18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Bitconnect Davasında Çalınan BTC’ler Geri Alınabilecek mi? Glenn Arcaro Suçunu İtiraf Etti!

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Glenn Arcaro Bitcoin hırsızlığı suçunu itiraf etti. Peki eski Bitconnect yatırımcıları paralarını geri alabilecek mi?

blank

Bitconnect’in ABD bölgesindeki ana destekçilerinden biri olan Glenn Arcaro suçunu itiraf etti. Bununla birlikte, Arcaro’nun, bir ponzi şeması kullanarak elde ettiği 24 milyon doları, dolandırıcılık mağdurlarına iade etmesi gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’in yayınladığı 1 Eylül tarihli raporda bu sonuca varıldı. Raporda kurucu Satish Kumbanhi ve Glenn Arcaro’nun yanı sıra Future Money Ltd. şirketi de ele alındı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Hırsızı Glenn Arcaro Kimdir?

Glenn Arcaro, Bitconnect şirketinin ABD bölgesinde direktörlüğünü yapıyordu ve şirketin ABD’deki tanıtım işleriyle ilgileniyordu. Söz konusu şirket, kayıt altına alınmamış menkul kıymetleri yatırımcılara satarak yaklaşık olarak 2 milyar dolar kazandı. Bu ‘kayıt altına alınmamış menkul kıymetler’, Bitconnect’in kredi programındaki yatırımlardan oluşuyordu. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, bu yatırımlar şirketin kendi kripto parası olan BitConnect Coin (BCC) satın alınmasında kullanılıyordu. Bununla birlikte bu kripto parayı kuran ve destekleyen kişiler bir tür ponzi şeması kullanarak yatırımlarından karlarını çektiler.

BitConnect’e Ne Oldu?

BitConnect şirketi 2016 yılından 2018 yılına kadar faaliyet gösterdi. Şirketin iş modelinde kullanıcılar ellerinde bulunan Bitcoin (BTC)’lerini ilk olarak BitConnect Coin’e çeviriyordu. Bu sayede kullanıcıların paraları ile sözde akıllıca ve kar getiren bir şekilde yatırım yapılıyordu. Buna ek olarak şirket, “volalite yazılımı” ve “BitConnect Trading Bot” adlı yazılımlar ile kullanıcılarına aylık olarak %40’lara varan gelirler vaat ediyordu. Bu sözde “umut vaat eden” sistem çok sayıda yatırımcıyı kendisine çekti ve BitConnect 2018 yılında dünyanın en büyük kripto paralarından biri haline geldi.

İlgili Haber:  Bitcoin Nedir?

Günün sonunda tabii ki bu balon patladı. Yükselen talep karşısında ödeme yapamamaya başlayan BitConnect, web sitesini kapattı ve ulaşılamaz hale geldi. Bunun ardından yalnızca günler içerisinde BCC fiyatı %90’ın üstünde değer kaybetti. Şirketin o dönem yatırımcılardan 325.000 adet Bitcoin topladığı bildiriliyor.

Glenn Arcaro’ya Ne Olacak?

Glenn Arcaro suçlarını itiraf etti. Arcaro, bilinç bir şekilde dolandırıcılık pazarlaması yaparak yatırımcıların kandırılmasına neden olduğunu kabul etti. Ayrıca Arcaro, BitConnect’in kredi programı üzerinden yapılan yatırımların %15’inin kendisine aktarıldığını söyledi. Buna ek olarak gizli bir fon üzerinden toplam Bitcoin yatırımlarının bir kısmını da kendi hesabına göndermiş. Kendi açıklamasına göre Arcaro yaklaşık olarak 24 milyon dolar kazanmış. Şimdi bu paranın mağdurlara geri ödenmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend