28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Hash Oranı Yükselmeye Devam Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin hash oranında geçen ay yaşanan etkileyici artışa rağmen, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması için önünde hâlâ uzun bir yol var.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • YCharts’a göre, Bitcoin hash oranı 27 Temmuz’da 115.71 EH/s’ye ulaştı.
  • Bu, bir ay önce kaydedilen 58.46 EH/s’ye göre %82.5’lik bir artış anlamına geliyor.

Bitcoin ağı, Çin’in kripto madenciliği endüstrisindeki baskısının neden olduğu son çöküşten kurtuluyor gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Hash Oranı Neden Önemli?

YCharts’a göre, Bitcoin hash oranı 27 Temmuz’da 115.71 EH/s’ye ulaştı. Hash oranı, ertesi gün 106.7 EH/s’ye düşmesine rağmen, yine de bir ay önce kaydedilen 58.46 EH/s’ye göre %82.5’lik bir artış yaşamış oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin hash oranı (ağın işlem gücünün ölçüm birimi) Nisan ortasında 198 EH/sn’ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmışı.

Bununla birlikte, geçtiğimiz iki ay içinde, bazı Çin eyaletlerinin Bitcoin madenciliği faaliyetlerini yasaklaması ile birlikte hash oranı da büyük oranda düştü. Yasaklardan etkilenen Bitcoin madencilik şirketleri, ABD ve Kazakistan başta olmak üzere farklı ülkelere taşınmaya başladı.

BTC.com’dan gelen veriler, art arda yaşanan dört madencilik zorluğu düşüşünden sonra, 31 Temmuz’daki bir sonraki düzenlemede Bitcoin madencilik zorluğunun %4’ten fazla artmasının beklendiğini gösteriyor.

Madencilik zorluğu, yeni Bitcoin üretmek için ne kadar hesaplama gücünün gerekli olduğunu hesaplamak amacıyla tasarlanmış bir ölçüdür. Bitcoin madencilik zorluğu Mayıs ortasında 25 trilyonun üzerine çıkmıştı. Ancak o zamandan bu yana Bitcoin ağında yeni blok oluşturmak %54 oranında daha kolay hale geldi.

Yavaş Ama İstikrarlı İyileşme

Bazı uzmanlar, Bitcoin ağının şu anda çöküşten kurtulma yolunda olduğuna inanıyor. Slush Pool işletmecisi Edward Evenson konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kısa vadeli perspektifte, yılın geri kalanı için bir sonraki zorluk ayarlamalarında, küresel ağ hash oranında yavaş ve istikrarlı bir artış ve dolayısıyla Bitcoin madencilik zorluğunda bir yükseliş bekleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencilik Zorluğu Üst Üste 8. Kez Yükseldi: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Ancak Evenson, son birkaç ayda Çin’den pek çok madencinin ayrılması ve yeni tesisleri kurma çabalarının devam etmesi nedeniyle bunun uzun bir süreç olacağını düşünüyor.

Evenson, “Bu makinelerin tekrar açılması biraz zaman alacak ve küresel hash oranı açısından tüm zamanların en yüksek seviyesine geri döneceğiz.” dedi.

Bitcoin fiyatının da son günlerde 40.000 Doların üzerini test etmesiyle madencilerin gerçekten de iyimser olmak için nedenleri artmış olabilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar