Bitcoin Gizlilik Cüzdanı Wasabi, Birçok Tor Tabanlı Siteyi Çökerten Saldırıdan Etkilenmedi

Bazı Tor sitelerini çökerten bir hata, hizmetlerine dayanan bir gizlilik cüzdanı için fazla sorun yaratmadı. Wasabi, hatadan etkilenmedi; peki nasıl?

Haberin Özeti

  • Tor’a yapılan bir saldırı veya sistemdeki bir hata bazı siteleri kapattı.
  • V3 Tor adreslerini kullanan siteler, bu süreçten yoğun şekilde etkilendi.
  • Ancak Wasabi kripto cüzdanı yine de normal şekilde çalışmaya devam etti.

Anonim tarayıcı ağı Tor’daki tüm modern Onion adresleri, sistemdeki bir hatadan sonra dün çevrimdışı oldu. İşaretler bir DDoS saldırısına işaret ediyor; sistemdeki bozulmaya rağmen Bitcoin gizlilik cüzdanı Wasabi kullanıcıları büyük oranda bağlantı sorunu yaşamadan işlemlerini yapmaya devam etti.

Tor muhabiri Roger Dingledine, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Görünüşe göre birileri dizin bilgilerini ele geçirebilen kendi Tor uygulamalarını yaptı. Özel bir DDoS aracı olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz.” dedi. Dingledine’e göre, hatanın ardından sisteme aşırı yüklenilmesi de ağın çevrimdışı kalmasına neden oldu.

Wikileaks de Etkilenen Siteler Arasında Yer Aldı

Darkweb adresleri White House Market ve Asean Market, mesajlaşma uygulaması 8chan ve Julian Assange’ın WikiLeaks’i, söz konusu hatadan etkilenen ve devre dışı kalan düzinelerce popüler site arasında yer aldı.

Trafiğini Tor üzerinden yönlendiren Wasabi ise bugün yayınladığı blog gönderisinde, bazı kullanıcıları küçük çaplı bağlantı sorunları yaşasa da; diğer siteleri çevrimdışı duruma getiren modern v3 adreslerini kullanmasına rağmen, saldırıya otomatik olarak karşı koymayı başardıklarını kaydetti.

Açıklamada, “Wasabi otomatik olarak kurtarabildiği için kullanıcılarımızın çoğu herhangi bir kesinti fark etmedi. Kesintili Tor bağlantı sorunlarıyla karşılaşan birkaç kullanıcı vardı. Ancak bu vakaların çoğunda Tor istemcisini yeniden başlatmak sorunu çözdü.” ifadeleri yer aldı.

Wasabi Cüzdan işlemleri şifrelemek için Tor üzerinden trafik sağlar. Şirket, Tor aracılığıyla normal internete bağlanan bir geri dönüş sistemine sahip olduğu için bu hatadan çok fazla etkilenmedi.

  OKEx, Tek İmzalı Bitcoin Soğuk Cüzdan Kullandığı Yönündeki İddiaları Reddetti

Daha Fazlası Yolda

Hizmet reddi saldırıları artıyor. Siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin Ağustos 2020 raporuna göre, DDoS saldırıları 2020’nin ikinci çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre üç kat arttı.

The Pentester Blueprint’in yazarı ve siber güvenlik uzmanı Kim Crawley, Tor sitelerinin savunmasız olduğunu çünkü DDOS saldırılarını azaltmak için Cloudflare gibi hizmetleri kullanamadıklarını ifade etti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın