Bitcoin Fiyatının Düşmesiyle Elon Musk’ın Bitcoin’den Elde Ettiği Tüm Gelir Sıfırlandı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

20 Haziran tarihinde Bitcoin fiyatı 29.600 dolara kadar geriledi. Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın yatırımcıları yaşananları dikkatle izliyor. BTC’nin bu seviyeye gerilemesiyle birlikte Tesla’nın çok ses getiren Bitcoin yatırımından hem bünyesine kattığı hem de kağıt üstünde tuttuğu tüm gelir buhar oldu. Tesla’nın BTC gelirleri bir dönem 1.5 milyar dolara kadara yükselmişti.

blank

Tesla’nın Elindeki Bitcoin (BTC)’nin Bir Kısmını Satması da Faydalı Olmadı

Tahminlere göre Musk bu yılın başında Şubat ayında ortalama olarak 32.600 dolardan 46.000 adet BTC satın almıştı. Yılın ilk çeyreğinde Tesla akıllı davranarak bu yatırımın yaklaşık olarak %10’unu yani 4.600 adet BTC’yi Bitcoin’in zirvesine yakın olan 59.100 dolardan satmıştı. Bu satış şirketin kasasına 272 milyon dolar sokmuş ve ayrıca yılın ilk çeyreğinde vergiler dahil olmadan 101 milyon dolarlık bir kar getirmişti.

blank

Yılın ilk çeyreğinin sonunda Tesla’nın elinde halen 1.33 milyar dolar maliyet ile 41.400 adet BTC bulunuyordu. 14 Nisan tarihinde Bitcoin fiyatının 64.800 ile rekor kırmasıyla beraber Tesla’nın elindeki BTC de 2.68 milyar dolar değerine fırlamıştı. Yani Tesla kağıt üzerinde Bitcoin yatırımından 1.35 milyar dolar kar etmişti. Bunun üzerine yılın ilk çeyreğinde elde ettiği satış karını da koyduğumuzda Tesla’nın kazancı kağıt üzerinde ve şirket bünyesinde toplam olarak 1.451 milyar dolara ulaşmıştı.

Bu kar aslında daha önce bir kez daha sıfırlanmıştı. 22 Haziran tarihinde Bitcoin fiyatının 28.900 dolara inmesiyle beraber Tesla 133 milyon dolar zarara geçmişti. Ancak bunun ardından Bitcoin yukarı yönlü bir atak yapmış ve Tesla’nın coinleri de ödenen miktardan daha değerli hale gelerek şirketi birkaç yüz milyon dolar kara geçirmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

BTC Fiyatı Düşerse Tesla Büyük Zarara Girecek

20 Haziran’da o karlar tekrardan buhar oldu. Bitcoin fiyatının 29.600 dolara kadar inmesiyle beraber Tesla’nın elinde bulunan coinlerin değeri de alış fiyatına göre 105 milyon dolar daha düşük bir seviyeye geriledi. Tesla kripto paralarını bugün satmak isterse ilk başta yaptığı 1.5 milyar dolarlık yatırımından sonra ne kar ne zarar durumuna gelecek. BTC artık Tesla’nın yaptığı yatırımın 1.451 milyar dolar kar getirdiği anki kadar büyülü görünmüyor.

Bitcoin fiyatının 25.000 dolara inmesi durumunda Tesla gelirleri 300 milyon dolarlık bir darbe alacak. Fiyatın 20.000 dolara düşmesi durumunda ise kayıp 500 milyon dolara kadar ulaşacak. Bu miktar Tesla’nın yılın ilk çeyreğindeki tüm gelirine eşit bir seviyeye denk geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend