2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin’in Hisse Senetleriyle Olan Korelasyonu Uzun Aradan Sonra İlk Kez Bozuldu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasası kötü bir hafta daha geçirdi ve durum daha da kötüleşebilir.

Binance indirim kodu

Bitcoin tüm kripto para piyasasının düşüşüne öncülük etti ve Ağustos 2011’den bu yana sekizinci haftalık kayıpla en uzun düşüşünü yaşıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin son 24 saatte %2.7 düşüşle gün içinde 28.326 dolara kadar düştü. Bu haberin girildiği esnada fiyatı 28.853 dolar seviyelerindeydi.

Bir taraftan Fed’in sıkı para politikalarının estirdiği makro rüzgarlar, diğer taraftan 60 milyar dolarlık Terra ekonomisinin çöküşüyle kripto para piyasası sarsıntılı bir dönem geçiriyor. Toplamda, kripto piyasası Mayıs ayında şimdiye kadar yaklaşık 500 milyar dolar piyasa değeri kaybetti ve %29’luk bir düşüş yaşadı.

Bütün bunlar yaşanırken ilginç bir gelişme oldu. Bitcoin normalde çok uzun bir süredir hisse senetleri ve majör endekslerle birlikte hareket ediyordu. Ancak bu birliktelik bozulmuş görünüyor. Hisse seneleri yükselişe geçti ancak Bitcoin halen düşüşüne devam ediyor. Bu da son zamanlardaki aralarındaki ilişkinin koptuğunu işaret ediyor – ve açık söylemek gerekirse bu durum kripto piyasası için birazcık endişe verici. ABD’de teknoloji hisseleri haftalar süren durgunluğun ardından toparlanırken, kripto paralar büyük ölçüde adeta kenarda kaldı.

Hisse senetleri yükselişe geçerken, Bitcoin halen düşüyor.
Hisse senetleri yükselişe geçerken, Bitcoin halen düşüyor.

Analistler piyasalardaki belirsizliğin yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirtiyor. Terra’nın çöküşüyle çorbadan ağzı yanan yatırımcılar tekrar kendilerini ateşe atmak istemiyor olabilirler.

İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum ve Avalanche ve Solana gibi popüler DeFi projeleriyle bağlantılı diğer altcoinler ise, dün %4 ile %6 arasında düşüşle en büyük düşüşlerini yaşadılar. Piyasa verilerine göre, NFT pazarında, Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks gibi popüler koleksiyonlar bile baskı altına girmiş durumda. Bu arada, ABD kökenli ilk Bitcoin vadeli işlemleri destekli borsa yatırım fonu olarak bilinen ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) da, short satıcılar için bir hedef haline gelmiş durumda. Yani kısacası kripto piyasasında gidişat hiç iyi görünmüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı, Tarihteki En Büyük Günlük Düşüşünü Yaşadı

Geçtiğimiz ay yayınladığımız analizde Bitcoin’in 20.000 dolara kadar düşebileceğini yazmıştık. O analiz halen geçerliliğini koruyor.

Terra’nın çöküşü altcoinleri daha sert vurdu. Bitcoin dominansı %44’lere çıkmış durumda. Bu oran en son boğa piyasasının zirveye ulaşmasından hemen önce, Ekim ayından bu yana görülen en yüksek seviye. Her ne kadar Bitcoin dominansı artmış olsa da fiyat noktasında aynı artışın yaşandığını söylemek zor. Bitcoin geçtiğimiz sene Kasım ayında ATH yaparak 69.000 dolara kadar çıkmıştı. Fakat o günden bugüne %60 değer kaybetti.

Bitcoin dominansı %44 ile yükselişe geçmiş durumda.
Bitcoin dominansı %44 ile yükselişe geçmiş durumda.

Bitcoin 20, 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının şu an altında kalıyor. Genelde daha düşük eğilimli her hareketli ortalama, bir düşüş trendinin işaretidir.

Bitcoin’de 28.000 doların altında bir hareket düşüş trendini sürdürebilir ve yılın en düşük seviyesi olan 25.425 doları test edebilir. Bunun ötesinde, devreye girecek olan bir sonraki psikolojik seviye 20.000 dolar. Öte yandan, alıcılar yukarı yönlü bir kırılma ve fiyatta herhangi bir toparlanma için 31.500 dolar üzerinde bir hareket bekliyor olabilirler.

Bitcoin 20, 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının şu an altında kalıyor.
Bitcoin 20, 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının şu an altında kalıyor.

Bazı analistler ise, Bitcoin’in yatay hareket ediyor olmasının iyi bir şey olduğunu söylüyor. Zira ne kadar uzun süre stabilize olursa, bir miktar yukarı yönlü ivme kazanma olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

Bakalım Bitcoin haftalardır süren düşüşünü devam ettirecek mi. İşaretler o yönde..

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar