16 Ağustos 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Bitcoin Hash Oranında Toparlanma: Kripto Madencilik Çöküşü Sona Erdi mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin hash oranı geçtiğimiz gece belli ölçüde toparlanmayı başardı. Peki, Çin’deki yasak haberleriyle gelen madencilik çöküşü sona ermiş olabilir mi?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin hash oranı bugün neredeyse %5 oranında arttı.
  • Çinli madenciler, kripto üzerindeki devlet baskısı nedeniyle tesislerini taşımak zorunda kaldı.
  • Çin politikalarının küresel kripto para piyasası üzerindeki olumsuz etkilerini tamamen tersine çevirmek biraz zaman alabilir.

Ycharts’a göre, Bitcoin’in hash oranı bir gecede neredeyse %5 oranında arttı. Şu anda 104 EH/s güç ağı destekliyor; bu da Çin’in, birçok Bitcoin madencisinin ülke dışına taşınmasına neden olan baskısının ardından belli bir toparlanma olduğunu gösteriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Hash Oranında %5’lik Artış Yaşandı

Bitcoin hash oranı, ucuz hidroelektrik gücü nedeniyle madencilik tesisleri için popüler bir eyalet olan Sichuan’da verilen bir kapatma kararının ardından geçen hafta %17 oranında düştü. Karar ile birlikte eyaletteki 26 kripto madencilik çiftliği kapandı.

Bitcoin ağının hash oranı, geçen yıl bu zamanına göre hâlâ %1.68 daha düşük seviyede seyrediyor; ancak yine de lider kripto para, tüm etkenlere rağmen toparlanmak için iyi bir iş çıkarıyor.

“Çin’deki Kripto Baskısı Gevşetilmeli”

Çinli blockchain gazetecisi Colin Wu geçtiğimiz gün, “Çin’in sıkı kripto politikası gevşetilmediği sürece, altı ay içinde 130EH/s hash oranına geri dönmenin zor olacağı düşünülüyor.” diye tweet attı.

Wu’nun tweeti, kripto endüstrisi ve Çin’den gelen politik kararlar arasında ayrılmaz bir bağlantı olduğunu vurguluyor. Wu, söz konusu tweetine ek olarak, “Çin’in kripto para endüstrisi üzerindeki etkisini asla hafife alamayız.” diye yazdı.

Çin’deki mevcut kripto baskısı, ülkedeki üç ödeme kurumunun, merkez bankasının 2017’de kripto işlemleri yapan finans şirketlerine yönelik yasağına verdiği desteği yinelemesi ile birlikte Mayıs ayı ortasında başladı. Bu duyurunun ardından Bitcoin fiyatı kısa süre içinde 40.000 Dolardan 30.415 Dolara kadar geriledi.

İlgili Haber:  Bitcoin, Ocak Ayında Rekor Seviyede Aktif Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Bugünlerde Bitcoin, Nisan ortasındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.800 Dolar fiyatına geri dönmekten bir hayli uzak. Şu anda bunun neredeyse yarı seviyesinde işlem görüyor: 33.000 Dolar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar