Son güncelleme: 4 ay önce

Yakın vadede bu ihtimal çok düşük de olsa, Bitcoin fiyatının sıfıra düşmesi teknik olarak mümkün. Bitcoin karşıtları, bugün Bitcoin’in 20.000 doların üzerindeki zirvesine rağmen, fiyatının sıfıra düşmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu iddia ediyorlar. 

2018 yılında iki Yale ekonomisti tarafından hazırlanan raporda, Bitcoin’in sıfıra düşme ihtimalini %0.4 civarında olarak değerlendiriyor. Yani Bitcoin fiyatını gerçekten sıfırlamak neredeyse imkansız olabilir.

Bitcoin, varlığının büyük bir kısmında yükseliş trendindeydi ve fiyatı on yıldan kısa bir sürede neredeyse sıfırdan 20.000 dolar seviyelerine yükseldi. Bitcoin, en yüksek seviyesinin yarında bile işlem göre, yine de dünyanın en büyük para birimlerinden biridir ve kısa ömrü boyunca tüm zamanların en karlı varlıklarından biri haline gelmiştir.

Bu büyümeye rağmen, Bitcoin muhalifleri uzun zaman boyunca Bitcoin değerinin sıfıra düşmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu savundu. Peki ama Bitcoin’in değerinin %100’ünü kaybetmesi için gerçekten ne gerekiyor?

Bitcoin Gerçekten Sıfıra Düşebilir Mi?

2018’te, iki Yale Üniversitesi ekonomistleri Yukun Liu ve Aleh Tsyvinski, ‘Kripto Para Biriminin Riskleri ve Getirileri’ başlıklı bir rapor yayınlayarak, değeri bir gün içinde sıfıra düşen Bitcoin riskini incelediler. Yazarlar Bitcoin’i sıfıra düşüren belirtilmemiş bir felaketin gerçekleşme olasılığının %0 ile %1.3 arasında değiştiğini ve yayın sırasında ise %0.4 civarında olduğunu savunmuşlardır. Karşılaştırma yapmak çin Tsyvinski, YaleNews ile yaptığı röportajda Euro’nun (EUR) da sıfırlanma ihtimalinin %0.009 olduğunu belirtti.

Karşıtlardan bazılarına göre, Bitcoin, içsel değerden yoksun olduğu için günün birinde değerinin sıfıra düşeceğini iddia ediyor. Oysa herhangi bir içsel değere sahip olmamasına rağmen, Bitcoin tüketici güveni ve matematiği ile desteklenmektedir. Bu, bir zamanlar altın tarafından desteklenip (içsel değeri olan),  şimdi hükümet tarafından desteklenen ABD doları (USD) ve sterlin (GBP) gibi para birimlerine benziyor. 

Fringe Senaryoları

Gerçekçi olarak, Bitcoin’in gerçekten sıfıra düşmesine neden olabilecek tek makul senaryo Bitcoin’in tüm dünya hükümetleri tarafından yasaklanmasıdır. Bu da potansiyel olarak Bitcoin’e sahip olmak veya kullanmayı yasadışı hale getirir.

  Bitcoin Fiyatı 19.000 Dolara Ulaştı: Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Görebilir

Bu aynı zamanda tüm Bitcoin ağını yıkmayı ve yenilerini kurmayı imkansız hale getirmeyi gerektirecektir. Bu durum Bitcoin’i transfer etmeyi imkansız hale getirecek ve yeraltı ticaretini önleyecek, muhtemelen de Bitcoin’i değersiz hale getirecekti. Ancak bunu başarmak neredeyse imkansızdır.

Başka bir olasılık ise Bitcoin’den daha iyi bir kripto para birimi ile veya benzer bir alternatif ödeme sistemini ile değiştirilebilmesidir. Bununla birlikte, bu senaryonun gerçekleşmesi muhtemelen birkaç yıl -belki de on yıllar- alacaktır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın