10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.3 C
İstanbul

Bitcoin Hakkındaki Bir Gerçek: İnsanlar Bitcoin’i Nakit Para Olarak Kullanmıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin‘in dijital nakit olarak hizmet etmesi gerekiyordu, ancak çoğu kripto para birimi spekülatif amaçlar için elde tutularak, nadiren bir ödeme aracı olarak kullanılıyor.
Bitcoin başlangıçta “eşler arası bir elektronik nakit sistemi” olarak faturalandırıldı, ancak bugün gelinen noktada çoğu kripto para birimi ödemeler için kullanılmıyor. Anketler, Bitcoin’in çoğunlukla spekülatif amaçlar için tutulduğunu gösteriyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin, bugün piyasa değerine göre en büyük kripto para birimidir ve kuruluşundan bu yana, ABD doları, Çin yuanı ve İngiliz sterlininin yerini alan bir dijital nakit biçimi olarak ilan edilmiştir. Gerçekten de, Satoshi Nakamoto‘nun Bitcoin’i tanıttığı orijinal belge, Bitcoin’i “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak tanımlıyor.

Binance indirim kodu

Ancak, lansmanından on yıldan fazla bir süre sonra, kullanıcıların alışveriş ödemelerinde Bitcoin hesaplarını mutlu bir şekilde kullanacakları vaadi boş görünüyor. Açık olmak gerekirse, mevcut verilere göre insanlar mal ve hizmet satın almak için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanıyorlar, Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kullanıldığı durumlar daha nadir görülüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yakın tarihli 2020 Cryptocurrency Coğrafyası başlıklı bir raporda, blok zinciri araştırma firması Chainalysis, Haziran 2019 ile Temmuz 2020 arasında Afrika’ya gönderilen kripto para biriminin değerinin %1’inin tüccarlardan geldiğini belirtti. Çin’de bu rakam %0.7; Doğu Avrupa’da %0.84; Latin Amerika’da %0.96; Orta Doğu’da %0.65; Kuzey Amerika’da %1.04; Avrupa’da %1.08 idi.

Mayıs 2019’da Chainalysis’ten elde edilen veriler, o yılın Ocak ve Nisan ayları arasında kripto para birimi işlemlerinin sadece %1.3’ünün tüccarlardan geldiğini gösteriyor. Özellikle Bitcoin’e baktığımızda, Eylül 2020’de bir hafta içinde, Bitcoin’deki 62.5 milyon doların hizmetlerden borsalara ve 53.9 milyon doların cüzdanlardan hizmetlere gittiğini gösteriyor. Buna karşılık, cüzdanlar arasında sadece 1.3 milyar dolar transfer edidi.

İnsanlar neden işlemler için Bitcoin kullanmıyor?

Sebep tüccarların Bitcoin’i kabul etmemesi değil. HSB adına ZOGBY Analytics tarafından ABD’deki 500 küçük ve orta ölçekli işletmelerin bir anketi, tüccarların %36’sının kripto para birimini kabul ettiğini gösterdi. Wikipedia, Microsoft ve AT&T gibi büyük kuruluşlar Bitcoin’i kabul ediyor. İnsanlar hala Bitcoin’de bir şeyler satın alıyorlar. Kripto kredi kartı hizmeti sunan Utah merkezli CoinZoom’un sözcüsü Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, müşterilerin son üç ay boyunca her ay Bitcoin’e yaklaşık 200.000 dolar harcadığını söyledi.

İlgili Haber:  Blockchain.com, Polkadot, Aave ve YFI'yı Listeledi

Ancak tüm bunlara ragmen halen Bitcoin ana akım olmaktan uzak. Peki buna neden olan nedir?

Sebep 1: Bitcoin hala karmaşık

Pakistan’da bir online moda mağazası olan Yourlibaas’ın kurucu ortağı Akram Tarık Khan, Decrypt’e yaptığı açıklamada, pandemi sırasında bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’I sisteme eklediğini, ancak yaklaşık 12.200 siparişten sadece 16’sının Bitcoin kullanarak ödediğini ve bunun toplam 2.100dolar olduğunu söyledi. 127 kişinin de ödemeyi denediğini, ancak vazgeçtiğini belirtti.

Bitcoin’i kabul eden Kanadalı bir özel e-posta şirketi olan Thexyz’in kurucusu Perry Toone, Bitcoin’in “alıcılar için aşırı derecede uygun olmadığını” söyleyerek, ancak kullanımının “Bitcoin’i ödemede kullanan az sayıda insan arasında arttığını” belirtti.

Sebep 2: Bitcoin’in kötü namı

Başka bir sebep daha var: Kaliforniya merkezli kredi şirketi Loanry’nin CEO’su Ethan Taub, “Bitcoin’in çevrimiçi karaborsalarda kullanıldığı konusunda bir damgalama var, bu yüzden bu tür bir para birimini kabul eden işletmeler genellikle tehlikeli ve güvenilmez olarak görülüyor” dedi.

Bitcoin için yeni filizlenmeler de var

Ancak Bitcoin için hala bir umut var. Bitpay, Bitcoin’i kabul eden dört tüccarı araştırdı ve kripto harcayan insanların kredi kartlarında ödeme yaparken iki kat daha fazla harcadıklarını buldu.

Ayrıca Lightning Network gibi projeler, işlem hızı ve maliyeti gibi sorunları çözmeyi hedefliyor.

Ancak şimdilik, Bitcoin spekülatif bir yatırım olarak kalacak gibi görünüyor. Chainalysis’e göre, dolaşımdaki 18.5 milyon Bitcoin’in 17.2 milyonu veya bir başka ifadeyle %93’ü iki haftadan fazla bir süredir, %57’si ise bir yıldan fazla bir süredir cüzdanlarda. Onların kripto paralarını ellerinde tutmalarını, yani HODLing yapmasını ne engelleyebilir?

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar