8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.5 C
İstanbul

Bitcoin Her Gün Yeni Bir Rekor Kırarken DeFi Dünyası da Sessizce Büyüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in fiyatı durdurulamaz görünüyor. Bunun yanında DeFi dünyasıda da sessizce büyüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı artmaya devam ediyor; öte yandan DeFi pazarı da hayli sağlıklı görünüyor.
  • Bugün, sektöre kilitlenen nakit miktarı 15 milyar Doları geçti.
  • DeFi endüstrisinin büyümesi, yaz aylarındaki patlamadan bu yana biraz yavaşlamıştı.

Bitcoin fiyatı her gün yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Öncü kripto para adeta durdurulamaz bir yarışa girmiş gibi görünüyor. Ancak şu aralar Bitcoin başarılı olan tek kripto projesi değil. DeFi Pulse istatistiklerine göre, merkezi olmayan finans (DeFi) endüstrisinde kilitlenen toplam değer bugün 15 milyar Doları geçti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yaz Aylarında DeFi Patlaması Yaşanmıştı

Geçen yaz büyük bir patlama yaşayarak kripto endüstrisinin gözdesi haline gelen DeFi, borç verme ve alma gibi hizmetleri yenilemek isteyen ve çoğunlukla Ethereum üzerine inşa edilmiş gözetim dışı finansal ürünleri Kilitli toplam değer de akıllı sözleşmelere ne kadar para yatırıldığını gözler önüne seren bir veri olarak değerlendiriliyor.

Sektör 2020’de müthiş bir hızla büyüdü. Şu anda en büyük projeler; Maker, Aave ve Compound. Bu projelerde sırasıyla 3 milyar Dolar, 2.08 milyar Dolar ve 2.07 milyar Dolar kilitli durumda.

Maker’ın pazar hakimiyeti neredeyse %20 seviyesine ulaşmış görünüyor. CoinMarketCap’e göre, proje tokeni MKR’nin fiyatı bugün 612.46 Dolar seviyesinde hareket ediyor. AAVE ve COMP ise sırasıyla 86.50 Dolar ve 141.98 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

DeFi Endüstrisi “Balon” mu?

Bazıları, özellikle yaz aylarında DeFi endüstrisini “balon” olarak adlandırmıştı; çünkü çok hızlı büyüyordu. Ancak büyüme hızındaki düşüşe rağmen, DeFi projelerine olan ilgi durmaksızın artmaya devam ediyor.

Geçen yıl bugünlerde DeFi endüstrisine kilitlenen varlık miktarı 689 milyon Dolar seviyesinde idi. Bugün ise %2077’lik bir artış yaşandığı belirtiliyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Adresi Nedir ve Nasıl Alınır - 2022

Yatırımcıların DeFi projelerine karşı ilgilerinin artmasının altında yatan en önemli sebep ise, hiç kuşkusuz, bu alanın para kazandırıyor olması idi. Yatırımcıların kriptolarını kilitlemelerine ve sabit veya değişken bir faiz kazanmalarına olanak tanıyan bir süreç olan verim çiftçiliği de bu anlamda büyük kar getiren alanlardan biri olarak öne çıktı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar