Bitcoin fiyatı Haziran 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, yukarı doğru hareketini sürdürüyor.

Binance indirim kodu

Metrik sitesi Coinmarketcap’a göre, Bitcoin’in fiyatı bugün 13.329 dolar ile en yüksek seviyesine ulaştı. Bu değer, Bitcoin’in geçen yazdan bu yana sahip olduğu en yüksek fiyatı.

Binance indirim kodu

Aşama aşama fiyat değişimi şöyle idi: Saat 3:30 (UTC) civarı, Bitcoin’in fiyatı 13,133 dolardan 13,329 dolara yükseldi. Bu yüksek seviyedeki yerini sadece iki saat sürdürdü ve saat 5:44’te (UTC), Bitcoin’in fiyatı bir anda 12.996 dolar seviyesine düştü. Bu makalenin yazıldığı saatlerdeki fiyatı ise 12.961 dolar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin’in fiyatı en son 26 Haziran 2019 tarihinde bu kadar yüksekti. Sonraları zaman zaman yükselse de, CoinMarketCap verilere göre yaklaşık 13,793 dolar seviyesine hiç gelemedi.

Bugünkü rekor seviye Bitcoin maksimalistlerinin zaferi ve piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olan Bitcoin özellikle güçlü bir ay izliyor.

6 Ekim’de Bitcoin’in fiyatı 10.600 dolardı. Ancak fiyat bu ay bu fiat seviyesi çok keskin bir şekilde yükseldi ve bugün 13.329 dolar ile zirveye ulaştı. Bu durum yaklaşık %25’lik bir artış anlamına geliyor.

Bir başka ifadeyle Bitcoin’in fiyatı, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin neden olduğu piyasa belirsizliği nedeniyle, bir an için 4.000 dolar seviyesinin hemen altına düştüğü Mart ayı ortasındaki talihsiz gününden bu yana, üç kattan fazla arttı.

Bu kripto para biriminin yükselişi, bu yaz Temmuz ayı ortasından itibaren başlayan, yatırımcıların milyarlarca doları gözetim dışı borsalara ve kredilendirme protokollerine döktüğü, merkezi olmayan finans, yani DeFi patlamasıyla da ilişkili olabilir… Bu yaz özellikle de kullanıcılara ek tokenler veren protokolleri içeren “verim çiftliği”, DeFi dünyasına olan ilgide büyük bir artışa neden olmuştu.

İlgili Haber:  Ünlü Alman Şirket, Euro Yerine Bitcoin'e Yatırım Yapıyor

Bunların çoğu Ethereum platformunda gerçekleşir ve Bitcoin’cilerin burda yer alabilmesinin en temel yolu, Ethereum’un Ethereum tabanlı temsilleri için Bitcoin alışverişi yapmaktan geçmektedir.

Bu sebeple şöyle bir durum da ortaya çıkıyor: sentetik Bitcoin, bir metrik sitesi Dune Analytics’teki bir gösterge panosuna göre, şu anda Ethereum’un piyasa değerinin %4’üne sahip oldu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?