Bitcoin Madenciliği Hash Oranı, Çin’den Gelen Yasaklar Öncesi Seviyelerine Geri Döndü!

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Blockchain.com’a göre, Bitcoin’in sahip olduğu hash oranı, 2 Ekim Tarihinde 177.5 EH/s hızına fırladı. Kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen bu gösterge, Haziran ayı sonunda Çin eyaletlerinin birbiri ardına Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından gerçekten de etkileyici bir geri dönüş sergiledi.

blank

bitcoin

blank

Bitcoin’in Hash Oranı, Çin’den Gelen Yasağa Rağmen Yeni Bir Rekor Kırmaya Çok Yaklaştı

BTC.com, Antpool ve Poolin gibi büyük madencilik havuzları, sahip oldukları hash oranının yarısından fazlasını bir ay içerisinde kaybetmişti.

2021 yılının başlarında Bitcoin’in sahip olduğu madencilik zorluğu, tarihi bir gerileme ile %27 düşüş kaydetmişti. Dünyanın en büyük kripto para madenciliği tesislerine ev sahipliği yapan Çin, karbondioksit ve diğer zararlı gazların emisyonlarını azaltma hedefine ulaşabilmek için kripto para endüstrisine müdahalede bulundu.

Bitcoin ağı, BTC fiyatının 64.804 dolar ile rekor kırdığı tarihlerden biri olan 14 Nisan günü, 198.5 EH/s hash oranına yükselerek kendisine ait tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu yazının yazıldığı anlarda BTC fiyatı, son 24 saatte yaşadığı %10’luk yükseliş ile birlikte 48.130 dolardan işlem görüyor.

BTC, Çinli madencilerin artık sektörden ayrılmasıyla beraber halen baskı altında olsa da, Çin’den gelen yasak ile birlikte BTC’nin hash oranının sahip olduğu “bir bölgede yoğunlaşma” özelliği önemli ölçüde azaldı ve bu sayede dünyanın en büyük kripto parası daha merkezsiz bir hale büründü. Buna ek olarak, son gelişmeler sayesinde BTC’nin büyük bir süper güç tarafından yasaklansa bile bu durumdan sağ salim bir şekilde çıkabileceği kanıtlanmış oldu.

Ucuz elektrik ve kripto para madenciliği dostu imajı sayesinde bir zamanlar kripto para madenciliğinin gerçekleştirildiği en önemli merkezlerden biri olan Çin, kimilerine göre kendi ‘merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’ olan dijital Yuan’ın önünü açabilmek için bu tür bir adım atmıştı. Yasaklardan önce Çin, kripto paraların halk arasında en yüksek düzeyde kullanıldığı ülkelerden birini temsil ediyordu. İçerisinde Elon Musk’ın da bulunduğu bazı isimlere göre ise, Çin, ülkede giderek artan elektrik kesintilerine karşı, elektrik tüketimini azaltacak bir çözüm arıyordu ve kripto paralar da yüksek enerji tüketimleriyle dikkat çekiyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend