30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatının 42.000 Dolara Kadar Düşmesinin Nedeni Ne? Düşüş Sürecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı günlük olarak %7.5 değer kaybetmesinin ardından 42.412 dolara kadar geriledi. Toparlanmakta zorlanan BTC, bu yazının yazıldığı anlarda 42.967 dolardan işlem görüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatının 42.000 Dolara Kadar Düşmesinin Nedenleri Neler?

Fed’in bu yılın Mart ayında faiz artırımı yapacağına dair belgelerin ortaya çıkması ile birlikte kripto para piyasasında büyük bir düşüş gözlendi. Bu haber ile birlikte ABD’deki hisse senedi piyasası da büyük kayıplar yaşadı. Bitcoin ile paralel hareket etmesiyle tanınan teknoloji odaklı Nasdaq Composite Index %3.34 düşüş göstererek 15.100’e kadar geriledi. Nvidia, AMD ve Adobe’un hisseleri %5’ten fazla değer kaybetti. Bununla birlikte Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi ve S&P 500 de kırmızı bölgede kapanış yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bununla birlikte dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği merkezi olan Kazakistan’ın bazı iç karışıklıklar yaşaması ile birlikte madencilik yönünden de bazı sorunlar yaşanıyor. Birkaç gün önceki madencilik havuzu hash oranları incelendiğinde, ülkedeki internet kısıtlamasının ardından çok sayıda madencilik havuzunun oranlarının azaldığı görülebiliyor. En çok etkilenen havuzlar 1THash (%82 düşüş), OKExPool (%46.3 düşüş) ve KuCoinPool (%22.7 düşüş) oldu.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin tahminlerine göre Kazakistan’ın dünya BTC hash oranının %18’ine sahip olmasından dolayı son durumlar önemli bir etki bıraktı. F2Pool, AntPool ve ViaBTC gibi büyük madencilik havuzlarında da önemli ölçüde gerilemeler yaşandı.

Coinwarz verilerine göre Bitcoin ağının hash oranı, Ocak ayındaki 229 EH/s zirvesinden sonra şimdi 165 EH/s gücüne kadar geriledi.

Fundstrat Global Advisors yöneticisi Mark Newton, 45.655 dolar seviyesinin aslında BTC için önemli bir destek bölgesi olduğunu belirtti. Bu seviyenin şu anda kırılmış olmasıyla birlikte dünyanın en büyük kripto parası, 2021 yılının Eylül ayından bu yana ilk kez 40.000 doların altına inme tehlikesi geçiriyor gibi görünüyor. Newton, konuyla ilgili olarak şunları söylemişti: “45.655 dolar seviyesinin BTC için önemli olduğunu söylemiştim. Bu seviye Salı günü kırıl ve benim görüşüme göre artık Eylül ayı dip noktası olan 39.573 dolara doğru bir düşüş için savunmasız kalındı. Bu nokta artık gerçek destek görevi görüyor olabilir.”

İlgili Haber:  Bitcoin'de Sonraki Hedef 43.000 Dolar Mı?

Bazı uzmanlar Bitcoin fiyatının 2022 yılında 100.000 dolara kadar çıkabileceğini iddia ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar