8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Bitcoin Hash Oranı %13.4 Oranında Düştü: Kazakistan’da İnternet Kesildi; Hükümet İstifa Etti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği ülkesi Kazakistan’da internet kesildi ve hükümet istifa etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği ülkesi Kazakistan’da internet kesildi ve hükümet istifa etti.
  • Yaşanan kaos nedeniyle Bitcoin hash oranı da %13.4 oranında geriledi.
  • Kazakistan’da son durum ne?

Bitcoin hash oranı açısından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kazakistan, akaryakıt fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle benzeri görülmemiş bir siyasi huzursuzluk yaşıyor.

Binance indirim kodu

Kazakistan’daki Kaos Bitcoin Hash Oranının Düşmesine Neden Oldu

Kazakistan’daki sokak protestolarının bir sonucu olarak ülkenin cumhurbaşkanlığı kabinesi istifa etti ve devlete ait Kazakhtelecom ülkenin internetini kapatarak ağ etkinliğinin günlük yüksekliklerin %2’sine kadar düşmesine neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu karar, ülkedeki Bitcoin madenciliği faaliyetine de ciddi bir darbe vurdu. YCharts.com tarafından derlenen verilere göre, Bitcoin ağının genel hash oranı, Kazakistan’daki internet kesintisinden sonraki saatlerde %13.4 düşüşle saniyede yaklaşık 205.000 petahash’tan (PH/s) 177.330 PH/s’ye geriledi. Ülke, Bitcoin hash oranının %18’ini elinde bulunduruyor.

Kazakistan ve Bitcoin Madenciliği

Birkaç gün önce, Kazak hükümeti piyasa koşullarına uyum sağlamak için araba yakıtı için kullanılan sıvılaştırılmış petrol gazı üzerindeki fiyat tavanlarını kaldırdı ve bu da fiyatı bir gecede ikiye katlayarak şiddetli protestolara yol açtı. Ayrıca şu dakika itibariyle de Kazakistan’da internete erişilemiyor. Bu süre uzadığı takdirde sonuçları çok daha ağır olabilir, Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi ve Blockchain Derneği, ülkenin önümüzdeki 5 yıl içinde yasal kripto para madenciliği faaliyetlerinden 1.5 milyar Dolar gelir üretmesini bekliyor.

Ülkenin düşük enerji fiyatları, Bitcoin madenciliği faaliyetleri başlatmak için hem yerli hem de yabancı kuruluşları cezbetti. Küresel Petrol Fiyatlarına göre Kazakistan’da elektrik, işletmeler için ortalama olarak kWh başına yalnızca 0.055 ABD Dolarına mal oluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar