Bitcoin Fiyatının Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaşması İçin 4 Gerekçe

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 6 ay önce

Bugün erken saatlerde Bitcoin (BTC) fiyatı, Binance’de yaklaşık üç yıldır ilk kez 18.815 dolara ulaştı. Yaşanan fiyat patlamasının ardından BTC’nin, dört önemli nedenden ötürü yakın vadede tüm zamanların en yüksek seviyesini görmek için hazır olduğu açıklandı.

Yeni bir rekor olasılığını yüksek kılan faktörler ise artan kurumsal talep, azalan satış baskısı, vadeli işlemler odaklı bir piyasa yükselişi ve 18.500 dolarlık direnç ihlalinin önemi olarak belirtildi.

Bitcoin, azalan satış baskısı görüyor

Bitcoin sahiplerinin satış yapabilmesi için öncelikle borsalara BTC yatırması gerekiyor. BTC borsa rezervlerinin düşük olması genellikle piyasada düşük satış tarafı baskısı olduğunu gösteriyor.

Glassnode’un verilerine göre, borsalarda yılbaşından bugüne Bitcoin bakiyesinin %18 düştüğü görülüyor. Bu zincir içi piyasa analiz firmasındaki analistler, BTC likiditesinin aşağı yönlü yörüngesine devam ettiğini söylüyor.

Bu eğilim, 8 ay içerisinde 3.600 dolardan 18.700 dolara yükselmesine rağmen mevcut fiyat seviyesinde Bitcoin satmak için neredeyse hiç iştah olmadığını gösterdiği için önemli olarak değerlendiriliyor.

Kurumsal talep büyüyor

BlackRock CIO’su Rick Reider, CNBC’de Bitcoin’i tartıştıktan sonra milyarder yatırımcı Mike Novogratz, BTC’nin artık kurumsal bir varlık olduğunu söyledi.

CNBC röportajı sırasında Reider, Bitcoin’in hali hazırda gelişme potansiyeline sahip olduğunu belirterek Y kuşağının BTC’yi tercih ettiğini ve dijital para birimlerinin ana akım ödeme seçenekleri haline gelmesinin güçlenmesinin BTC için önemli olumlu faktörler olduğunu öne sürdü.

Kurumsal eğilimleri göz önünde bulunduran Novogratz, 2021’in Bitcoin için 2020 kadar iyi ve hatta daha da iyi olacağını söyledi. Bitcoin’in artık bu dönemde kurumsal bir varlık olduğunu vurgulayan yatırımcı, çoğu kurumun henüz bu dünyaya adım atmamasının iyi bir gelişme olduğunu ve 2021’in 2020 kadar iyi veya hatta daha da iyi olma potansiyeli taşımasının nedeninin bu olduğunu ifade etti.

Pazar, satış tarafı krizinin ortasında vadeli işlemler odaklı ilerliyor

“Light” olarak bilinen anonim bir kripto para birimi türevleri tüccarı 10 Ekim’de Bitcoin’in satış tarafının likidite krizi belirtileri gösterdiğini söyledi. Bitcoin’in, satış tarafı likidite krizinin başlangıcını yaşadığını ve her zaman çatlak üzerindeki yağ gibi olduğunu belirten tüccar, üretimin tamamen esnek olmadığına dikkat çekerek bu esnada taleplerin de dönüşlü olduğunun altını çizdi.

Bitcoin’in son iki çeyrekteki performansı, piyasada açık bir satıcı eksikliği olduğunu gösterdi. Özellikle mayıs ayında meydana gelen yarılanmanın ardından BTC üzerindeki azalan satış baskısı dikkate değer bir pozitif olarak yorumlandı.

Satıcılardaki düşüşe ek olarak kripto türevleri tüccarı Cantering Clark da spot piyasanın, piyasanın geri kalanına liderlik ettiğini kaydetti.

Türev piyasasına liderlik eden spot piyasa, tüccarların yüksek kaldıraç kullanmasını sağladığı için önemli olarak değerlendirildi. Vadeli işlemler piyasası bir boğa yükselişine öncülük ettiğinde, yükseliş trendinin büyük fiyat hareketlerine duyarlı hale geldiği de belirtildi.

Destek kritik olduğu için 18.000 doları korumak önemli

18 Kasım’da Bitcoin, iki yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan dakikalar sonra 18.500 dolardan 17.200 dolara düştü.

Günün sert reddi, 18.500 doların üzerinde büyük miktarlarda satış emirlerinin verildiğini gösterdi. Bugünün 18.500 doların üzerindeki ikinci kırılması, piyasada çok yıllık önemli direnç seviyelerini aşmak ve onları desteklemeye çevirmek için yeterli ivme olduğunu doğruladı.

Bu dört faktörün birleşimine ve küresel merkez bankası politikalarının sürekli likidite enjeksiyonlarının enflasyonu arttırabileceği gerçeğine dayanarak BTC’nin yakında tüm zamanların en yüksek seviyesini sağlama olasılığının hala yüksek olduğu kaydedildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Elon Musk’ın Tesla Ödemeleri İçin Seçebileceği 5 “Yeşil” Kripto Para

Elon Musk, Çarşamba gecesi attığı Tweet’iyle bir sürpriz yapmış ve kullandığı aşırı miktarlardaki enerji nedeniyle artık Tesla’nın Bitcoin ile...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend