8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Bitcoin Fonlama Oranları Son 7 Ayın En Düşük Seviyesinde

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin fonlama oranları (funding rates) son 7 ayın en düşük seviyesine düştü ve piyasalarda korku hakim.

Binance indirim kodu

Bitcoin fonlama oranları bitcoinin bugün 52.000 dolara düşmesiyle Eylül 2020’den beri en düşük seviyesine indi. Analistler korkunun piyasaya geri döndüğünü belirtiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Glassnode verilerine göre Bitcoin’in tüm borsalardaki ortalama vadeli işlemler fonlama oranı -0.03’e düştü.

Fonlama oranları (funding rates) nedir ve düşüşü neden önemlidir?

Binance ve benzeri Bitcoin vadeli işlem (futures) borsalarında piyasa dengesine ulaşabilmek için “fonlama” (funding) adı verilen bir mekanizma vardır.

Bu mekanizmanın çalışma şekli çok basittir: eğer piyasada çok fazla long pozisyon ya da alıcı varsa fonlama oranları artar. Aynı şekilde çok fazla short pozisyon ya da satıcı varsa fonlama oranları düşer.

Şu an bitcoin fonlama oranları negatifte. Bu şu demek; piyasanın büyük çoğunluğu bitcoin’i short ediyor yani satıyor. Bu da piyasadaki korkunun göstergesidir.

blank

Bu hafta başında Coinbase’in borsada listelenmesiyle birlikte Bitcoin fiyatı 64.000 dolar seviyelerine çıkmıştı. 18 Nisan itibariyle fiyat 50.000 dolar seviyelerine kadar düştü. Aynı gün içinde Bitcoin’in dolar karşısındaki değeri neredeyse %15 azaldı.

Piyasa duyarlılığı çok hızlı değişebilen bir şeydir çünkü birçok tüccar büyük borsalarda yüksek kaldıraç kullanır.

Coinbase’in borsada listelendiği hafta, Bitcoin’in fonlama oranı Binance ve Bybit gibi en iyi vadeli işlem borsalarında %0.1 ila %0.15 arasında sabit kalmıştı.

Bu, birçok tüccarın Bitcoin’i agresif bir şekilde long ettiğini veya satın aldığını gösteriyordu ve bu da vadeli işlemler piyasasının inanılmaz derecede ısınmasına neden olmuştu. Bu aşırı ısınma gerçekleştiğinde, Bitcoin’i açığa satma (short) teşviki büyük ölçüde artar ve piyasayı büyük bir likidasyon zinciri riskine sokar.

İlgili Haber:  Bitcoin Balinaları Kimlerdir ve Kripto Paranın Fiyatını Nasıl Etkilerler?

blank

Peki Bitcoin yakında tekrar toparlanacak mı?

Son 48 saattir Bitcoin blockchain ağının hash oranındaki ani düşüşün fiyat düşüşüne yol açtığı yönünde spekülasyonlar yapıldı.

16 Nisan’da, Çin’in Sincan bölgesinde elektrik kesintileri yaşandıktan sonra Çin’in büyük madencilik tesisleri ve havuzları kesintiye uğradı.

Sonuç olarak, Bitcoin’in hash oranı daha sonra hızla düştü ve BTC etrafındaki piyasa duyarlılığını engelleyeceği endişelerine yol açtı. Ancak Cinneanhaim Ventures’ın ortağı Adam Cochran, Bitcoin hash oranındaki düşüşün BTC fiyatının düşmesine neden olmadığını söylüyor.

Bitcoin fiyat düşüşü temel faktörlerden değil de aşırı yoğun vadeli işlemler piyasasının bir sonucu olarak tamamen teknikse, hızlı bir toparlanma durumu olabilir.

Kısa vadede, vadeli işlemler piyasası sakinleştiğinden ve fonlama oranları sabitlendiğinden, Bitcoin’in yaklaşık 56.000 dolarlık destek alanında bir süre kalması olası gözüküyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar