26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Bitcoin Hash Oranı %13.4 Oranında Düştü: Kazakistan’da İnternet Kesildi; Hükümet İstifa Etti!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği ülkesi Kazakistan’da internet kesildi ve hükümet istifa etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği ülkesi Kazakistan’da internet kesildi ve hükümet istifa etti.
  • Yaşanan kaos nedeniyle Bitcoin hash oranı da %13.4 oranında geriledi.
  • Kazakistan’da son durum ne?

Bitcoin hash oranı açısından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kazakistan, akaryakıt fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle benzeri görülmemiş bir siyasi huzursuzluk yaşıyor.

Binance indirim kodu

Kazakistan’daki Kaos Bitcoin Hash Oranının Düşmesine Neden Oldu

Kazakistan’daki sokak protestolarının bir sonucu olarak ülkenin cumhurbaşkanlığı kabinesi istifa etti ve devlete ait Kazakhtelecom ülkenin internetini kapatarak ağ etkinliğinin günlük yüksekliklerin %2’sine kadar düşmesine neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bu karar, ülkedeki Bitcoin madenciliği faaliyetine de ciddi bir darbe vurdu. YCharts.com tarafından derlenen verilere göre, Bitcoin ağının genel hash oranı, Kazakistan’daki internet kesintisinden sonraki saatlerde %13.4 düşüşle saniyede yaklaşık 205.000 petahash’tan (PH/s) 177.330 PH/s’ye geriledi. Ülke, Bitcoin hash oranının %18’ini elinde bulunduruyor.

Kazakistan ve Bitcoin Madenciliği

Birkaç gün önce, Kazak hükümeti piyasa koşullarına uyum sağlamak için araba yakıtı için kullanılan sıvılaştırılmış petrol gazı üzerindeki fiyat tavanlarını kaldırdı ve bu da fiyatı bir gecede ikiye katlayarak şiddetli protestolara yol açtı. Ayrıca şu dakika itibariyle de Kazakistan’da internete erişilemiyor. Bu süre uzadığı takdirde sonuçları çok daha ağır olabilir, Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi ve Blockchain Derneği, ülkenin önümüzdeki 5 yıl içinde yasal kripto para madenciliği faaliyetlerinden 1.5 milyar Dolar gelir üretmesini bekliyor.

Ülkenin düşük enerji fiyatları, Bitcoin madenciliği faaliyetleri başlatmak için hem yerli hem de yabancı kuruluşları cezbetti. Küresel Petrol Fiyatlarına göre Kazakistan’da elektrik, işletmeler için ortalama olarak kWh başına yalnızca 0.055 ABD Dolarına mal oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend