2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatının 40.000 Doları Geçmesiyle 883 Milyon Dolarlık Short Pozisyonu Likidite Oldu – Tarihin En Büyüklerinden!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatının 40.000 dolara doğru bir ralli yaşamasının ardından yalnızca 24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde 883 milyon dolarlık kripto para likidite oldu.

Binance indirim kodu

The Block tarafından derlenen Byby verilerine göre, bu likiditasyon dalgası içerisinde Bitcoin 720 milyon dolarlık bir pay aldı ve kayıpların %81’ini oluşturdu.

Binance indirim kodu

Ani Fiyat Değişimiyle Birlikte Short Pozisyonu Alanlar Likidite Oldu

Short likiditasyonlarının büyük çoğunluğu Pazartesi gecesi Bitcoin fiyatının birden %10 artarak altı hafta içerisinde ilk kez 39.000 dolar seviyesini geçmesiyle gerçekleşti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

The Block şirketinde araştırma analizcisi olarak görev yapan Ryan Todd, Bitcoin’in geçtiğimiz rallilerine göre daha yüksek bir fiyatta bulunması nedeniyle, marjin ve vadeli işlemler ürünleriyle Bitcoin piyasasında short pozisyonu alanlar dolar bazında şimdiye kadar neredeyse hiç görülmemiş kayıplara uğradılar: “Bitcoin fiyatı yine dalgalı bir seyir izlediği dönemlerde bazı yatırımcıların ayı lehine bir pozisyon almasıyla beraber geçmişte de benzer bir olay yaşamıştı.”

Aralık ayının sonunda Bitcoin fiyatının 20.000 doları aşmasının ardından piyasada 1 milyar dolarlık bir likiditasyon yaşanmıştı. Yine Ocak ayında BTC fiyatının 30.000 doların üstüne çıkmasıyla 800 milyon dolarlık bir kayıp gerçekleşmişti.

“Bitcoin Piyasasında Bu Tarz Olaylar Şaşırtıcı Değil”

Ryan Todd ayrıca Bitcoin piyasasının kendine has yapısı dikkate alındığında bu büyüklükteki likiditasyonların kendisini şaşırtmadığını da aktardı: “Bu yaşananlar, yüksek volalite değerleriyle ve borsalarda yüksek kaldıraç düzeylerine sahip olmalarıyla tanınan kripto para piyasası için olağan şeyler. Bu iki özellik zaten aşağı ya da yukarı ani fiyat dalgalanmaları sonucu gerçekleşen likidite olayı için gereken en temel şeyler.

Coin Market Cap verilerine göre, Bitcoin fiyatı bu yazının yazıldığı anlarda son 24 saatte yaşadığı %18’lik yükseliş ile beraber 40.499 dolara kadar tırmandı.

İlgili Haber:  Solend Kredi Uygulaması, Likidasyonu Önlemek için Benzeri Görülmemiş Bir Karar Aldı!

Bitcoin fiyatındaki yükselişin, kısa bir süre önce Amazon’un BTC ile ödeme alabileceğinin söylentilerinin ardından gerçekleştiği düşünülüyor. Amazon geçtiğimiz ay kripto para ve Blockchain uzmanlığı için bir iş ilanı açmış ve özellikle dijital para birimleriyle ödeme alanında deneyimli olma şartı koşmuştu. Bu tür bir hamleden sonra ayrıca Amazon içerisinden bilgi veren bir kaynak, şirketin bu yılın sonu itibariyle kripto para ile ödeme alma hazırlıklarını tamamlayabileceğini aktarmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar