Bitcoin Her Gün Yeni Bir Rekor Kırarken DeFi Dünyası da Sessizce Büyüyor

Son güncelleme: 3 hafta önce

Bitcoin’in fiyatı durdurulamaz görünüyor. Bunun yanında DeFi dünyasıda da sessizce büyüyor.

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı artmaya devam ediyor; öte yandan DeFi pazarı da hayli sağlıklı görünüyor.
  • Bugün, sektöre kilitlenen nakit miktarı 15 milyar Doları geçti.
  • DeFi endüstrisinin büyümesi, yaz aylarındaki patlamadan bu yana biraz yavaşlamıştı.

Bitcoin fiyatı her gün yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Öncü kripto para adeta durdurulamaz bir yarışa girmiş gibi görünüyor. Ancak şu aralar Bitcoin başarılı olan tek kripto projesi değil. DeFi Pulse istatistiklerine göre, merkezi olmayan finans (DeFi) endüstrisinde kilitlenen toplam değer bugün 15 milyar Doları geçti.

Yaz Aylarında DeFi Patlaması Yaşanmıştı

Geçen yaz büyük bir patlama yaşayarak kripto endüstrisinin gözdesi haline gelen DeFi, borç verme ve alma gibi hizmetleri yenilemek isteyen ve çoğunlukla Ethereum üzerine inşa edilmiş gözetim dışı finansal ürünleri Kilitli toplam değer de akıllı sözleşmelere ne kadar para yatırıldığını gözler önüne seren bir veri olarak değerlendiriliyor.

Sektör 2020’de müthiş bir hızla büyüdü. Şu anda en büyük projeler; Maker, Aave ve Compound. Bu projelerde sırasıyla 3 milyar Dolar, 2.08 milyar Dolar ve 2.07 milyar Dolar kilitli durumda.

Maker’ın pazar hakimiyeti neredeyse %20 seviyesine ulaşmış görünüyor. CoinMarketCap’e göre, proje tokeni MKR’nin fiyatı bugün 612.46 Dolar seviyesinde hareket ediyor. AAVE ve COMP ise sırasıyla 86.50 Dolar ve 141.98 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

DeFi Endüstrisi “Balon” mu?

Bazıları, özellikle yaz aylarında DeFi endüstrisini “balon” olarak adlandırmıştı; çünkü çok hızlı büyüyordu. Ancak büyüme hızındaki düşüşe rağmen, DeFi projelerine olan ilgi durmaksızın artmaya devam ediyor.

Geçen yıl bugünlerde DeFi endüstrisine kilitlenen varlık miktarı 689 milyon Dolar seviyesinde idi. Bugün ise %2077’lik bir artış yaşandığı belirtiliyor.

  XRP Fiyatı Coinbase'de Neredeyse 1 Dolara Ulaştı

Yatırımcıların DeFi projelerine karşı ilgilerinin artmasının altında yatan en önemli sebep ise, hiç kuşkusuz, bu alanın para kazandırıyor olması idi. Yatırımcıların kriptolarını kilitlemelerine ve sabit veya değişken bir faiz kazanmalarına olanak tanıyan bir süreç olan verim çiftçiliği de bu anlamda büyük kar getiren alanlardan biri olarak öne çıktı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın