10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Bitcoin Güvenli Bir Yatırım Aracı Olacak Şekilde Olgunlaştı mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin genellikle 21. yüzyılın “dijital altını” olarak tanımlanıyor ancak kripto para, finansal belirsizlik ve enflasyona karşı yeni bir güvenli liman olarak gerçekten güvenilir mi? Bu, yanıtlanması oldukça zor bir soru olsa da bazı büyük kurumların eylemleri ve bazı tanınmış yatırım yöneticilerinin duyguları, Bitcoin’in (BTC) bu korkulara karşı bir önlem olarak daha çekici hale geldiğini gösteriyor.

Binance indirim kodu

İşletme analitiği firması MicroStrategy, kripto parayı birincil hazine rezerv varlığı olarak kabul ettikten sonra 1 milyar dolardan fazla BTC satın alarak son altı ayda kurumsal olarak Bitcoin’e yön vermiş bulunuyor ve şirketin şu anda yaklaşık 70.784 BTC’ye sahip olduğu biliniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, önde gelen kripto paranın itibari paradan daha üstün bir değer deposu olduğu iddiasında fazlasıyla net bir tavır sergileyerek Ağustos 2020’den beri Bitcoin’i ağzından düşürmüyor.

Öte yandan Grayscale Investments da son aylarda Bitcoin arzını silip süpürüyor ve kendisini dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olarak sağlam bir şekilde kanıtlamış bulunuyor. Grayscale’in Bitcoin sahipliği, firmanın en son verilerine göre 20 milyar doların üzerinde bir değerde olan yaklaşık 648.000 BTC ile genel portföyüne önemli bir katkı sağlıyor.

Bu meşhur Bitcoin öncülerinin izinden giden SkyBridge Capital’in de Aralık 2020’de kendi Bitcoin fonunu kurduğu biliniyor.

Scaramucci ve SkyBridge yöneticisi Brett Messing, CNN tarafından yayımlanan ve BTC’yi enflasyondan korunmak isteyen uzun vadeli yatırımcılar için giderek daha çekici bir seçenek olarak gösteren bir makale kaleme alıyor. İkili, artan düzenleme, gelişmiş altyapı ve kripto paralara maruz kalma sunan finansal kurumların, portföyleri dengelemek için de kullanılan altın gibi tahvil ve emtialara sahip olmak kadar güvenli Bitcoin yatırımları yaptığını söylüyor.

Bitcoin ve daha geniş çapta kripto para alanı, BTC’nin, Ether’in (ETH) ve diğer altcoinlerin son iki ayda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmaları üzerine bir kez daha ana akım bilincine itiliyor. Geriye kalan, Bitcoin’in gerçekten daha az uçucu hale gelip gelmeyeceği ve Scaramucci ile Saylor gibi kripto paranın yeni çağın güvenli sığınağı haline geldiğini gören diğerlerinin umutlarını karşılayıp yaşamayacağı meselesi oluyor.

Algıları değiştirmek

Mevcut kripto para patlamasının, önceki önemli büyüme dönemlerinden doğal olarak farklı olduğuna dair kapsayıcı bir duygu bulunuyor. Kurumsal çıkar gücü tarafından yönlendirilen kripto paralar, görünüşe göre hem bireyler hem de kurumlar için daha saygın bir yatırım haline geliyor.

Kripto para ödeme şirketi Wirex’in CEO’su Pavel Matveev, Bitcoin’in aşırı fiyat dalgalanmaları konusundaki ününü korumasına rağmen bu kripto paraya yönelik algının iyi bir şekilde değişebileceğini öne sürüyor.

Matveev, Bitcoin’in fiyatının S&P 500 endeksinden üç kat daha değişken olduğunu, buna karşın değerdeki daha yeni ve karmaşık hareketlerinin COVID-19 salgını gibi makroekonomik faktörlerden kaynaklandığını ve bunun sonucunda hükümetler tarafından durumu ele almak için mali tedbirlerin alınacağını söylüyor.

BTC fiyatının en değişken etkenlerinin, sınırlı arz ve kurumsal düzeyde yatırımcılardan gelen talepteki artış olduğunu belirten CEO, bununla birlikte QE önlemlerinin ve düşük ya da negatif faiz ortamının likiditeyi tarihi seviyelere çıkardığını ve bu durumda bir şirketin, doların değeri çöktüğü zaman hazine fonlarının küçük bir bölümünü yükseliş kaydeden Bitcoin’e tahsis etme seçiminin doğal olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin ve Ether gibi diğer kripto paraların, devam eden ekonomik belirsizliğin ortasında artık daha güvenilir ve uzun vadeli yatırımlar haline gelip gelmediği meselesi ise kafaları karıştırmaya devam ediyor. Matveev, genellikle uzun vadeli sahipler olan kurumların BTC’ye yatırım yapmaya çalışırken bilinçli kararlar vereceğini belirtiyor.

Bitcoin’in uzun vadeli takdir için olumlu geçmiş performansının, kurumların ilgisini çeken bir etken olduğunu ve ayrıca, bazı halka açık ödeme şirketlerinin Bitcoin’i temel faaliyetlerine entegre etmeyi taahhüt etmelerinin, BTC’nin fiyatının performansına daha fazla güven sağladığını açıklayan Matveev, bu durumun, Bitcoin’in yüksek piyasa dalgalanmasını kısa vadede değiştirmediğini ancak en azından onu uygun bir yatırım haline getirdiğini kabul ediyor.

İlgili Haber:  Fed Yöneticisinden Bitcoin’e Destek Açıklaması

Durum 2017’dekinden oldukça farklı

Bir borsa ve kripto kartı düzenleyicisi olan Crypto.com’un CEO’su Kris Marszalek de kurumsal yatırımın kripto para piyasaları üzerindeki etkisine dikkat çekiyor ve kurumların sürekli katılımlarının alana denge getirebileceğini öne sürüyor. Bugün Bitcoin’e yatırım yapmanın 2017’de olduğundan farklı olduğunu ifade eden CEO, o zamanlar daha çok perakende öncülüğünde ve dolayısıyla daha dramatik piyasa hareketlerine eğilimli bir süreçten geçildiğini hatırlatıyor.

Bugün ise MicroStrategy’de Michael Saylor gibi uzun vadeli tez tabanlı bir yaklaşımla büyük Bitcoin pozisyonları almış büyük yatırımcıların var olduğundan bahseden Marszalek, tezlerinin büyük bir kısmının, BTC’nin yalnızca enflasyona karşı bir koruma değil, aynı zamanda altından daha iyi bir koruma olduğu yönünde olan bu yatırımcıların boyutlarının ve inançlarının, Bitcoin pazarına daha uzun vadeli istikrar getirebileceğine inandığını dile getiriyor.

Marszalek ayrıca, Fidelity ve JPMorgan Chase gibi bazı tanınmış geleneksel finansal varlık yönetimi firmalarının, müşterilerin portföylerinde kripto paraya %2 ile %5 oranında maruz kalmalarını savunmaya başladıklarını vurguluyor. Bunun, gelgitin değiştiğinin bir kanıtı olduğunu ifade eden CEO, BTC algısının köşeyi döndüğüne dair şüphe kalmadığını, sonuç olarak BTC’nin uzun vadeli bir serbest yatırım fonu olarak eskisinden daha güvenli hale geldiğini ancak yine de diğer yatırımlar gibi risk taşımayı sürdürdüğünü belirtiyor.

Düzenlemeler önemli bir rol oynuyor

Kriptoya olan ilgi azalmadan devam ederken düzenleme ile ilgili sorular, kripto paraların potansiyel uzun vadeli benimsenmesinde ve takdir edilmesinde hâlâ önemli bir tartışma noktası olarak kalmaya devam ediyor. Wirex’ten Matveev, düzenlemenin önümüzdeki birkaç yıl içinde geleneksel ve uzun vadeli yatırımlar olarak kabul edilen kripto paralar üzerinde bir etkisi olabileceğini kabul ediyor ve tüm yatırımlarda olduğu gibi bir risk unsuru bulunduğu ve piyasalar sürekli değiştiği için herhangi bir yatırımın %100 güvenli olduğunu söylemenin doğru olmayacağını ancak kamuoyunun kriptoyu düzenli ödemelere harika bir alternatif olarak görmeye başladığını düşündüğünü söylüyor.

Ünlü serbest yatırım fonu yöneticisi Ray Dalio’nun, ocak ayının sonunda LinkedIn’deki kişisel bir gönderide Bitcoin konuşmasına girdiği görülüyor. Uzun vadeli bir yatırım ve değer deposu olarak altının savunucusu olarak bilinen Dalio, medyanın yanlış yorumlanmasını önlemek amacıyla kaleme aldığı makalesinde Bitcoin’in “altın benzeri alternatif bir varlık” haline geldiğine inanmasının birkaç nedenini açıklıyor. Aynı zamanda Dalio, Bitcoin’in sınırlı arzının bir çekişme noktası olduğuna inanıyor çünkü benzer bir rolü yerine getiren diğer kripto paralar, sınırlı arzını ortadan kaldırabiliyor.

Dalio, Bitcoin’in başlangıcından bu yana geçen on yılda yeni bir icat olarak görünen başarısına dikkat çekerken aynı zamanda hükümetlerin ve bankaların, özellikle gizlilik söz konusu olduğunda rekabetçi bir sistemin küresel ekonomi üzerindeki kontrollerini alt üst etmesine izin vermeyeceklerini de vurguluyor.

Bitcoin’in veya altının ürettiği para ve krediden açıkça daha iyi bir seçim olmasına izin vereceğini hayal etmenin kendisi için için zor olduğunu ve Bitcoin’in en büyük riskinin başarılı olmak olduğundan şüphelendiğini belirten yatırımcı, başarılı olması halinde hükümetin onu yok etmeye çalışacağını söylüyor.

Bitcoin ve kripto para piyasaları için görünüm çok olumlu bir yönde ilerlerken alana yatırım yapmakla ilgili hâlâ geçerli riskler bulunuyor. Kripto para piyasasının henüz başlangıç aşamasında olduğu görülüyor ve yukarıda da vurgulandığı gibi, Bitcoin ve diğer kripto paraların gerçekten denenmiş ve güvenilir uzun vadeli yatırımlar haline gelmesi için bazı alanların ele alınması gerekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar