5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatının Düşmesiyle Elon Musk’ın Bitcoin’den Elde Ettiği Tüm Gelir Sıfırlandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

20 Haziran tarihinde Bitcoin fiyatı 29.600 dolara kadar geriledi. Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın yatırımcıları yaşananları dikkatle izliyor. BTC’nin bu seviyeye gerilemesiyle birlikte Tesla’nın çok ses getiren Bitcoin yatırımından hem bünyesine kattığı hem de kağıt üstünde tuttuğu tüm gelir buhar oldu. Tesla’nın BTC gelirleri bir dönem 1.5 milyar dolara kadara yükselmişti.

Binance indirim kodu

Tesla’nın Elindeki Bitcoin (BTC)’nin Bir Kısmını Satması da Faydalı Olmadı

Tahminlere göre Musk bu yılın başında Şubat ayında ortalama olarak 32.600 dolardan 46.000 adet BTC satın almıştı. Yılın ilk çeyreğinde Tesla akıllı davranarak bu yatırımın yaklaşık olarak %10’unu yani 4.600 adet BTC’yi Bitcoin’in zirvesine yakın olan 59.100 dolardan satmıştı. Bu satış şirketin kasasına 272 milyon dolar sokmuş ve ayrıca yılın ilk çeyreğinde vergiler dahil olmadan 101 milyon dolarlık bir kar getirmişti.

Binance indirim kodu

Yılın ilk çeyreğinin sonunda Tesla’nın elinde halen 1.33 milyar dolar maliyet ile 41.400 adet BTC bulunuyordu. 14 Nisan tarihinde Bitcoin fiyatının 64.800 ile rekor kırmasıyla beraber Tesla’nın elindeki BTC de 2.68 milyar dolar değerine fırlamıştı. Yani Tesla kağıt üzerinde Bitcoin yatırımından 1.35 milyar dolar kar etmişti. Bunun üzerine yılın ilk çeyreğinde elde ettiği satış karını da koyduğumuzda Tesla’nın kazancı kağıt üzerinde ve şirket bünyesinde toplam olarak 1.451 milyar dolara ulaşmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu kar aslında daha önce bir kez daha sıfırlanmıştı. 22 Haziran tarihinde Bitcoin fiyatının 28.900 dolara inmesiyle beraber Tesla 133 milyon dolar zarara geçmişti. Ancak bunun ardından Bitcoin yukarı yönlü bir atak yapmış ve Tesla’nın coinleri de ödenen miktardan daha değerli hale gelerek şirketi birkaç yüz milyon dolar kara geçirmişti.

İlgili Haber:  Filecoin Fiyatı Bir Gecede %25 Arttı

BTC Fiyatı Düşerse Tesla Büyük Zarara Girecek

20 Haziran’da o karlar tekrardan buhar oldu. Bitcoin fiyatının 29.600 dolara kadar inmesiyle beraber Tesla’nın elinde bulunan coinlerin değeri de alış fiyatına göre 105 milyon dolar daha düşük bir seviyeye geriledi. Tesla kripto paralarını bugün satmak isterse ilk başta yaptığı 1.5 milyar dolarlık yatırımından sonra ne kar ne zarar durumuna gelecek. BTC artık Tesla’nın yaptığı yatırımın 1.451 milyar dolar kar getirdiği anki kadar büyülü görünmüyor.

Bitcoin fiyatının 25.000 dolara inmesi durumunda Tesla gelirleri 300 milyon dolarlık bir darbe alacak. Fiyatın 20.000 dolara düşmesi durumunda ise kayıp 500 milyon dolara kadar ulaşacak. Bu miktar Tesla’nın yılın ilk çeyreğindeki tüm gelirine eşit bir seviyeye denk geliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar