8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Bitcoin Hash Oranı Bir Gecede %17 Düştü: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ağındaki hash oranı, Çin’in Sichuan eyaletindeki yetkililerin 26 madencilik tesisine giden gücü kesmesinin ardından %17’lik düşüş kaydetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin hash oranı son 24 saat içinde %17 seviyesinde düştü.
  • Söz konusu düşüşten en büyük madencilik havuzları da etkilendi.

Bitcoin’i destekleyen madencilik gücü oranı (hashrate), Çin’in Sichuan eyaletinde yetkililerin 26 madencilik tesisine giden gücü kesmesinin ardından son 24 saat içinde %16.94 düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Hash Oranının BTC Fiyatına Etkisi

Tarihsel olarak hash oranının düşmesi, Bitcoin fiyatı için olumsuz etki yapmıştır. Nisan ayında, Sincan’daki elektrik kesintileri nedeniyle Bitcoin’in hash oranı %30 düşmüş ve bu durum BTC fiyatının 10.000 Dolarlık bir düşüş yaşamasına yol açmıştı.

Bitcoin hash oranının düşmesi bu sefer Bitcoin fiyatının %5.71 düşüşle 34.205 Dolara gerilemesine neden oldu. Yine de bu düşüş oranı, son 24 saatte ilk 20 kripto para genelindeki düşüş ile karşılaştırıldığında Bitcoin’in görece güçlü kalabildiğini gösteriyor.

Bazı madencilik havuzları, güç kesintilerinden oldukça olumsuz bir biçimde etkilendi. BTC.com’dan gelen verilere göre, BTC.TOP madencilik havuzu, söz konusu güç kesintisinin ardından %51.39’luk bir hash oranı düşüşü yaşadı. Öncesinde 11. en büyük madencilik havuzu olan firma, düşüşün ardından 15. sıraya geriledi. En büyük madencilik havuzu olan Antpool.com ise hash oranında %14’lük kayıp yaşadı.

Çin ve Bitcoin Madenciliği

Çin’deki Bitcoin madenciliğinin geleceği oldukça kasvetli olacak gibi görünüyor. Tahminlere göre, Bitcoin ağındaki toplam hash oranının yaklaşık %65’i Çin’de üretiliyor.

Özellikle Sichuan, bu anlamda Çinli madencilerin en çok tercih ettiği bölgelerden biriydi. Sichuan’daki devasa barajların ürettiği aşırı ucuz hidroelektrik enerji, ülkede faaliyet gösteren tüm Bitcoin madencilerini cezbediyordu. Ancak artık bu fırsat büyük oranda ortadan kalkmış oldu.

İlgili Haber:  Bitcoin Hash Oranında Toparlanma: Kripto Madencilik Çöküşü Sona Erdi mi?

Çinli düzenleyiciler, Bitcoin madenciliğinin büyük bir enerji israfı olduğunu ve faydalı hiçbir şey üretmediğini düşünüyor. Son aylarda artan baskı ile birlikte pek çok madencilik firması da bu anlamda ülke dışına taşınmak için seçeneklerini değerlendiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar