1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin Gizlilik Cüzdanı Wasabi, Birçok Tor Tabanlı Siteyi Çökerten Saldırıdan Etkilenmedi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bazı Tor sitelerini çökerten bir hata, hizmetlerine dayanan bir gizlilik cüzdanı için fazla sorun yaratmadı. Wasabi, hatadan etkilenmedi; peki nasıl?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tor’a yapılan bir saldırı veya sistemdeki bir hata bazı siteleri kapattı.
  • V3 Tor adreslerini kullanan siteler, bu süreçten yoğun şekilde etkilendi.
  • Ancak Wasabi kripto cüzdanı yine de normal şekilde çalışmaya devam etti.

Anonim tarayıcı ağı Tor’daki tüm modern Onion adresleri, sistemdeki bir hatadan sonra dün çevrimdışı oldu. İşaretler bir DDoS saldırısına işaret ediyor; sistemdeki bozulmaya rağmen Bitcoin gizlilik cüzdanı Wasabi kullanıcıları büyük oranda bağlantı sorunu yaşamadan işlemlerini yapmaya devam etti.

Binance indirim kodu

Tor muhabiri Roger Dingledine, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Görünüşe göre birileri dizin bilgilerini ele geçirebilen kendi Tor uygulamalarını yaptı. Özel bir DDoS aracı olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz.” dedi. Dingledine’e göre, hatanın ardından sisteme aşırı yüklenilmesi de ağın çevrimdışı kalmasına neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Wikileaks de Etkilenen Siteler Arasında Yer Aldı

Darkweb adresleri White House Market ve Asean Market, mesajlaşma uygulaması 8chan ve Julian Assange’ın WikiLeaks’i, söz konusu hatadan etkilenen ve devre dışı kalan düzinelerce popüler site arasında yer aldı.

Trafiğini Tor üzerinden yönlendiren Wasabi ise bugün yayınladığı blog gönderisinde, bazı kullanıcıları küçük çaplı bağlantı sorunları yaşasa da; diğer siteleri çevrimdışı duruma getiren modern v3 adreslerini kullanmasına rağmen, saldırıya otomatik olarak karşı koymayı başardıklarını kaydetti.

Açıklamada, “Wasabi otomatik olarak kurtarabildiği için kullanıcılarımızın çoğu herhangi bir kesinti fark etmedi. Kesintili Tor bağlantı sorunlarıyla karşılaşan birkaç kullanıcı vardı. Ancak bu vakaların çoğunda Tor istemcisini yeniden başlatmak sorunu çözdü.” ifadeleri yer aldı.

Wasabi Cüzdan işlemleri şifrelemek için Tor üzerinden trafik sağlar. Şirket, Tor aracılığıyla normal internete bağlanan bir geri dönüş sistemine sahip olduğu için bu hatadan çok fazla etkilenmedi.

İlgili Haber:  ABD’de Bir Hastane 800.000 Dolarlık Bitcoin Bağışı Aldı

Daha Fazlası Yolda

Hizmet reddi saldırıları artıyor. Siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin Ağustos 2020 raporuna göre, DDoS saldırıları 2020’nin ikinci çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre üç kat arttı.

The Pentester Blueprint’in yazarı ve siber güvenlik uzmanı Kim Crawley, Tor sitelerinin savunmasız olduğunu çünkü DDOS saldırılarını azaltmak için Cloudflare gibi hizmetleri kullanamadıklarını ifade etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar