredeyse özel bir yatırım seçeneği haline geliyor.

Bitcoin’in hakimiyetindeki düşüş, minik bir altcoin sezonunu tetikledi

Profesyonel tüccarların hareketlerinden bağımsız olarak perakende tüccarlarının altcoinler üzerinde muazzam bir etkisi bulunuyor. Bu nedenle Bitcoin’in yükselişi bir altcoin sezonu için fırsat yaratıyor ve DeFi ile ilgili tokenler bu durumdan en çok fayda sağlayanlar gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in, ortalama %9 yükselen ilk 15 altcoin’den daha iyi performans gösterdiği görülüyor. Daha da önemlisi, genel hacim hızla artarak hafta sonları veya tatillerde yoğunlaşan düşük market katılımıyla ilgili şüpheleri ortadan kaldırıyor.

Grayscale’in GBTC primi normalleşti

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) primi 21 Aralık’ta %41’e çıkarak zirveye ulaşsa da o zamandan beri 90 günlük ortalaması olan %19’a ayarlanmış bulunuyor. Yalnızca nitelikli kurumsal müşterilerin doğrudan Grayscale’den hisse almalarına izin verildiğini belirtmek gerekiyor. Tüccarların geri kalanı onu ikincil piyasadan satın almak zorunda kalıyor ve bu da bazı bozulmalara neden oluyor.

Bu olağanüstü düzey, kısmen ihraç edilen yeni hisselerin geçici olarak durdurulmasıyla açıklanabiliyor. Kurumsal müşterilere sunulan teklifin durdurulmasıyla herhangi bir ek talebin ikincil satışlarla karşılanmasının gerekmesi, daha büyük bir prim için baskı yaratıyor.

Sürekli vadeli işlem finansmanı sabit kalıyor

Profesyonel tüccarlar, belirlenen bitiş tarihleri olan uzun vadeli işlem sözleşmelerine hakim olma eğiliminde oluyor. Böylece bir tüccar, vadeli işlemlerin normal spot piyasaya göre ne kadar pahalı olduğunu ölçerek yükseliş seviyelerini belirleyebiliyor. 3 aylık sabit takvim vadeli işlemlerinin, normal spot borsalara kıyasla genellikle %1.5 veya daha yüksek bir primle işlem yapması gerekiyor.

Bu göstergenin azalması veya negatif olması endişe verici bir kırmızı bayrak olarak yorumlanıyor. Gerileme olarak da bilinen böyle bir durum, piyasanın düşüşe geçtiğini gösteriyor.

Gösterge kısaca %5’in üzerindeki seviyelerde kaldığında aşırı alım seviyeleriyle flört edildiğini gösteriyor. Bununla birlikte 4 Ocak’taki 28.000 doların altındaki düşüşe rağmen gösterge %3’ün üzerinde kalıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu nedenle mevcut durum, profesyonel tüccarların iyimserliğini gösteren minimum %1.5 eşiğinin üzerinde kalıyor. Son zamanlardaki beklenmedik dalgalanma alıcıları sarsmadığı için bu veriler biraz olumlu bir okuma olarak görülüyor.

Sosyal ağ etkinliği zirveye ulaştı

TheTie’den alınan veriler, Bitcoin’le ilgili tweetlerin Aralık 2017’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşırken yakın zamanda bir BTC fiyat artışının yaşandığını gösteriyor.

Twitter etkinliğinde görülen önemli artış, güçlü perakende satın almaya eşit olmasa da kripto para yükselişini sürdürdükçe kesinlikle daha fazla dikkat çekmesine yardımcı oluyor.

Vadeli işlemlerin alım satım oranları

Genel piyasa duyarlılığını ölçmenin en iyi yolunun, daha fazla faaliyetin satın alma opsiyonlarından mı yoksa satış opsiyonlarından mı geçtiğini ölçmek olduğu düşünülüyor. Genel olarak alım opsiyonları yükseliş stratejileri için kullanılırken satış opsiyonları düşüş eğilimi sergiliyor.

0.70’lik bir alım-satım oranı, satış opsiyonlarının açık pozisyon oranının yükseliş çağrısında %30 daha fazla geciktiğini ve bu nedenle yükseliş olduğunu gösteriyor.

Buna karşılık 1.20 göstergesi, satış opsiyonlarını %20 oranında destekliyor ve bu, düşüş eğilimi olarak değerlendirilebiliyor. Unutulmaması gereken noktanın, metriğin tüm takvim ayları da dahil olmak üzere tüm BTC opsiyon piyasasını bir araya getirmesi olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta boyunca yatırımcılar aşağı yönlü koruma stratejilerine yönelmiş bulunuyor. Sonuç olarak, alım-satım oranı 27 Aralık’ta 0.56’dan 0.68’e yükseldiği için gösterge, 3 aylık ortalamasına dönerek daha fazla yükseliş bekleyen alım opsiyonlarını tercih ediyor.

Bu veriler, yatırımcıların iyimserliğinin geçen hafta BTC’nin %17’lik fiyat artışından sonra nispeten sabit kaldığını gösteriyor.

Genel olarak tartışılan beş göstergenin her biri, nötrden yükselişe bir aralığı sürdürüyor. Profesyonel tüccarlar 4 Ocak fiyat dalgalanmasına rağmen yükseliş duruşlarını devam ettiriyor ve bu boğalar için cesaret verici bir sonuç olarak değerlendiriliyor.

BTC, 31.000 dolarlık desteği hızla geri kazandıkça boğalar her düşüşten sonra pozisyon ekleyerek güvenlerini gösteriyor. Sonuç olarak alıcılardan tükenme veya aşırı kaldıraç belirtileri gelmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum Classic (ETC) – Altcoin Fiyat Analizi – 24 Ekim

Bitcoin fiyatının tekrardan 60.000 dolar bandına değmesiyle birlikte kripto para piyasası genel olarak düzeltme sinyalleri gösterdi. Ethereum Classic gibi...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend