7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliği Hash Oranı, Çin’den Gelen Yasaklar Öncesi Seviyelerine Geri Döndü!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blockchain.com’a göre, Bitcoin’in sahip olduğu hash oranı, 2 Ekim Tarihinde 177.5 EH/s hızına fırladı. Kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen bu gösterge, Haziran ayı sonunda Çin eyaletlerinin birbiri ardına Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından gerçekten de etkileyici bir geri dönüş sergiledi.

Binance indirim kodu

bitcoin

Binance indirim kodu

Bitcoin’in Hash Oranı, Çin’den Gelen Yasağa Rağmen Yeni Bir Rekor Kırmaya Çok Yaklaştı

BTC.com, Antpool ve Poolin gibi büyük madencilik havuzları, sahip oldukları hash oranının yarısından fazlasını bir ay içerisinde kaybetmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

2021 yılının başlarında Bitcoin’in sahip olduğu madencilik zorluğu, tarihi bir gerileme ile %27 düşüş kaydetmişti. Dünyanın en büyük kripto para madenciliği tesislerine ev sahipliği yapan Çin, karbondioksit ve diğer zararlı gazların emisyonlarını azaltma hedefine ulaşabilmek için kripto para endüstrisine müdahalede bulundu.

Bitcoin ağı, BTC fiyatının 64.804 dolar ile rekor kırdığı tarihlerden biri olan 14 Nisan günü, 198.5 EH/s hash oranına yükselerek kendisine ait tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı.

Bu yazının yazıldığı anlarda BTC fiyatı, son 24 saatte yaşadığı %10’luk yükseliş ile birlikte 48.130 dolardan işlem görüyor.

BTC, Çinli madencilerin artık sektörden ayrılmasıyla beraber halen baskı altında olsa da, Çin’den gelen yasak ile birlikte BTC’nin hash oranının sahip olduğu “bir bölgede yoğunlaşma” özelliği önemli ölçüde azaldı ve bu sayede dünyanın en büyük kripto parası daha merkezsiz bir hale büründü. Buna ek olarak, son gelişmeler sayesinde BTC’nin büyük bir süper güç tarafından yasaklansa bile bu durumdan sağ salim bir şekilde çıkabileceği kanıtlanmış oldu.

Ucuz elektrik ve kripto para madenciliği dostu imajı sayesinde bir zamanlar kripto para madenciliğinin gerçekleştirildiği en önemli merkezlerden biri olan Çin, kimilerine göre kendi ‘merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’ olan dijital Yuan’ın önünü açabilmek için bu tür bir adım atmıştı. Yasaklardan önce Çin, kripto paraların halk arasında en yüksek düzeyde kullanıldığı ülkelerden birini temsil ediyordu. İçerisinde Elon Musk’ın da bulunduğu bazı isimlere göre ise, Çin, ülkede giderek artan elektrik kesintilerine karşı, elektrik tüketimini azaltacak bir çözüm arıyordu ve kripto paralar da yüksek enerji tüketimleriyle dikkat çekiyordu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar