1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

Bitcoin, Google Aramalarında Son 6 Ayın En Düşük Seviyelerine Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

İnsanların Bitcoin’e olan ilgisi yine sönmüş gözüküyor. Benzer şeyi 2017 sonunda da yaşamıştık. Tarih adeta tekerrür ediyor.

Binance indirim kodu

Google Trends sonuçlarına göre Google’da Bitcoin aramalarının sayısı son 6 ayın en düşük seviyelerine geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
Google aramalarında Bitcoin trendi.
Google aramalarında Bitcoin trendi.

Bitcoin’in fiyatı ile Google aramaları arasında bir korelasyon var gözüküyor. Ne zaman Bitcoin’in fiyatı yükselişe geçse, insanlar Google’da Bitcoin ile ilgili daha fazla arama yapıyor. Bunun tersi de geçerli. Bitcoin fiyat anlamında durgunluk veya düşüşe geçtiği zaman Google aramaları da düşüş gösteriyor.

Bitcoin geçtiğimiz senenin Mayıs ayından beri bir nevi ayı piyasası içinde. Her ne kadar Kasım ayında ATH yaparak 69.000 dolara çıkmış olsa da, pek çok analist Bitcoin’in ayı piyasasının Mayıs’ta başladığını düşünüyor. Yukarıdaki Google Trends grafiğini incelediğimizde de Bitcoin’e olan ilgilinin Mayıs’ta zirve yaptığını ve sonra düşüşe geçtiğini görüyoruz. Kasım’daki ATH yapmasına rağmen yine de insanların ilgisini çekmeyi başaramamış.

Yatırımcılar boğa veya ayı piyasası hakkında bilgi aradığından, aşırı oynaklık dönemlerinde aramalar artma eğilimindedir.

Örneğin, Mayıs 2021’de Elon Musk, Bitcoin’in Proof-of-Work madenciliğinin çevreye oldukça zarar verdiğini söylediğinde on gün içinde Bitcoin fiyatında %50’lik bir düşüş gerçekleşti. Bu durum Google arama sonuçlarına da yansıdır.

Haziran 2021’e kadar, Google’daki Bitcoin aramaları keskin bir düşüşle neredeyse yarıya indi.

Yukarıdaki grafik ve rakamlar, kısa vadeli “vur ve kaç” yatırımcıların azaldığını gösteriyor. Peki ya açık pozisyonları olan kısa vadeli Bitcoin sahipleri?

Glassnode’un on-chain verilerine göre, son 155 gün içinde kısa vadeli BTC sahipleri zarara rağmen BTC’lerini tutuyorlar.

Bu şu demek, 2017’de yaşanılan süreçten farklı bir süreç yaşanıyor. 2017 rallisinin ardından kısa vadeli yatırımcılar ellerindeki BTC’leri zararına bile olsa satmışlardı. Ancak 2020 rallisinin ardından yatırımcılar ellerindeki BTC’leri zarara rağmen halen tutuyor gözüküyorlar. Bu da yatırımcıların BTC’yi bir değer deposu olarak gördüğü ve uzun vadede fiyatının artacağına olan inançla açıklanıyor.

İlgili Haber:  Dogecoin Çılgınlığı Nihayet Sona mı Erdi?

Bakalım Bitcoin’e olan ilgi ve dolayısıyla bir sonraki boğa piyasası ne zaman başlayacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar