Bitcoin‘in dijital nakit olarak hizmet etmesi gerekiyordu, ancak çoğu kripto para birimi spekülatif amaçlar için elde tutularak, nadiren bir ödeme aracı olarak kullanılıyor.
Bitcoin başlangıçta “eşler arası bir elektronik nakit sistemi” olarak faturalandırıldı, ancak bugün gelinen noktada çoğu kripto para birimi ödemeler için kullanılmıyor. Anketler, Bitcoin’in çoğunlukla spekülatif amaçlar için tutulduğunu gösteriyor.

Bitcoin, bugün piyasa değerine göre en büyük kripto para birimidir ve kuruluşundan bu yana, ABD doları, Çin yuanı ve İngiliz sterlininin yerini alan bir dijital nakit biçimi olarak ilan edilmiştir. Gerçekten de, Satoshi Nakamoto‘nun Bitcoin’i tanıttığı orijinal belge, Bitcoin’i “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak tanımlıyor.

Ancak, lansmanından on yıldan fazla bir süre sonra, kullanıcıların alışveriş ödemelerinde Bitcoin hesaplarını mutlu bir şekilde kullanacakları vaadi boş görünüyor. Açık olmak gerekirse, mevcut verilere göre insanlar mal ve hizmet satın almak için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanıyorlar, Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kullanıldığı durumlar daha nadir görülüyor.

Yakın tarihli 2020 Cryptocurrency Coğrafyası başlıklı bir raporda, blok zinciri araştırma firması Chainalysis, Haziran 2019 ile Temmuz 2020 arasında Afrika’ya gönderilen kripto para biriminin değerinin %1’inin tüccarlardan geldiğini belirtti. Çin’de bu rakam %0.7; Doğu Avrupa’da %0.84; Latin Amerika’da %0.96; Orta Doğu’da %0.65; Kuzey Amerika’da %1.04; Avrupa’da %1.08 idi.

Mayıs 2019’da Chainalysis’ten elde edilen veriler, o yılın Ocak ve Nisan ayları arasında kripto para birimi işlemlerinin sadece %1.3’ünün tüccarlardan geldiğini gösteriyor. Özellikle Bitcoin’e baktığımızda, Eylül 2020’de bir hafta içinde, Bitcoin’deki 62.5 milyon doların hizmetlerden borsalara ve 53.9 milyon doların cüzdanlardan hizmetlere gittiğini gösteriyor. Buna karşılık, cüzdanlar arasında sadece 1.3 milyar dolar transfer edidi.

İlgili Haber:  Bitcoin Borsa Rezervleri Satıcı Eksikliği Nedeniyle mi Düşüyor?

İnsanlar neden işlemler için Bitcoin kullanmıyor?

Sebep tüccarların Bitcoin’i kabul etmemesi değil. HSB adına ZOGBY Analytics tarafından ABD’deki 500 küçük ve orta ölçekli işletmelerin bir anketi, tüccarların %36’sının kripto para birimini kabul ettiğini gösterdi. Wikipedia, Microsoft ve AT&T gibi büyük kuruluşlar Bitcoin’i kabul ediyor. İnsanlar hala Bitcoin’de bir şeyler satın alıyorlar. Kripto kredi kartı hizmeti sunan Utah merkezli CoinZoom’un sözcüsü Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, müşterilerin son üç ay boyunca her ay Bitcoin’e yaklaşık 200.000 dolar harcadığını söyledi.

Ancak tüm bunlara ragmen halen Bitcoin ana akım olmaktan uzak. Peki buna neden olan nedir?

Sebep 1: Bitcoin hala karmaşık

Pakistan’da bir online moda mağazası olan Yourlibaas’ın kurucu ortağı Akram Tarık Khan, Decrypt’e yaptığı açıklamada, pandemi sırasında bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’I sisteme eklediğini, ancak yaklaşık 12.200 siparişten sadece 16’sının Bitcoin kullanarak ödediğini ve bunun toplam 2.100dolar olduğunu söyledi. 127 kişinin de ödemeyi denediğini, ancak vazgeçtiğini belirtti.

Bitcoin’i kabul eden Kanadalı bir özel e-posta şirketi olan Thexyz’in kurucusu Perry Toone, Bitcoin’in “alıcılar için aşırı derecede uygun olmadığını” söyleyerek, ancak kullanımının “Bitcoin’i ödemede kullanan az sayıda insan arasında arttığını” belirtti.

Sebep 2: Bitcoin’in kötü namı

Başka bir sebep daha var: Kaliforniya merkezli kredi şirketi Loanry’nin CEO’su Ethan Taub, “Bitcoin’in çevrimiçi karaborsalarda kullanıldığı konusunda bir damgalama var, bu yüzden bu tür bir para birimini kabul eden işletmeler genellikle tehlikeli ve güvenilmez olarak görülüyor” dedi.

Bitcoin için yeni filizlenmeler de var

Ancak Bitcoin için hala bir umut var. Bitpay, Bitcoin’i kabul eden dört tüccarı araştırdı ve kripto harcayan insanların kredi kartlarında ödeme yaparken iki kat daha fazla harcadıklarını buldu.

İlgili Haber:  İngiltere Merkez Bankası Müdürü Bitcoin'i Bir Ödeme Aracı Olarak Göremiyor

Ayrıca Lightning Network gibi projeler, işlem hızı ve maliyeti gibi sorunları çözmeyi hedefliyor.

Ancak şimdilik, Bitcoin spekülatif bir yatırım olarak kalacak gibi görünüyor. Chainalysis’e göre, dolaşımdaki 18.5 milyon Bitcoin’in 17.2 milyonu veya bir başka ifadeyle %93’ü iki haftadan fazla bir süredir, %57’si ise bir yıldan fazla bir süredir cüzdanlarda. Onların kripto paralarını ellerinde tutmalarını, yani HODLing yapmasını ne engelleyebilir?

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın